19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

BTK, Türkiye’nin 5G’ye İlk Geçen Ülkelerden Birisi Olacağını Açıkladı!

BTK, Türkiye’nin 5G’ye İlk Geçen Ülkelerden Birisi Olacağını Açıkladı!

BTK, Türkiye’nin 5G’ye İlk Geçen Ülkelerden Birisi Olacağını Açıkladı!

Bugün yapılan ve hala daha devam eden “Yeni Nesil İletişim Sistemi – 5G Çalıştayı” sırasında konuşma yapan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G için dünyada ilk geçecek ülkelerden birinin Türkiye olacağını duyurdu.

Bir önceki yıl LTE, 4G ya da yerel ismi ile 4.5G teknolojisine geçmiş bulunmaktayız. Türkiye genelinde kullanılmaya başlanan 4.5G teknolojisinden bir adım sonrası olan 5G çalışmaları da dünyadaki gelişmiş ülkelerde başlamış durumdadır. Japonya, Güney Kore ve Amerika’da şu anda 5G kullanılmaktadır. 5G çalıştayında konuşan BTK Başkanı önemli bir açıklama yaptı. “Dünyadaki ileri ülkelerle aynı zamanda 5G’ye geçmeyi planlıyoruz. Bu amaca yönelik olarak, ülkemizde kamu, üniversite, üreticiler, işletmeciler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinin ve tüm çalışmaların koordinasyonunun sağlanması için 5GTR forumunu kurmuş bulunuyoruz” dedi ve ilk geçiş yılı olarak 2020 yılını işaret etti. 5G’ye geçiş için çalışmaların çoktan başladığını da sözlerine ekledi.

BTK Başkanı; aynı zamanda 4.5G’nin de tüm ülkede kullanılabilir olması için çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Ayrıca 27 Ekim 2018 tarihine kadar otoyollar, yüksek hızlı tren hatlarında ve 1 km mesafeden daha uzun tüm tünellerin 4.5G hizmeti vereceğini söylüyor. Daha da başka 27 Ekim 2021 tarihine kadar bölünmüş karayolların yüzde 95’i, 27 Ekim 2025 tarihine kadar ise tren hatlarının yüzde 90’ı 4.5G hizmeti vermeye başlayacak.

BTK, Türkiye’nin 5G’ye İlk Geçen Ülkelerden Birisi Olacağını Açıkladı |5G Çalıştayı|

Bununla birlikte 2020 yılında 5G‘ye geçişe başlayacak olan Türkiye, geçiş yapan ülkelerden biri olacak. Ve bunun yanında 2025 yılına kadar da standart bir 4.5G hizmeti veriyor olacak. Verilere göre de şu anda 45.7 milyon kişinin 4.5G teknolojisine geçiş yaptığı söyleniyor. BTK‘ya göre ise 2023 yılı itibariyle Türkiye’nin yüzde 95’nin 4.5G hizmetine geçiş yapmış olacağı öngörülüyor.

Bütün bunlardan dolayı şunu söylemek mümkün olacaktır. 5G‘ye ilk geçen ülkeler arasında olmamız gerçekten harika bir durum. Bu tip çalışmaların ve mobil teknolojilerin, ülke olarak öncüsü olmak çok güzel. Ama en önemlisi söylenenlerin yerine getirilmesi olacaktır. Dileriz ki, BTK ve operatörler çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettirir ve bu sayede hem 4.5G daha verimli kullanılması sağlanır. Hem de 5G teknolojisine geçişimiz konusunda yolumuza devam ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ