19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Van gölünde bulunan batık geminin sırrı ne?

Van gölünde bulunan batık geminin sırrı ne?

Van gölünde bulunan batık geminin sırrı ne?

Van gölünün altında araştırma yapan su altı ekibi, 1900 ‘lü yıllarda Ruslar tarafından yapılan askeri amaçlı kullanılan bir geminin batığına ulaştılar.

Son 2 yıldır Van Gölü Sualtı Araştırmaları Derneği Başkanı (VANSAD) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mustafa Sarı ile Sualtı Yönetmeni Tahsin Ceylan’ın öncü olduğu su altı çalışmaları sürüyordu. Bu çalışmalarda önce dünyanın en büyük mikrobiyalitleri bulundu ve bir ilke imza atıldı. Fakat sonrası daha ilgi çekici bir şey buldular. 40 metre uzunluğunda Rus Şilebi!

Van gölünde bulunan batık geminin sırrı ne? | Su altı ekibi gemiyi inceliyor

Van Gölünde aslında söylenen 3 gemi vardır. Bunlar Osmanlı zamanında Rus işgali sırasında, deniz yollarında kullanılan rus yapımı şileplerdi. Bu şileplerin bir fırtına sonrası battıkları ve Van Gölü’ne kıyısı olan Bitlis’in Tatvan İlçesi Çanakdüzü açıklarında oldukları biliniyordu. Su altı ekibi, 23 metre derinliğe kadar indi ve sonunda tarihi gemi neredeyse sapasağlam duruyordu.

Van gölünde bulunan batık geminin sırrı ne? | Van Gölü Akdamar

Araştırmalara göre bu gemiler, Rus Çarlığının Osmanlı topraklarını işgal etmesinde, askeri amaçlı olarak taşıma için kullanıldığı belirlendi. Rus Çarlığı yıkıldıktan sonra savaş bitti ve biri yanmış diğer 2’si kayıptı. Kaybolmasının sebebi ise, batmış olması idi. Fırtına sebebi ile batırıldığı yada o zamanlar Osmanlı Kullanmasın diye kendilerince de isteyerek batırılmış olabilir.

Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür ayrıca Türkiye’de bulunan en büyük göldür. Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü’nün yüzölçümü 3.713 km²’dir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ