25.04.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

BTK’dan Mesajlarda Yeni Düzenleme!

BTK’dan Mesajlarda Yeni Düzenleme!

BTK’dan Mesajlarda Yeni Düzenleme!

Cep telefonu mesajlarında BTK‘nın almış olduğu karar ile yeni bir dönem başlıyor. Bundan böyle kullanıcıları rahatsız eden SMS‘ler kolaylıkla tespit edilerek engellenebilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun almış olduğu karar ile artık, sizleri rahatsız edene SMS‘ler kolaylıkla engellenebilecek. Bu yeni yasa ile kullanıcılara rahatsızlık veren kumar ve yasa dışı uygulamalara yönlendiren SMS‘ler tespit edilip engellenebilecek.

Başlayacak olan bu yeni uygulama ile, SMS’leri başlatan işletme bilgisi, mesajın son kısmında yer alacak olan 4 haneli bir kod ile belli olacak. Bu yöntemle SMS‘leri hangi işletmenin başlattığı anlaşılacak. Operatörler üzerinden izinsiz şekilde SMS gönderecek olan ya da gönderen kişiler rahatlıkla tespit edilecek. Ve sonunda tespit edilen kurumlar ya da şirketlere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından cezai yaptırım uygulanacak.

Bundan Böyle Yasa Dışı Mesajlar Rahatlıkla Tespit Edilecek

BTK‘nın hedefi, kumar ve yasa dışı sitelere kullanıcıları yönlendiren SMS’lerin önüne geçebilmek. BTK bir yandan kendilerine gelecek olan bütün ihbarları değerlendirecek bir yandan da gerekli işlemleri yapacak.

Bu yapılacak olan uygulama ile uluslararası boyutlarda faaliyet gösteren kumar çetelerinin gençleri tuzağa düşürebilmek için attığı SMS‘lerden kurtulmuş olacak. Bu atılan SMS‘ler sayesinde de kolaylıkla tespit edilebilecek ve cezai yaptırımlar uygulanabilecek.

Umarız bu yasa faydalı olur ve bu tip sahte şirketlerin önüne geçilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ