DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ümit Kocasakal Kimdir? Ümit Kocasakal’ın Hayatı ve Biyografisi | Eserleri

Ümit Kocasakal Kimdir? Ümit Kocasakal’ın Hayatı ve Biyografisi | Eserleri

Ümit Kocasakal Kimdir? | Ümit Kocasakal’ın Hayatı ve Biyografisi | Eserleri

Ümit Kocasakal, 1966 yılında, Almanya’nın Köln kentinde dünyaya gelmiştir. Rahmetli babası da 1964 yılında Almanya’ya ilk giden kuşaktandır. Ümit Kocasakal 4 yaşında İstanbul Sarıyer’deki babaanne ve dedesinin yanında tek çocuk olarak büyümüştür. Babasının ikinci eşinden olan, ve kendisinden 19 yaş küçük bir de kız kardeşi vardır.

Eğitim Dönemi

Ümit Kocasakal, 1977 yılında Galatasaray Lisesi’ne girmiş ve 1986 yılında okulu bitirmiştir. Üniversitede ise bir tiyatro topluluğu kurdu ve 9 – 10 oyun sergiledi. Kendisi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olan Ümit Kocasakal, üniversitede öğrenci temsilciği görevini de üstlendi. Bundan sonraki süreçte 1996 yılında yine İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını da tamamladı.

Çalışma Hayatı

Ümit Kocasakal, iş yaşantısında da gayet başarılı olarak yoluna başladı. Avukatlık stajını Prof.Dr.Köksal Bayraktar’ın yanında yapmıştır. Sonraki süreçte de 4 yıl kadar hocanın yanında avukatlık yapmıştır. Sonrasında İstanbul Barosuna kayıtlı olarak avukatlık görevine devam etmiştir. Ümit Kocasakal, askerliğini Sekizinci Kolordu Komutanlığı’nda askeri savcı olarak yapmıştır.

1995 yılında ise Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ceza ve Ceza Usul asistanlığı yapmaya başladı. Tezini hazırlamak için Fransa’ya gitmiş ve tezinin konusu “Kara Para Aklama Suçu” idi. Fransa’da 10 ay kadar kalan Ümit Kocasakal, 2000 yılında tezini bitirerek doktorasını da tamamlamıştır.

Yine bu yıl içerisinde hukukçu olan Hatice Özdemir ile evlenmiştir.

2001 yılında Galatasaray Üniversitesi’nde Hukuk Fakülte Kurul Üyeliği görevinde bulundu. Bundan 4 sene sonra yani 2005 yılında ise “AB Ceza Hukukunun Esasları” adlı çalışması ile birlikte doçent olmuştur.

Ümit Kocasakal, hala daha Galatasaray Üniversitesi’nde Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı” başkanlığı görevine devam etmektedir. Bu görevinin yanında birçok makale ve yazıları yayımlanmıştır.

Ümit Kocasakal, Fransızca bilmektedir. Kerem adında bir oğlu ve Yasemin adında bir kızı vardır.

Ümit Kocasakal Kimdir | İstanbul Barosu Konuşması


Ümit Kocasakal’ın Çalışmaları

Ümit Kocasakal, 7 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen seçimde İstanbul Barosu başkanlığına seçilmiştir. 14 Ekim 2012 tarihinde aynı göreve ikinci kez seçilmiştir. 18 Ekim 2014 tarihinde yeniden yapılmış olan seçimde üçüncü kez İstanbul Barosu başkanlığı görevine seçilmiştir.


Ümit Kocasakal’ın Yayımlanmış Eserleri

2000 yılında Milliyet gazetesinde “Karapara Demokrasiye Tehdit” isimli makalesi yayımlanmıştır. Aynı yıl içerisinde Radikal gazetesinde “Soykırım ve Yasalar” isimli makaleyi yazmıştır. 1999 yılında Aktüel Hukuk Dergisinde, “Ölüm Orucunda Bulunan Tutuklu ve Hükümlülere Yapılabilecek Rıza Dışı Müdahalenin Hukuka Uygunluğu Sorunu” isimli makalesi yayımlanmıştır.

1998 yılında ise Galatasaray Üniversitesi Yayınları’nda, “Yeni Fransız Ceza Kanununda Genel Hatlarıyla Cezalar Sistemi” isimli makalesi yayımlanmıştır.

1997 yılında Radikal gazetesinde, “Suç Artışındaki Neden CMUK Değildir” adındaki makalesi yayımlanmıştır. Yine 1997 yılında Nokta Dergisi’nde, “Kadın ve Erkek Aynı Hükme Tabi Olmalıdır” adındaki makalesi yayımlandı.

1997’de Radikal gazetesinde, “Tarikat, Şeyh, Nikah” adında makale yayımlandı.

1996 yılında Galatasaray Üniversitesi Yayınları’nda, “Trafik Suçları ve Cezalar” ismindeki makalesi yayımlandı. Yine 1996 yılında Galatasaray Sosyal Bilimler Dergisi’nde, “Sanığın Korunması” makalesine imza atmıştır.

1996 yılında Cumhuriyet gazetesinde “Terörle Mücadele Yasasına Eklenen” makalesini yayımladı. Ümit Kocasakal 1996 yılında Radikal gazetesinde “Yüksek Ceza Caydırıcı Olabilir” makalesini yayımladı.

Cumhuriyet gazetesinde 1996 yılında, “Avrasya Feribotu Eylemcileri Yanlış Değerlendiriliyor” konulu makalesi yayımlanmıştır. Ümit Kocasakal 1996 yüksek lisans tezindeki konusu ise, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Ceza Hukukunda Itiyad’dır.

Son olarak Ümit Kocasakal’ın 2000 yılındaki doktora tezinin konusu ise, yine İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Karapara Aklama Suçu” konulu makaledir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.