18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Microsoft, 500 Milyar Dolar Değerini Geçti!

Microsoft, 500 Milyar Dolar Değerini Geçti!

Microsoft, 500 Milyar Dolar Değerini Geçti!

Microsoft, mobil cihazları tarafında yeterince hedeflerine koşamadı. Ve istediği başarıyı elde edemedi. Ancak buna rağmen 17 yıllık bir zaman diliminden sonra, 500 milyar dolar şirket değerini zorlayarak geçmeyi başardı.

Microsoft şirketinin piyasa değeri, 2000 yılından bu yana ilk kez 500 milyar dolar değerini aştı. Şirketin hisseleri, uzmanları görüşlerini dahi geride bıraktı. Dünyadaki en büyük şirket olan Microsoft‘un hisseleri, yılın son çeyreği itibariyle 2.1 artış göstererek 65.64 dolar seviyesine yükselmişti. Ve dolayısıyla şirketin ticari değeri 510.37 milyar dolar oldu. Microsoft’un bundan önceki en iyi dönemi 2000 yılının Mart ayıdır. O dönemde Microsoft, 550 milyar dolar şirket piyasa değerine ulaşmıştı.

Microsoft, bu muhteşem yükselişine rağmen, ezeli rakipleri olan Apple ve Google şirketlerinden geri kalmaktadır. Apple‘ın piyasa değeri yaklaşık olarak 642 milyar dolardır. Buna istinaden Google şirketinin piyasa değeri 570 milyar dolar seviyesindedir. Hal böyle iken Microsoft‘un bu istikrarlı yükselişinin başlıca sebepleri, bulut servislerinin yaygınlaşmış olması ve Microsoft şirketinin sektörde çok büyük onamasıdır.

Microsoft şirketinin Icra Kurulu Başkanı olan Satya Nadella, yaklaşık 3 sene önce Microsoft şirketinin başına geçmişti. Ve yaptığı ilk iş ise, bulut temelli hizmetlere olan yatırımı arttırmak oldu. Bu kazanmak için çok akıllıca bir hamleydi. Buna istinaden Amerika yazılım devi olan Microsoft şirketinin, 2014 yılının Şubat ayında piyasadaki değeri tam olarak 315 milyar dolardı. Bu başarı tabi ki de büyük ölçüde Satya Nadella‘nın olmaktadır. Microsoft önümüzdeki dönemde ise büyüme hedeflerine devam edecek gibi görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ