18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

McDonald’s hamburger etleri İngiltere’de sahte çıktı! Türkiye’de durum ne?

McDonald’s hamburger etleri İngiltere’de sahte çıktı! Türkiye’de durum ne?

McDonald’s hamburger etleri İngiltere’de sahte çıktı! Türkiye’dede böyle mi?

Suçlama yapılan yer İngiltere. Dava önceki senelerde Ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver’ın McDonald’s hamburgerlerinde kullandığı etin, kasaplık hayvanın kesiminden arta kalan etleri, tendon, yağ ve bağ dokularından yapılan harç ile içine de amonyak atılıp  oluştuğunu iddia etti.

İş mahkemelik oldu. McDonald’s Jamie Oliver’i, Jamie Oliver’de  onlara açtığı karşı dava geçen günlerde sonuçlandı. Kazanan Jamie Oliver’dı. Yani tüm söyledikleri doğru muydu?

McDonald’s hamburger etleri İngiltere’de sahte çıktı! Türkiye’de durum ne? | Ekonometre Meşhur Bigmac!

Aslında tamda McDonald’s gündeme oturmuştu. Big Mac Hamburgerleri ülkelerdeki fiyatları ile ekonomik durumları kıyaslanıyordu. Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek  Twitter adresinden “ABD’deki McDonald’s Big Mac Hamburger fiyatının Türkiye’den pahallı satıyor” ile başlattığı talihsiz açıklamasından bahsedecektik. Ama konumuz maalesef bu değil.

Fazla sürmedi 1 gün geçti ve Mcdonald’s ile ilgili sahte et kullandıkları haberi geldi. Tüm karizma çizilmişti.

Bizim basın hemen çıktı, McDonald’s sahte et kullanıyor diye bangır bangır çığlık sesleri gelmeye başladı. Gerçekten de durum öyle mi?

McDonald’s her gittiği ülkede genelde kendi markalarından ziyade ülkedeki üreticileri tercih ediyor. Onlardan ürün alıyor. İngiltere’de kimden aldığı?, etler nereden geliyor? sorularına inanın pek cevap aramadık. Çünkü Türkiye’deyiz ve virüs gibi her yere yayılan bu restoranlar hakkında bizim ülke deki yaptığı işler önemli.

McDonald’s Türkiye hemen bir açıklama yaptı ve Türkiye’de kullandıkları hamburger köftesinin 1996 yılından beri Türkiye’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı olduğunu belirtti. Aynı zamanda isimlerini vermeden, Türkiye’deki ürünlerinde kullandığı malzemeleri aldığı Türk Şirketlerininde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kurallarına uyduğunu ve tüm şartnamelere uygun olduklarını belirtti.

Herşey buraya kadar tamam. Şimdi gelin McDonald’s etlerini  hangi Türk Şirketlerden alıyor ona bakalım.

Kendi internet sitesinden baktığınızda kırmızı etler Pınar’dan, beyaz etler Banvit’ten alındığı yazıyor. Ürünlerin neredeyse yüzde 98’ini Türkiye’ki firmalardan aldığını da yazıyor.

McDonald’s hamburger etleri İngiltere’de sahte çıktı! Türkiye’de durum ne? | Türkiye’de etler Pınar’dan geliyor


McDonald’s Kırmızı eti Pınar’dan alıyor!

Hamburger etlerini Pınar’dan alıyor. Sizce Pınar markası böyle bir şey yapar mı? Yani McDonald’s diyecek ki benim köfteleri yaparken, etin içine tendon, sinir, yağ, bağ dokularını kat öyle gönder. Pınar’da bunu kabul edip gönderiyor. Sizce böyle mi?

Pınar ürünlerinde çok uzun yıllardır düzgün üretim yapan firmalardan. Tüm gıda sertifikalarına sahip ve Yurt dışına ürün gönderebilen Türk Firmalarından biri. Eğer böyle bir suçlama var ise Pınar’ın bir açıklama yapması gerekmez mi?

Çünkü McDonald’s üstü kapalı üretici firmaların gıda denetimlerinden geçtiğini açıklamasında bildirmişti.

Pınar konuyla ilgili umuyoruz bir açıklama yapacak. Gelişmeleri takip edeceğiz.

McDonald’s kendi sitesinde hamburgerin malzemelerini hangi firmalardan aldığı yazıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ