18.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Antioksidan içeren dondurmaya ne dersiniz?

Antioksidan içeren dondurmaya ne dersiniz?

Antioksidan içeren dondurmaya ne dersiniz?

İtalya’da Roma Tor Vegata Üniversitesi’nden Prof. Valerio Sanguigni, ilk defa Antioksidan içeren bir dondurma üretti, test etti ve tarifin patentinide aldı.

Dondurma, meyve suları yada sütün içine şeker katarak yapılan elde yenen soğuk bir tatlıdır. Kalorisi ve içindeki şeker oranı yüksek olduğundan bize göre zararlı 🙂 yenilmesi gereken vazgeçilemeyen bir tatlıdır. 7 den 77’ye sevmeyeni olmayan bu tatlının içindeki katkı maddelerine göre renklenmekte ve  meyve rengine göre satılmaktadır. Fakat Türk Kültüründe elle yapılan dövme dondurma yada maraş dondurması bir ekoldür. Aynı zamanda içlerinde şeker harici, gıda boyası ile renklendirilmiş ve tatlandırılmış değildir.

Antioksidan içeren dondurmaya ne dersiniz? | sağlıklı dondurmaya en yakını Maraş Dondurma

Antioksidan içeren dondurmaya ne dersiniz? | sağlıklı dondurmaya en yakını Maraş Dondurma

Yabancı ülkelerde genelde dondurma sektörü hazır üretim yapan sağlıksız dondurma firmaları ile dolu. Bunun farkında olan İtalyan Prof. Valerio Sanguigni kendi geliştirdiği bir dondurma tarifini patentledi. Tarifi hakkında sır vermeyen Prof. Valerio Sanguigni‘nin Antioksidan içerikli dondurmasının içinde, tadılan bol kakao, parça fındıklar ve yeşil çay granürleri bulunmakta.

Prof. Valerio Sanguigni Antioksidanlı Dondurmasına Test Yaptı

Prof. Valerio Sanguigni, hazırladığı dondurmayı bilimsel bir araştırma yaparak etkisini göstermek istemiş.Katılımcılar seçilmiş ve önceden kan örnekleri ve egsersiz bisiklette maksimum güç harcamasını isteyerek süreleri not etmiş.

Grubun yarısına antioksidanlı dondurma, diğer yarısına ise sadece çikolatalı dondurma, plasebo mantığına benzer fake bir ürün vermiş. Test sonucu ise Profesörün beklediği gibi olmuş.Antioksidanlı dondurma yiyenlerin kan değerleri normal ve damar fonksiyonları pozitif yöne artmış, plasebo yiyen diğerlerde hiç bir değişiklik gözükmemiş. Sonuçlar bilim dergisi Nutrition’da açıklanmış.

Prof. Valerio Sanguigni, antioksidanlı meyveleri kurutarak, düşük sıcaklıkta saklarsanız içindeki değerleri kaybetmeyeceğini açıkladı. Dondurmasında kullandığı kakao, kurutulmuş meyve ve yeşil çay’ın en iyi antioksidan olduğunu belirtti.

Independent

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ