DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri

24 Haziran 2018 Seçimlerine iki aydan az bir süre kalmışken gündemin gergin olması, sürpriz açıklamalar, gövde gösterileri ve spekülasyonlarla dolu günler geçirmekteyiz. Bu yazıda, büyük bir atılım yapması beklenen ve potansiyel Cumhurbaşkanı Meral Akşener’den bahsedeceğiz. Meral Akşener kimdir? Meral Akşener daha önce hangi görevlerde bulunmuştur? İyi Parti’nin kurucusu kimdir? Kurulmuş olan İyi Parti’nin hedefleri nelerdir? Meral Akşener’in parti kurmasındaki amaç nedir? Meral Akşener’in siyasi hayatı nasıl ilerlemiştir? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaşıyor olacağız.


Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri

Şu an için İyi Parti Genel Başkanlığı görevini üstlenmekte olan Meral Akşener 18 Temmuz 1956 yılında İzmit’in Gündoğdu ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Anne adı Sıdıka, baba adı Tahir Ömer olan Meral Akşener Meral Akşener; Selanik üzerinden Kocaeli ilçesine göç eden bir ailenin kızıdır. Ömer Bey ve Sıdıka Hanım’ın çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Meral Akşener, 1974 yılı itibariyle Bursa Kız Öğretmen Lisesi’nden mezun olmuştur.

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener'in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Meral Akşener'in okul yılları

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Meral Akşener’in okul yılları


Meral Akşener Kimdir? Meral Akşener’in Kısaca Hayatı

1979 yılı itibariyle de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur. Meral Akşener, 1979 ile 1982 yılları arasında öğretmen olarak görev yapmıştır. 1982 yılında da Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Mühendislik Fakültesi içerisinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Bunlardan sonra da Marmara Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve sonrasında da doktora yapmıştır. Sonrasında da Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevini gerçekleştirmiştir. Ayrıca Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın başkanlığını ve kuruculuğunu da yapmıştır.

İyi Parti kurucusu ve genel başkanı olan Meral Akşener; 1980 yılında makine mühendisi olan Tuncer Akşener ile evlenmiştir. 1984 yılında da Fatih Akşener isimli oğulları dünyaya gelmiştir.

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener'in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Meral Akşener'in gençlik fotoğrafları

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Meral Akşener’in gençlik fotoğrafları


Meral Akşener Siyasete Nasıl İlk Adımını Atmıştır?

Meral Akşener; 1995 ile 1999 yılları arasında DYP (Doğru Yol Partisi) içerisinde milletvekilliği yapmıştır.

1996 ile 1997 yıllarına gelindiğinde ise Necmettin Erbakan’ın kurmuş olduğu koalisyon hükümetinde “Türkiye’nin kadın bakanları” listesine adını yazdırmış ve İçişleri Bakanlığı görevini üstlenmiştir.

Yıl 2007, 2011 ve 2015 Haziran aylarını gösterdiğinde seçimlerde MHP milletvekili olarak mecliste görevde bulunmuştur. Fakat Kasım 2015 seçiminde partisinden aday olarak gösterilmemiştir. Hatta konu ile ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 15 Ekim 2015’te “Hanımefendi biraz dinlenecektir” ifadesinde bulunmuştur.

Meral Akşener; siyasi yaşama öğrencilik yıllarında ve sıralarda başlamıştır. Ve 1994 yılının yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisinden Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığına adaylığını koymuştur. Meral Akşener; 1995 yılında Doğru Yol Partisi ile meclise girmiştir. Necmettin Erbakan; 1996 yılında DYP ve RP (Refah Partisi) koalisyonu ile oluşturmuştur. Ve Meral Akşener Türkiye’nin 54. hükümetinden 1966 yılındaki Susurluk kazasından sonra görevinden istifa etmiş olan iç işleri bakanı Mehmet Ağar’ın yerine gelmiştir. Dolayısıyla Türkiye’nin ilk kadın İçişleri Bakanı olmuştur. 30 Haziran 1997 yılında; 28 Şubat olaylarından dolayı 54. hükümet dağılmıştır. Ve Meral Akşener’in görevi de son bulmuştur.

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener'in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Türkiye'nin ilk kadın İçişleri Bakanı

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Türkiye’nin ilk kadın İçişleri Bakanı

Meral Akşener; 4 Temmuz 2001 yılında Doğru Yol Partisi ile yollarını tamamen ayırmıştır. Aynı zamanda Fazilet partisinden uzaklaşmış olan Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın “yenilikçi kanat” olarak isimlendirdikleri oluşuma katıldığını, Politik Araştırmalar Merkezi’nde yapmış olduğu basın açıklamasıyla duyurmuş ve böylelikle AK Parti’nin oluşum aşamasında da bulunmuştur. Kariyerine burada devam etmemesinin temel sebebini “Millî Görüş çizgisini sürdürüyorlar” sözleriyle açıklayarak Milliyetçi Hareket Partisi’ne katılmayı tercih etmiştir.

Siyasi hayatına devam ederken ilk kadın iç işleri bakanı olmasından sonraki bir başka siyasi başarısı da 12 Temmuz 2011 Tarihinde Güldan mumcu ile beraber TBMM Başkanvekili seçilmiştir.

Meral Akşener Kasım 2015 süreçlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarının düşmesi üzerine tekrar kurultaya girme talebinde bulunmuştur. Bu talebi “Üzerime düşen her görevi yapmaya hazırım.” Sözleriyle dile getirmiştir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi kurultay talebini tanımadığını belirtmiştir. Böylelikle uzun bir yargı süreci başlamıştır. Bu yargı süreci sonunda 8 Eylül 2016 tarihinde Meral Akşener partiden ihraç edilmiştir. Bu karara tedbir konmasını isteyen Meral Akşener Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmuş ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin açmış olduğu iptal davası ile 15 Aralık 2016 yılında ihraç kararı kesinleşmiştir.

Özel hayatına dair çok az paylaşımlarda bulunan Meral Akşener’in eşi Tuncer Akşener, zamanın sıkı solcularındanmış. ODTÜ Gaziantep Fakültesi’nde okuyormuş. Meral Akşener’in ilk bakışta birbirimize vurulmuşuz dediği eşi Tuncer Akşener ile büyük bir aşk yaşamış ve hala yaşıyor. Meral Akşener; sivri dilli oluşu ile de oldukça ön plana çıkmıştır. Yaptığı sert yorumlarla dikkat çekmektedir.

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener'in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Meral Akşener MHP'de de milletvekilliği yaptı

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri | Meral Akşener MHP’de de milletvekilliği yaptı


İYİ Parti kuruluyor

24 Ekim Salı günü Yeni Parti kurucuları yeni bir siyasi oluşum ile ortaya çıkmış, partinin logosu da ilk defa yine parti kurucuları arasında yer alan emekli SAT Komandosu Ali Türkşen’in twitter hesabı üzerinden paylaşılmıştır. Partinin güneş şeklindeki sarı-lacivert olan logosunda sekiz çizgi bulunmaktadır. Bu çizgilerin partinin tanıtımında geçen sekiz ilkeyi temsil ettiği belirtilmiştir. Bu ilkeler ise ; umur, kararlılık, adalet, gelecek, bilgi, zenginlik, cesaret ve medeniyet şeklinde sıralanmaktadır. Partinin sloganı ise “Türkiye iyi olacak” şeklinde belirlenmiştir.

“Öncelikle partinin amaçlarına bakacak olursak, gençlere iş, kadınlara yaşam hakkı ve eşitlik, yaşlılara huzur, bakımlı ve güvenli olma imkanı, tüm çocuklara neşe, sağlık ve mutluluk, milletimize birlik ve beraberlik getirmek için yola çıkıyoruz. Zor bir dönemdeyiz. Ve zor bir işe kalkıştık diyen Akşener; milletimize de güveniyor ve inanıyoruz. Hem büyük bir milletiz hem de seksen milyonuz. Türkiye büyük bir ekonomiye sahip. Çalışarak, üretiyoruz ancak paylaşamıyoruz. Hakça paylaşacağız. Birlikte başaracağız. Adil olacağız. Adaleti sağlayacağız.

“Mazlumun, haklının yanında, zalimin karşısında olacağız. Farklılıklarımızı değil, ortak yanlarımızı öne çıkaracağız. Farklılıklarımızı göreceğiz. Aynı acıları paylaşan, beraberce eğlenen aynı türküleri paylaşan ve aynı ekmeği bölüşmekte olanlar biz değil miyiz? İyi bir Türkiye için buradayız. Onun için varız. İyi bir Türkiye için yola koyulduk” şeklinde dile getirilmiştir.

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener'in Hayatı ve Siyasi Görevleri | MHP'den ihraç edilen diğer milletvekilleri Sinan Oğan ve Ümit Özdağ

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener’in Hayatı ve Siyasi Görevleri | MHP’den ihraç edilen diğer milletvekilleri Sinan Oğan ve Ümit Özdağ


İyi Parti’nin Adı, Amaçları ve Logosu Nelerdir?

Meral Akşener’in önderliği ile kurulan İyi Parti’nin detayları adeta sır gibi saklanmıştı. Parti kurucu üyeleri ilk etapta beraber bir yemek yedi. Parti’nin logosunu da yukarıda bahsedilen emekli SAT komandosu olan Ali Türkşen, kendi Twitter hesabı üzerinden paylaşmıştır. İyi Parti’nin güneş şeklinde lacivertli ve sarılı logosu üzerinde 8 adet çizgi bulunmaktadır. Bu çizgilerin de tanıtım videolarında bulunan 8 adet ilkeyi temsil ettiği bilinmektedir. Bu ilkeleri sıralamak gerekirse; kararlılık, umut, gelecek, zenginlik, bilgi, medeniyet ve cesaret olarak bilinmektedir. Meral Akşener önderliğindeki İyi Parti’nin kuruluş amaçları da sırası ile aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokmak
 • İlk 5 yılın sonunda milli geliri 14.500’lere yükseltmek
 • Eğitim yaş ortalamasında 11 yıla ulaşmak
 • 40 yaş altı kadınlarda okur yazarlık oranını 5 yıl içinde yüzde yüz yapmak
 • Küresel refah endeksinde ilk 5 yıl sonunda 40 ülke arasında yer almak
 • İlk yıl çıkarılacak olan anayasa ile parlamenter sisteme geçilmesi
 • İlk yıl içerisinde siyasi partiler kanunu yapmak
 • Her yıl 150 bin hektar alan ağaçlandırma ve erozyon kontrolleri sağlamak
 • PISA içerisinde ilk 20 ülke arasında yer almak
 • İşsizlik oranının, ilk beş yıl içerisinde yüzde sekizlerin altına düşürülmesi
 • Avrupa Birliğe standartlarını, basın özgürlüğü kapsamında anında uygulamak
 • Türkiye Pasaportunun hak ettiği yerde olması


Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.