DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yıldırım Öcek Kimdir? Yıldırım Öcek’in Hayatı ve Biyografisi

Yıldırım Öcek Kimdir? Yıldırım Öcek’in Hayatı ve Biyografisi

Ekim 2018’de ansızın hayatını kaybetmesi ile sevenlerini adeta yasa boğmuş olan Yıldırım Öcek İstanbullu ünlüler listesinde yer alan önemli tiyatro ve sinema sanatçısıdır. Yıldırım Öcek’in hayatı hakkında bir çok bilgiyi yazımızada bulabileceksiniz. Ünlü dizi “Avrupa Yakası’nın” sevilen karakteri Saadettin Yerebakan, Yıldırım Öcek Kimdir? Yıldırım Öcek’in çocukluğu nasıl geçmiştir? Yıldırım Öcek nerelidir? Yıldırım Öcek’in öğrenim hayatı nasıl ilerlemiştir? Yıldırım Öcek nasıl ve ne zaman ölmüştür? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Yıldırım Öcek Kimdir? Yıldırım Öcek’in Hayatı ve Biyografisi

Yıldırım Öcek’i tanıyan herkes, ağzında purosuyla, jöleli saçları ile dünya kaygısından çok uzakta, hem çapkın hem de zengin bir patron olarak bilmektedir.

Yıldırım Öcek, önceden geçirmiş olduğu mide küçülterek zayıflama uğruna yaptırdığı mide ameliyatından sonra kontrollerine gitmemesi nedeniyle zayıflaması durdurulamamıştır. Bu sebeple Yıldırım Öcek,yoğun bakımda bulunmaktaydı. Yıldırım Öcek, gönüllere taht kurmuş bir oyuncudur. Oyuncunun hayatını kaybettiğinin haberi sanat dünyasında ve sevenleri nezdinde büyük bir hüzün yaratmıştır.

Yıldırım Öcek, 1952 yılının 16 Haziran gününde İstanbul’da doğmuştur. Usta oyuncunun ismi Ahmet Yıldırım Öcek’tir. Yıldırım Öcek, ilkokul, ortaokul öğrenimini tamamladıktan sonra liseye devam etmiştir. Yıldırım Öcek, lise öğrenimini de bitirdikten sonra eğitimine devam etmemiştir. Bir süre memurluk yapan oyuncu Yıldırım Öcek, bir süreliğine de barlarda ve düğün salonlarında komedyenlik yapmıştır.

Oyuncu olmaya karar veren Yıldırım Öcek, ilk televizyon karşısına Yalçın Menteş ve Atilla Arcan ile adım atmayı başarmıştır. Yıldırım Öcek’in sahne olayı ilk olarak ordu evindeki düğünler ile başlamıştır. Hatta akordeon ve armoni ile güldürü tipinde stand up gösterileri yapmıştır. Yıldırım Öcek, yoluna emin adımlarla ilerliyordu. Bu sebeple oyunculuk için halk eğitimden tiyatro eğitimleri almaya başlamıştır.


Yıldırım Öcek’in Tiyatro İle Tanışması

Yıldırım Öcek’in ilk tiyatro adımını atması, 1975 yılında oynamış olduğu tiyatrodur. Necati Cumalı’nın bir eseri olan Nalınlar isimli oyun ile sahne almış olan Yıldırım Öcek, profesyonelliğe geçiş yapmak anlamındaki ilk oyununu ise Nejat Uygur tiyatrosunda oynamıştır.

Yıldırım Öcek, gerçek anlamda oyunculuğu Nejat Uygur’dan öğrenmiştir. Yıldırım Öcek, usta bir oyuncu olduktan sonra da birçok zaman zengin adam ve patron rollerinde oynama şansı bulmuştur.

Yıldırım Öcek, arkadaşları ile birlikte 2011 yılı itibariyle bir topluluk kurmuşlardır. Toplandıkları bu grup ile “Kim Öle Kim Kala” isimli tiyatro oyununu turnelere çıkarmaya başlamıştır.

Yıldırım Öcek, 2004 yılları ve 2009 yılları arasında senaryosunu Gülse Birsel’in yazmış olduğu, Jale Atabey’in yönetmenliğini yapmış oldukları “Avrupa Yakası” isimli dizide oynamıştır. Ünlü oyuncu Yıldırım Öcek, “Avrupa Yakası” isimli dizide Saadettin Yerebakan olarak bir derginin patronu karakterini canlandırmıştır.

Yıldırım Öcek, “Avrupa Yakası” dizisinde Hümeyra, Gönül Ülkü Özcan, Ata Demirer, Levent Üzümcü, Engin Günaydın, Müşfik Kenter, Gazanfer Özcan, Gülse Birsel, Bülent Polat, Yavuz Seçkin, Evrim Akın, Hakan Yılmaz, Binnur Kaya, Peker Açıkalın, Hale Caneroğlu, Ömür Arpacı, Şenay Gürler, Veysel Diker ve Rutkay Aziz gibi oyuncular ile birlikte oynamıştır.

Yıldırım Öcek Kimdir? Yıldırım Öcek'in Hayatı ve Biyografisi | Yıldırım Öcek'in fotoğrafları

Yıldırım Öcek Kimdir? Yıldırım Öcek’in Hayatı ve Biyografisi | Yıldırım Öcek’in fotoğrafları


Yıldırım Öcek’in Sürdürmüş Olduğu Dizi ve Film Serüvenleri

Yıldırım Öcek, dizilere hız kesmeden devam etmiştir. Senaristi ve yapımcısı Birol Güven’in üstlenmiş olduğu ve 30 Haziran 2012 – 14 Haziran 2015 tarihleri arasında yayınlanmış olan “Zengin Kız Fakir Oğlan” dizisinde Sarp’ın babası rolüne hayat vermiştir. Dönemin büyük ilgi gören “Zengin Kız Fakir Oğlan” dizisinin başrollerinde Ecem Özkaya Üstündağ ve Ufuk Özkan, Ayda Aksel, Mahir İpek, Kemal Kuruçay, Ferdi Akarnur, Gözde Okur ve Hüseyin Avni Danyal isimleri rol almıştır.

Ünlü oyuncu Yıldırım Öcek evlidir. Eser Seçkin Öcek ve Feridun Öcek adında iki oğlu bulunmaktadır. Feridun Öcek büyük oğludur. Kendisi Jeofizik mühendisidir. Küçük oğlu Eser Seçkin Öcek ise Üsküdar Cumhuriyet Lisesi’nden mezun olmuştur. Liseden sonra da Maltepe Üniversitesi’nde güzel sanatlar bölümünü kazanmıştır. Ve oyunculuk bölümünden mezun olmuştur.

Yıldırım Öcek, 2014 yılına gelindiğinde sinema filmine de el atmak istemiştir. Bununla birlikte 2014 yılında yapılan “Figüran” isimli sinema filminde Serenay Aktaş, Ferdi Kurtuldu, Cem Kılıç, Ceyhun Fersoy, Erdal Cindoruk, Mehtap Bayri, Selma Hoşafçı, Ümit Yesin, Umut Oğuz ve Veysel Diker ile birlikte rol almıştır. 


Ünlü Oyuncu Yıldırım Öcek’in Ölümü

Ünlü oyuncu Yıldırım Öcek, sinema ve dizi kariyerine devam etmekteydi. Ve çok güzel işler çıkarıyordu. 30 Eylül 2018 tarihinde mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdi.

Ancak ameliyat sonrasında fenalaşmaya başladı. Ve kontrollerine de düzgün bir şekilde gitmedi. Ve zayıflaması durdurulamadı. Daha fazla dayanamadı.

3 Ekim 2018 Çarşamba günü kaldırılmış olduğu yoğun bakımda hayatını kaybetti. Yıldırım Öcek’in ani ölümü sanat dünyasında da büyük üzüntüye neden oldu.

Kendisine Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine bu vesile ile başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Mekanın cennet olsun Yıldırım Öcek.


Yıldırım Öcek’in 2003 ve 2018 Yılları Arasında Oynadığı Dizi ve Filmler

2018 Yılında Tatlı Bela (Sinema Filmi) 
2016 Yılında Oldu mu Şimdi? (Müsteşar Eşref) (Sinema Filmi) 
2014 Yılında Figüran (Sinema Filmi) 
2013 Yılında Artiz Kahvesi (Video) 
2012 ve 2015 Yılları Arasında Zengin Kız Fakir Oğlan (TV Dizisi) 
2012 Yılında Canım Benim (Atıf) (TV Dizisi) 
2010 Yılında Halil İbrahim Sofrası (Başkan) (TV Dizisi) 
2009 Yılında Ramazan Güzeldir (Doktor) (TV Dizisi) 
2009 ve 2011 Yılları Arasında Papatyam (Ömer) (TV Dizisi) 
2009 Yılında Adab-ı Muaşeret (Hayrullah) (Sinema Filmi) 
2008 Yılında Nekrüt (Doktor) (Sinema Filmi) 
2008 Yılında Mert İle Gert (Emelin Babası) (TV Dizisi) 
2008 Yılında Kurbanlık (Doktor) (Sinema Filmi) 
2008 Yılında Hoşçakal Güzin (Huzurevi Müdürü) (TV Filmi) 
2008 Yılında Emret Komutanım (TV Dizisi) 
2008 Yılında Ateşle Barut (TV Dizisi) 
2007 Yılında Semum (Emlakçı) (Sinema Filmi) 
2007 Yılında Deliler / Rapor (TV Filmi) 
2007 Yılında Baba Oluyorum (TV Dizisi) 
2006 Yılında Küçük Hanımefendinin Şoförü (TV Filmi) 
2006 Yılında Küçük Hanımefendi (TV Filmi) 
2006 Yılında Acemi Cadı (Postacı) (TV Dizisi) 
2005 Yılında Beyza’nın Kadınları (Sinema Filmi) 
2005 Yılında Alanya Almanya (Avukat Şeref) (TV Dizisi) 2005 
2005 Yılında Acı Hayat (Emlakçı) (TV Dizisi) 
2005 Yılında AB’nin Yolları Taştan (Münihli) (TV Dizisi) 
2004 Yılında Aşkın Mucizeleri (Doktor) (TV Dizisi) 
2004 ve 2009 Yılları Arasında Avrupa Yakası (Sadettin Yerebakan) (TV Dizisi) 
2003 Yılında Patron Kim (Ayhan) (TV Dizisi) 
2003 Yılında Neredesin Firuze (Dükkan Sahibi) (Sinema Filmi) 
2003 Yılında Hürrem Sultan (TV Dizisi) 
2003 Yılında Gurbet Kadını (Müdür) (TV Dizisi)


1993 ve 2002 Yılları Arasında Oynadığı Dizi ve Filmler

2002 Yılında Rus Gelin (Sinema Filmi) 
2002 Yılında Ekmek Teknesi (TV Dizisi) 
2002 Yılında Berivan (TV Dizisi) 
2002 Yılında Aslı ile Kerem (Sendikacı Muzaffer) (TV Dizisi) 
2001 Yılında Vay Anam Vay (Doktor) (TV Dizisi) 
2001 Yılında Tatlı Hayat (Cavit) (TV Dizisi) 
2001 Yılında Savunma (TV Dizisi) 
2001 Yılında Her şey Oğlum İçin (Hakim) (Sinema Filmi) 
2001 Yılında Bizim Otel (TV Dizisi) 
2001 Yılında Altın Yumruk İstanbul’da (Resepsiyonist) (Sinema Filmi) 
2000 Yılında Dikkat Bebek Var (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi) (Bölüm) 
1999 Yılında Deli Yürek (Halil İbrahim) (TV Dizisi) 
1999 ve 2003 Yılları Arasında Ayrılsak da Beraberiz (Niyazi) (TV Dizisi) 
1998 Yılında Babamın Günahı (Baba) (TV Filmi) 
1997 Yılında Ruhsar (TV Dizisi) 
1997 Yılında Böyle mi Olacaktı (Esra’nın Patronu) (TV Dizisi) 
1996 Yılında Gurbetçiler (Relax Cihat) (TV Dizisi) 
1995 Yılında Çiçek Taksi (Sadi) (TV Dizisi) 
1994 Yılında İnce İnce Yasemince (TV Dizisi) 
1993 Yılında Postacı Kapıyı Ara Sıra Çalar (TV Filmi) 
1993 Yılında Hoş Memo (TV Filmi) 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.