DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır?

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır?

İnsanoğlunun her gününü esir alan teknolojiden kopmak neredeyse imkansızdır. Zararlarını düşünmeden önce, sinir olmadan faydalarını kullanmaya devam ediyoruz. Tabi ki her şeyin olduğu gibi teknolojinin de fayda ve zararları mevcuttur. Bu yazımızda Teknoloji Aslında Nedir? İnsanlara ve Çevreye Olan Fayda ve Zararları Nelerdir? Teknolojinin de fazla kullanımı zararlı mıdır? Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? Teknolojiyi kullanmanın yararları nelerdir? Teknoloji nedir? Tanımı nasıl yapılır? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.


Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır?

Teknolojinin önemi daha iyi anlaşılması için sizlere önce bize sağladığı yararlar hakkında bilgilerle başlayalım. Teknolojinin günlük hayatı kolaylaştırmak açısından sayısızca faydaları vardır. Geçen son yüzyıllarda teknoloji sayesinde insanoğlunun neler kazandığını, bir çok faydalarının olduğundan bahsetmek yetersiz kalacaktır. Yalnızca bilgisayar ve televizyonun yararları dahi, günlük yaşamdaki faydalarını özetlemeye yetmez. Doğrudan ve dolaylı olarak insanlara binlerce faydasından bahsetmek mümkündür. Teknolojinin faydalarından bazıları ise şunlardır;

Bilgi alışverişi teknoloji sayesinde üst düzeyde kolaylaştı. Dünyanın bir ucundan bir ucuna haberleşme ve dünyanın öteki ucunda gerçekleşen olaylardan anında haber olmak. Hayattaki zorlukları kolaylaştırdı , bir çok şeyi pratikleştirdi. Neredeyse bütün insanlar gibi evden alışveriş yapmak mümkün hale geldi. Kilometrelerce uzaklıktaki bir olayı veya haber anında canlı olarak izlenebilir. Çok kısa bir süre içerisinde herhangi bir apartmanın 10. katına çıkılabilir.

Günümüz teknolojisi ile birlikte tıp sektörü de neredeyse her alanda teknolojiye bağımlıdır. Bunlara en başta verilecek örnek ise tahliller, DNA analizleri, ameliyatlar gibi tıp tedavileri olarak gösterilebilir. Sonu ölümle biten birçok hastalığın tedavileri teknoloji sayesinde bulunmuştur. Teknolojinin günlük hayata en büyük etkisi ise ulaşım sektörüdür. Kara, hava ve deniz ulaşımında insanoğlunun kullandığı her araç birer teknoloji ürünüdür.

Bu ulaşım araçları sayesinde günlerce süren yollar bir kaç saat gibi kısa sürelerde gerçekleşmektedir. Küresel ekonomi başta olmak sureti ile ülke ekonomilerinin gelişmesine, endüstri ve eğlence sektörleri vb. yükselmesine ve gelişmesine yol açtı. Günlük hayatta kullanılan asansörler, küçük ev aletleri ve daha fazlası teknolojik cihazlar, zamandan tasarruf ve daha verimli kullanışlı hizmetler sağlamaktadır.

Hatta eğitim alanında bile teknolojinin etkisi vardır. Mesela; öğrenciler yakın olmayan bölgelerden okula gidebilirler, okulun ders kitapları veya test kitapları teknoloji sayesinde basılır. Yayın ve basın sektörlerinin kullandığı teknolojik cihazlar, kısa zamanlarda binlerce baskının basılmasına olanak sağlar. Medya sektörleri, teknoloji sayesinde iletişim kurabilir ve haber ulaştırabilir. Fotoğraf makineleri, kameralar, uydu sistemleri ve ses kayıt cihazları teknoloji aracılığı ile yapılır. Suç işleyen kişilerin yakalanması için bile teknoloji kullanılır. Bu nedenden kullanılan güvenlik kameraları takip sistemleri, alarmlar ve telsizler teknolojinin birer ürünüdür.

Televizyon zaten teknolojinin eseridir. Bununla birlikte reklam, eğlence ve müzik sektörü de tamamen teknolojiye bağımlıdır. Şarkıcıların yaptıkları albümleri piyasaya çıkarması, tiyatro oynanabilmesi, sinema sektörünün tamamı, bununla beraber tabi ki reklam filmleri ve klip çekimleri, yapılacak yayınlar ve konserlerin tamamı için teknoloji kullanılmaktadır.

Sanayi ve endüstri de teknoloji aracılığıyla kısa bir süre içerisinde üretim, bakım, montaj ve onarım yapılabilmektedir. Dikkat etmişsinizdir. Yapılmış olan son model otomobil markaları, sesin hızından daha sesli uçakların yapımı, hızlı tenler, hava araçları, yatlar ve sayamadığımız daha nicesi teknoloji sayesinde gelişen, ve aynı zamanda üretilen araçlardır. Teknolojiden faydalanarak üretilen bu araçlar da insanların hizmetine sunulmaktadır.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Hayatın her anı teknoloji olmadan geçmiyor

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Hayatın her anı teknoloji olmadan geçmiyor


Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin günlük yaşama faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Teknolojinin zararları belki de faydalarından daha çoktur. Bu konuda ise izafi bir durum söz konusudur. Bu da demek oluyor ki teknolojinin yol açtığı sorunlar, yine teknoloji ile çözülebiliyor.

Bilindiği üzere her ülke teknolojisine güvenerek savaşırlar. Kitle imha silahları, atom bombaları, füzeler, nükleer ve biyolojik silahlar, savaş uçakları teknoloji sayesinde üretilip geliştirilir. İnsanlar teknoloji yüzünden hantallaşır hareketsizleşir kısacası tembelleşir. Günlük yaşam için en önemli zarar da aslında budur.

Tüketimi artıran teknoloji, küreseldeki yer altı ve yer üstü kaynakları tükenme noktalarına getirmiştir. Neredeyse bütün teknolojik ürünlere binlerce, milyarca para harcanmaktadır. Çevre sorunlarının başında küresel ısınma teknoloji ile bağlantısı faktörler gelir. Örneğin; bir fabrikanın kullandığı teknolojik cihazların atıkları bile çevreye zarar verebilir.

Nükleer santraller de birer teknoloji ürünüdür. Nükleer teknoloji çevreye kalıcı zararlar verir.
Teknolojinin bazı uygulamaları, toplumda kurallara uygun bir şekilde, kültürel ve ahlaki problemleri doğmasına yol açtı. Bazı değerleri ise olumsuz yönde etkiledi, hatta bazı değerleri ise yok etti.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Teknoloji geliştikçe dünya yaşanmaz bir hale geleceği düşünülüyor

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Teknoloji geliştikçe dünya yaşanmaz bir hale geleceği düşünülüyor

İnternette paylaşılan bir fotoğraf veya bilgi hiçbir şekilde internetten silinmesi mümkün değildir. Hatta internet üzerinde paylaşılan her şey insanların zararına kullanılmaya başlandı. Makineler ise insan gücünün yerlerini aldı.
Bu nedenle işsizlik, istihdam, hantallaşma gibi sorunlar meydana geldi. Makinelerin verimliliği insanların verimliliği ile kıyaslanmaya başlandı. Teknolojinin insan sağlığına olumsuz etkileri çeşitli hastalıklara yol açtı. Bugün günümüzde artık teknoloji bağımlılığı problemi ile ilgili klinikler kurumlar açılmaktadır. Teknoloji demek bir yandan da elektrik demektir. Teknolojinin kullanıldığı her cihaz elektrik ile çalışır.

Bu nedenle teknolojik cihazların yaydığı elektromanyetik dalgaların, beyin nöronları başta olmak üzere vücudun elektromanyetik alanları üzerinde olumsuz etkileri vardır. Günümüzde her yerde bulunan teknolojik cihazlar elektromanyetik dalgalar ve radyasyon dalgaları na maruz kalma riskini arttırır. İnsanları hantallaştırır, sanallaştırır, sosyalleşmelerini engeller ve iletişimi yani yüz yüze iletişimi azaltır.

Teknolojinin ürünleri, bilgisayar oyunları, bir çok insanın hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle yeni nesi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Depresyon, uykusuzluk, stres ve unutkanlık gibi hastalıklara yol açar.

Sonuç olarak şunu söylemek oldukça yerinde olacaktır. Öncelikle teknoloji artık gerçekten bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Elbette teknolojiyi sonuna kadar ve iyi emellerimiz için kullanmalıyız. Zaten yeniliklere açık olmadan ve ayak uyduramadan bir yerlere gelmek te mümkün değildir. Ancak hiçbir şeyi alışkanlık haline getirmemeliyiz.

Evde, okulda ya da iş yerinizde çalışırken bile ortamdaki Wi-Fi ve elektronik aletlerden, en çok ta akıllı telefonlarınızdan radyasyon aldığınızı unutmayınız. Bu sebeple düzenli olarak elektronik alet kullanımına ara verilmelidir. Ara vererek çalışmak hem vücudunuza, hem de ruhunuza iyi gelecektir.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Saç bakımında bile akıllı fırçalar kullanılarak saçların dökülme oranları hesaplanabiliyor

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Saç bakımında bile akıllı fırçalar kullanılarak saçların dökülme oranları hesaplanabiliyor


Teknolojinin Tanımı Ve Önemi | Teknoloji nedir?

Teknolojinin Tanımı;

Sanayi alanlarında bilgi ve gücü birleştirmek amacı güden, hem denetleme yapacak olan, hem işleme yapacak, hem iletme gibi amaçlar doğrultusunda kullanılacak olan makinelerin, ya da araç gereçlerin, ya da aygıtların ve yöntemlerin tümünü barındıran uygulama topluluğuna teknoloji denilmektedir. Doğal kaynakların kullanılması ile kullanılmaya başlayan teknoloji, genel neticede insanoğlunun ihtiyaçları doğrultusu ile doğmuştur.

İnsanoğlunun her ihtiyacı, farklı teknolojilerin gelişmelerine yol açmıştır. Örneğin tekerleğin icadı, teknolojik bir devrim olayıdır. Matbaa ve telefonun icadı adeta insanlığın kaderlerini değiştirmiştir. Teknolojinin en önemli olaylarından birisi de 1990‘lı yılların ikinci yarısında meydana gelen cep telefonları olmadan nasıl yaşanabiliyordu?
İnternet de aynı dönemlerde insanoğlunun hayatında yerini aldı ve her konuda çığır açtı. İnternet insanoğlunun hayatına girdikten sonra internetsiz geçen günlerin önemini daha iyi fark ettiler.

Hatta daha da geriye gidilirse Edison‘un elektriği icat etmesi, teknolojik açıdan dönüm noktalarından birisidir. Mesela elektriksiz kalınca önemi daha da fazla anlaşılıyor. Elektrik olmadan hiçbir cihaz çalışmadığı için önemi daha çok anlaşılıyor. Günlük hayatta kullanılan teknolojik cihazları eğer ki bir kaç gün kullanılmaz ise önemi daha fazla anlaşılır. Her şeyden öte artık ülkelerin gelişmişlik düzeyi, alt yapıları, sosyal yapıları, askeri harcamaları teknolojik gelişmelere göre belirlenmektedir.

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? |  bebeklerin ateşlerini ölçmek için kullanılan cihazlar yerine akıllı ısı ölçer bantları geldi

Teknoloji neden önemlidir? Teknoloji nasıl doğru kullanılır? | Bebeklerin ateşlerini ölçmek için kullanılan cihazlar yerine akıllı ısı ölçer bantları geldiAyrıca Bakınız

  1. Teknoloji ile insan hayatına giren yenilikler nelerdir? Teknoloji zararlı mı?
  2. Teknoloji Nedir? Teknolojinin İnsan Hayatındaki Yeri Nedir?
  3. Hayatımızı Kolaylaştıran Teknolojiler Nelerdir? Teknolojinin Yaşama Etkisi
  4. Teknoloji nasıl oluşmuştur? Teknolojinin ilerlemesinin önemi nedir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.