19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Girişimcilere Müjde! Halktan para toplayarak finansman sağlamak serbest!

Girişimcilere Müjde! Halktan para toplayarak finansman sağlamak serbest!

Girişimcilere Müjde! Halktan para toplayarak finansman sağlamak serbest!

Girişimciler için yeni tasarı meclise gönderildi. Tasarının içeriğine göre projelerini gerçekleştirmek isteyen herkes finansman olarak halktan para toplayabilecek. Bunun adına ise “kitle fonlaması” denecektir.Ayrıca Sermaye Piyasası Yasası’nın halka arz olan ortaklıkları gibi maddelerle ilgili hükümlere de tabi olmayacak.

Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılması ile ilgili tasarı meclise gönderildi. Dair Kanun Tasarısı”nı Meclis’e sundu. Hükümet bu yasa tasarısını, onaylaması ile finansman erişimi kolaylaşacak.

Tasarı da kitle fonlamasının tanımı şöyle, “Girişimcilerin iş fikirlerini veya şahsi projelerini gerçekleştirmek için kitle fonlama platformları üzerinden halktan para toplamak suretiyle iş fikirlerine veya projelerine finansman sağladıkları bir yöntemdir.”

Halka arz’dan bir diğer farkı “kitle fonlaması” ile ortak sayısı 500 ‘ü geçerse herhangi bir pay Halka Arz yasası kapsamına girmeyecek.

“Kitle fonlaması” ile ilgili düzenleme ve yetkilendirme platformları, yetkili ağız ise Serbest Piyasa Denetleme Kurulu yani SPK olacak. Başvurular buradan neticelendirilecek.

Bu yasa ile girişimciler, banka banka yada borç arama derdine düşmesine gerek kalmıyor. Direk kendine bağış platformu oluşturup, toplanan paralar ile sermaye şansı olabilecek. Yada şirket ortaklığı ile ilgili bir sürü püften işlerle de uğraşmayacak.

Bu yasa meclisten geçtiğinde umarız, girişimciler için çok iyi bir özkaynak olacak. Tabi bu işte denetleme ve halkın kandırılmasının önüne geçilmesi de ayrı incelenmesi gereken bir konu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ