DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir?

Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir?

Yaptığı bilgi paylaşımları ile Dünyanın gündemini değiştiren, kaynaklarının nereden geldiğini gizleyerek, hükümetlerin özel belgelerini internet ortamında sunan Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir? Nerede doğmuş, hangi işler yapmıştır? Geçmişinde neler var? Gerçekten bir aktivist mi yoksa bir artist mi? 

Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir?

Wikileaks’ın aslında görünen yüzü olan adeta şefi diyebileceğimiz Julian Assange 3 Temmuz 1971 yılında Avusturalya’nın Queensland eyaletinin Townsville şehrinde doğmuşdur.

Annesi Christine Ann Hawkins bir görsel sanatçı, babası ise John Shipton savaş karşıtı eylemlerde boy gösteren bir aktivist ayrıca müteahhitlik yapmaktadır. Annesi Julian Assange’e hamile iken babasından boşanmıştır. Julian Assange doğduktan sonra 1 yaşına girmeden, Annesi Richard Brett Assange ile evlenmiştir. Aradan 8 sene sonra boşanmış başka biri ile evlenmiştir.

Annesi görsel sanatçı olduğundan, çalıştığı gezici tiyatrosu nedeniyle göçebe bir çocukluk yaşamıştır. 13’ten fazla Avusturalya’daki şehirlerde yaşamıştır.

İlkokulu  New South Wales’ta, liseyi Townsville’da okumuştur.

18 yaşında baba oldu, ardından velayet davası ile karşı karşıya kalmıştır.

1994  yılında Central Queensland Üniversitesini bitirmiştir.

2003 yılında da Melbourne Üniversitesi’nde programlama, matematik ve fizik dersleri almıştır.

Wikileaks'i kuran Julian Assange kimdir?

Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir?

Hackerlik Dönemi

Mendax kullanıcı adı ile 1987 yılında Bilgisayar korsanlığına başlamıştır. Mendax, Trax ve Prime Suspect nickleriyle birleşerek International Subversives adında hacker grubu kurmuş ve Pentagon, Citibank, MILNET, ABD Deniz Kuvvetleri, NASA, Overseas Telecommunications Commission, , Lockheed Martin, Motorola, Panasonic şirketlerini hacklemişlerdir.

1995 yılında bilgisayar korsanlığı suçu ile ilk defa suçlandı. Assange neticede yakalandı ve suçunu kabul etti.

Binlerce Avustralya doları ceza ödemeye mahkum edildi ve suçu tekrar etmemesi koşuluyla hapis cezası verilmedi.

Yazdığı Yazılımlarla ve Kitaplarla adını duyurdu

1994 yılında Programlama dillerine giriş yaptı. Network ağında TCP port tarayıcısını ilk defa o yaptı.

1996 yılında PostgreSQL veritabanı dilinde güvenlik yamalarını yazdı.

1996 yılında bir internet sitesinde güvenlik danışmanı olarak makaleleri yayınlandı

1997 yılında şifreleme programları yaptı.Bu yıllarda İnternetin gizli yüzünü araştıran akademisyen Suelette Dreyfus ile üç yıl çalıştı ve onunla birlikte çok satanlar listesine giren ‘Underground’ (Yeraltı) isimli kitabı yazdı.

2000 yılında Linux altyapısı ile, internet arama motorlarının komut satırı aracı Surfraw’ı yazdı.

2012’de Cypherpunks kitabını çıkartarak, internetin ne kadar önemli olduğu ve yaşanılan gizli olayları anlatmıştır.

Wikileaks'i kuran Julian Assange kimdir? | Birleşmiş Milletler dosyasını açıklarken

Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir? | Birleşmiş Milletler dosyasını açıklarken


Wikileaks kuruluyor!

2006’da gizli bilgi ve fotoğrafları yayımlayan Wikileaks’i kurdu. Dokuz kişiden oluşan grubun aslında hem yönetim hem de basın sözcüsüdür. Siteye yüklenen belgelere en son onay veren ve yayınlayan sadece odur.

2010’da ABD askerlerinin Irak’ta bir helikopterden ateş açarak 18 sivili öldürdüklerini gösteren görüntülerle dünya çapında manşete çıktı.

Küba’daki Amerikan üssü Guantanamo’da yaşanan zulmü ve esirlere uygulanan kuralları yayınladı. ABD’nin Kenya’daki yargısız infazlarını, Afganistan ve Irak Savaşının gizlenenlerini açıkladı.

ABD’de ise Assange’a karşı da bir karalama kampanyasında yaptıklarını kötülemeye başlamışlardı.

Assange, Amerikan helikopterinden Irak’taki sivillere ateş açılması videosuyla adından söz ettirir hale geldi. Hem o videoyu hem de daha sonra ABD’nin Afganistan ve Irak’taki savaşlarına ilişkin askeri belgeleri yayımlamasını savundu.

Göçebe bir yaşam tarzı benimseyerek, WikiLeaks’i geçici ve değişen yerlerden idare etmeyi sürdürdü.

Onunla haftalarca seyahat eden New Yorker dergisi muhabiri Raffi Khatchadourian, az uyuduğunu ve uzun süre yemek yemeden işlerini yapabilme becerisine sahip olduğunu gözlemledi.

Wikileaks sitesi, ABD istihbarat şirketi Stratfor’ın beş milyon gizli e-postasını yayımladı.

2010 yılında bir takım ABD finans kuruluşlarının bağışlarını kesmesiyle kendini maddi zorluk içinde buldu.

Wikileaks'i kuran Julian Assange kimdir? | Sığındığı Ekvator Konsolosluğunun penceresinden açıklama yapıyor

Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir? | Sığındığı Ekvator Konsolosluğunun penceresinden açıklama yapıyor


İsveç’ten Tecavüz Suçlaması

İsveçli yetkililer, onu konuşma yapmak için Stockholm’de bulunduğu sırada bir kadına tecavüz ve diğerine cinsel taciz iddiaları nedeniyle sorgulamak istediklerini söyledi. Assange her iki yakınlaşmanın da kadınların rızaları dahilinde olduğunu söyledi.

201o yılı içinde 18 Kasım 2010’da İsveçli savcıların, cinsel saldırı iddialarına ilişkin hakkında uluslararası yakalama kararı çıkardı. 7 Aralık 2010 günü ise kendi rızası ile Londra’daki polis merkezine ifade vermeye gitmiştir. Yakalama kararı olduğu için İngiltere’de gözaltına alındı. 14 Aralık 2010 tarihinde çıkarıldığı duruşmada kefaletle şartlı tahliye edildi..

Ekvator’a Siyasi sığınma

Takip eden aylarda İngiltere’nin kırsal bölgesinde ev hapsindeyken İsveç’e iade edilmemek için mücadele verdi. Westminister Sulh Ceza Mahkemesi Şubat 2011’de iade kararını onadı ve daha sonra üst mahkeme de kararı destekledi.

14 Haziran 2012’de İngiltere Temyiz Mahkemesi, başvurusunun yeniden gözden geçirilmesi talebini reddetti.

Birkaç gün sonra Julian Assange, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığındı ve 16 Ağustos 2012’den beri kendisine siyasi sığınma hakkı tanıyan bu ülkenin elçiliğinde kalıyor.

ABD ise Assange’ın iade edilmesini ve gizli belgeleri yayımlamak suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmasını istiyor.

İngiltere, Assange’ı yasal olarak İsveç’e iadeyle sorumlu olduğunu söyleyerek, Ekvador’a gitmesine izin vermeyeceğini açıklamıştı. İsveç Dışişleri Bakanlığı, iadesini istemelerinin tek nedeninin hakkındaki suçlamaları araştırmak olduğunu belirtmişti.

İsveçli savcılar 13 Ağustos 2015’te zaman aşımı nedeniyle cinsel saldırı suçlamalarına yönelik araştırmalarını bırakmışlardı, ama daha sonra tecavüz iddiası üzerine sorgulanmıştı.

Ekim 2016’da Amerikalı gazeteci ve WikiLeaks’in yöneticisi Gavin MacFadyen’in cenazesine katılma talebinde bulunmuştu, ancak talebi reddedilmişti.

Wikileaks'i kuran Julian Assange kimdir? | İngiltere'deki Ekvator Konsolosu ile beraber

Wikileaks’i kuran Julian Assange kimdir? | İngiltere’deki Ekvator Konsolosu ile beraber


Assange, Wikileaks ve ABD seçimleri

18 Ekim 2016’da WikiLeaks, Ekvador’un Londra’daki elçiliğindeki interneti kestiğini açıkladı.

Ekvador daha sonra, WikiLeaks’in ABD’deki “başkanlık seçimlerini etkileyebilecek” belgeler yayımlaması nedeniyle bu “geçici” önlemi aldığını doğrulamıştı.

Ekvador, kararı Washington’ın baskısı üzerine aldığı iddialarını reddediyor.

WikiLeaks’in yayımladığı belgelerde Hillary Clinton’ın 2012 ve 2014 yıllarında yaptığı özel konuşmaların deşifresi ve Clinton’ın e-postaları yer alıyor.

Sağlığına ilişkin endişeler

Bu arada sağlığına ilişkin endişeler de ortaya çıktı. Ekim 2012’de Ekvador Büyükelçiliği, Assange’ın akciğer enfoksiyonunun olduğunu söyleyerek, hastaneye götürülmesi takdirde tutuklanmayacağına ilişkin güvence istedi.

Ancak Ağustos 2014’te Assange Ekvador Dışişleri Bakanı ile birlikte elçilikte düzenlediği basın toplantısında tedavi görmek için elçilikten ayrılacağına ilişkin iddiaları redetti.


İsveç ile Yasal mücadele sonunda bitti

İsveç, Assange’ı cinsel saldırı iddialarıyla sorgulamak istedi. Ancak Assange bu suçlamaların siyasi olduğunu ve kendisine ve sitesine yönelik karalama kampanyasının bir parçası olduğunu söyledi.

Aralık 2010’da Londra’da gözaltına alınmasından beri yasal bir mücadele yürütüyor.

Assange ev hapsine konmadan önce sekiz ay da hapishanede kaldı.

İsveçli savcılar, Assange’ı sorgulayamadıkları için, 13 Ağustos 2015’te zaman aşımı nedeniyle cinsel saldırı suçlamalarına yönelik soruşturmalarını bıraktı.

İsveçli savcılar, 19 Mayıs 2017 yılında Assange hakkında yedi yıldır devam eden tecavüz soruşturmasını kapattıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada Kamu Davaları Direktörü Marianne Ny’in soruşturmaya devam etmeme kararı aldığı belirtildi.

Marianne Ny, soruşturmayı daha fazla kanıt bulamayacakları için ilerletememe kaygısından ötürü kapattıklarını söyledi. Assange’ın suçlu olup olmadığına dair bir hükme ulaşmadıklarını aktardı.

Assange’ın İsveç’e gitmesi halinde davanın tekrar açılabileceğini; çünkü suçlamanın 2020 yılında zaman aşımına uğrayacağını belirtti.


Julian Assange Aktivist mi yoksa gerçekten iyi bir Artist mi?

Destekçilerine göre Julian Assange gerçeğin peşinde olan cesur bir aktivist. Onu eleştirenlere göreyse, hassas bilgileri kamunun gözü önüne sererek insanların hayatını tehlikeye atan bir ilgi bağımlısı yada bir artist.

Assange ile birlikte çalışanlar tarafından bilgisayar kodlarını kırmada üstün yeteneğinin yanı sıra ‘etkileyici, azimli ve çok zeki birisi’ olarak tanımlanıyor.

Çok az uyku ve uzun süre yemek yemeden işlere odaklanabiliyor. Etrafındaki insanlarda daha uzun süre devam edebilmesi için onunla ilgilenme isteği hissini oluşturuyor. Bu herhalde karizmasıyla ilgili.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.