19.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Dünya Üzerinde İnternet Hızlanıyor!

Dünya Üzerinde İnternet Hızlanıyor!

Dünya Üzerinde İnternet Hızlanıyor!

Akamai Technologies tarafından yayınlanmış olan bir rapora göre dünyadaki ortalama internet hızı bir önceki yıla göre artış göstermiş. Dünyada kullanılan ortalama hız ile ilgili sizlerle gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

Türkiye üzerinde geçen haftalarda yaşanmış olan adil kullanım kotası düzenlemeleri sonunda internet kullanıcıları nihayet gülmeye başlamıştı. Dünyadaki ortalama internet hızını da merak edenler için bu yazıyı hazırlamış bulunmaktayız. Ülkemiz için konuşacak olursak, internet konusunda bazı zamanlarda çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Akamai Technologies tarafından düzenlenen rapor üzerinde Türkiye’nin internet kullanım hızı dünya ortalamasından biraz daha yukarıda kalmış. Bu durum gerçekten çok iyi.

Gelelim merak edilen dünyanın ortalama internet hızına. Dünyadaki internet hızı yüzde 12’lik bir yükseliş göstererek 7 Mbps olmuştur. Ülkemizde ise 2016 yılının son çeyreğindeki ortalama internet hızı 7.6 Mbps olmuştur. Türkiye rapora göre dünyadaki en hızlı ortalama internet hızı içerisinde 71. olmuştur. Yani Türkiye internet ortalama hızında yüzde 13’lük bir artış göstermiştir.

Eğer rapora göre dünyanın en hızlı internetini konuşalım derseniz, birinciliği kaptırmayan Güney Kore’dir. Güney Kore’de ortalama internet hızının 26.1 Mbps olduğu tespit edilmiştir. Ama fiber ağların da ülkemiz genelinde sürekli yayılmakta olduğunu unutmayalım. Bununla birlikte gelecek sene kaldırılacak olan adil kullanım kotası da ülkemizin ileri sıralara gelişinde önemli rol oynayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ