17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Türk Telekom müşterilerin maillerini izlemek için program satın aldı mı?

Türk Telekom müşterilerin maillerini izlemek için program satın aldı mı?

Türk Telekom müşterilerin maillerini izlemek için program satın aldı mı?

ABD’de yayın yapan Forbes dergisi, ülke gündemini karıştıracak bir iddia attı. İddiaya göre Türk Telekom müşterilerin maillerini izlemek için, şifre,ip adresini, girdiği internet sitelerini raporlayan bir  program satın almış ve yazılım süreci devam ediyor.

2016 Ekim ayında Forbes dergisi bu iddiayı ABD’li Procera’ya çalışan Kriss Anderson tarafından istifa mektubunda satırların içinde yaptığı bu pişmanlığı anlattığı iddia edildi.Kriss Anderson Türk Telekom firması ile anlaşmanın yapılmadığını, aradaki firmanın Ankara merkezli Sekom şirketi olduğunu yazdı. Anlaşmanın değeri ise 6 milyon dolar.

İsveçli bir yazılımcı olan Kriss Anderson 4 Nisan’da şirketine, “Hayatım boyunca şu an ülkeyi yöneten kişinin acımasızlığının parçası olduğum için pişmanlık duymak istemiyorum. İstifa ediyorum” yazan bir mail attı. Anderson’un ABD’li Procera şirketi için çalıştığı öğrenildi.

Kriss Anderson, Sekom firması isim,mail ve şifrelerini listeleme isteyen network yazılımı istedigini söyledi. Ancak işin içerisine IP adresi ve girilen internet sitelerinide eklemek istediklerini ilettiler. Kriss Anderson, iyi amaçlar için kullanılmasını düşünülmesini beklerken, işin içinde Türkiye’nin yurt içindeki  telekominikasyon devinin olduğunu anlayınca, otoriter bir yönetimde bu yazılım tam bir kaos yaratır dedi ve istifasını yazdı.

Kriss Anderson bu açıklamasından sonra, resmi açıklamayı şirketinin yapması gerektiğini söylüyor.

Bu konuyla ilgili Procera ise kanunsuz iş yapmadıklarını, kurallara ve standartlara uyduklarını açıkladı. Yaptığı yazılımların hiç birinde kişiyi izleyen casus yazılım türünde programlar yapmadığını söylüyor.

Peki Kriss Anderson neden böyle bir şeyi durup dururken yaptı? Sekom firması data/network alt yapı firması, neden böyle bir yazılım anlaşması yaptı?, Data alt yapı firması ise Türk Telekom’la ne gibi bir iş ortaklığı var?, Türk Telekom neden böyle bir yazılım sahibi olmak ister?

Bu soruların cevabı nedir bilinmez ama bizim bildiğimiz tek şey internet güvenliğinizi sağlamayı ihmal etmeyin. Özellikle güçlü ve zorlu parola metodlarını kullanın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sude Naz dedi ki:

    Türk Telekom bunla ilgili neden bir açıklama yapmadı acaba!, İnterneti anında yavaşlatma yeteneği var ama.

BİR YORUM YAZ