DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Tarçın şeker ilaçlarından daha mı etkili? Tarçının harika faydaları

Tarçın şeker ilaçlarından daha mı etkili? Tarçının harika faydaları

5 bin yıldan fazla bir çok geleneksel tıpta kullanılan Tarçın günümüzde sadece sütlü tatlıların üzerine dökülen bir tatlandırıcı gibi düşünülüyor. Tarçının faydalarını anlattığımız bu yazıda Diyabet hastaları için ne kadar önemli olduğunu, hatta bir çok hastalığı da önlemede ne kadar etkili olduğunu bilim adamlarının araştırmalarıyla bulabilirsiniz. Yazımızın sonunda Tarçın nedir? Tarçının tarihçesi nedir? Neden Tarçın Yemeliyim? Tarçın hakkında bilimsel çalışmalar nelerdir? Tarçının zararları nelerdir? Tarçın nasıl alınır? Tarçın alırken nelere dikkat edilmeli? Tarçın nasıl saklanmalı?Tarçın şeker ilaçlarından daha mı etkili? Tarçının harika faydaları nelerdir? sorularının yanıtını bulabileceksiniz.


Tarçın şeker ilaçlarından daha mı etkili? Tarçının harika faydaları

Bilim insanları uzun bir süredir tarçının, şeker hastalığı için ciddi bir tehlike oluşturan kan şekerindeki ani artışları önleyebileceğine ve insülin direncine karşı koruyucu bir etki yaratabileceğine inanıyor. Ne var ki tarçının böyle bir etkiyi tam olarak nasıl yarattığı konusu bugüne dek gizini korudu.

Daha önce yapılan kimi araştırmalar ciddi bir etkiye işaret ederken, kimileri yeterince inandırıcı olmaktan uzak birtakım bulguları gözler önüne sermekteydi.

Ohio Northern Üniversitesi Raabe Eczacılık Fakültesi’nden biyokimyacı Amy Stockert’in, tarçının etkilerini ortaya çıkartmak için 2015 yılında yaptığı bir araştırma, her gün tarçın içerikli destekleyici haplar alan tip 2 şeker hastalarının kan şekerlerinde plasebo alanlara kıyasla çok daha belirgin bir düşüş sağlandığını ortaya koyuyordu. Bu da, hücresel düzeyde kalıcı birtakım değişimlerin tetiklenmiş olduğu anlamına geliyordu. Bunun üzerine, Stockert ve arkadaşları gen ifadesindeki proteinlerden birinin tarçından etkilenmiş olabileceğini düşündüler.


Tarçının İnsülin dengesine direkt etkisi

Stockert’in insülin dengesinin düzenlenmesinde etkin bir protein olan, Sirtuin-1 (Sirt-1 olarak da biliniyor) genine odaklanıyor. Stockert, Sirt-1 geninin glikoz aktarımında etkili olan bir başka proteini de tetiklediğine ve bunun kilit bir rol oynayabileceği düşüncesinin son derece mantıklı olduğuna dikkat çekiyor.

Kırmızı şarapta bulunan, yaşlanmayı geciktirici ve kolesterol düşürücü özelliklere sahip, resveratrol adlı birantioksidanın Sirt-1 genini devinime geçirdiği bilim çevrelerinde bilinen bir gerçek. Tarçının fenoller adıyla bilinen benzer birtakım bileşikler içermesinden yola çıkan Stockert, bunların da Sirt-1 moleküllerine benzer biçimde bağlanabileceklerini düşündü. Bu düşüncesini doğrulamak için yaptığı araştırmada tarçındaki fenollerin bu proteinle benzer ve kimi zaman çok daha güçlü etkileşimler kurduğuna tanık oldular.

Bu durum tarçının içerdiği fenollerin Sirt-1 genini de devinime geçirebileceğine vurgu yapan Stockert, “Gerçekten böyle bir durum söz konusu ise, bu da tarçının yalnızca kan şekerini düşürmekle kalmayıp çok daha başka yararları da olduğu anlamına geliyor.

Tarçın, lipid metabolizmasından, hücre büyümesiyle ilgili değişikliklerden ve çeşitli genlerin ifadesinden sorumlu olan bir proteini etkiliyor,” diyor.


1 gram tarçın ilaçtan daha etkili

Stockert’in daha önceki araştırmaları günde 1 gram tarçın tüketen insanların kan şekeri düzeylerinde, ilaçlardan sağlanması beklenen orana kıyasla, çok daha fazla bir düşüş meydana geldiğini ortaya koyuyordu.

Ancak Stockert pişirme sürecinde ya da çeşni katma amacıyla tüketilen çok daha düşük miktarlarda tarçının bile sağlığa yararlı etkiler yaratabileceğine inanıyor ve  söyle devam ediyor: “Tarçın ile bu enzim arasında bilgisayar örneğimizde tanık olduğumuz gibi bir etkileşim söz konusu ise, bunun yaşlanmayı geciktirici bir etki yaratması, antioksidan denetimi ve insan sağlığı açısından gerçekten önemli daha birçok yararlı etkilerle ilintili olması da olası. Üstelik, tüm bu etkilerin yaratılması için günde bir gram tarçın tüketmek de gerekmiyor.” 

Tüketicilere çubuk ya da öğütülmüş tarçını güvenilir baharatçılardan satın almalarını öneren Stockart, şimdilerde ekibiyle birlikte tarçının yağ hücreleri üzerindeki etkilerini araştırıyor ve bu çalışmalar kapsamında kas ve karaciğer hücrelerini de araştırmayı umut ediyor.

ABD Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcülerinden Nancy Farrell’de, kan şekeri ile ilgili araştırmanın henüz kesin bir sonuca ulaşmadığına, ancak konunun daha derinlemesine araştırılması açısından son derece yüreklendirici olduğuna dikkat çekerek, “Günlük yaşamımızda aşırıya kaçmaksızın tarçın tüketmenin genelde sağlığa iyi gelen bir alışkanlık olduğu söylenebilir, ” diyor.

Farrell insanlara yulaf, tost, balkabağı, kırmızı biber ve başka birtakım yiyeceklere tarçın eklemelerini öneriyor. Ancak tarçın tüketiminde aşırıya kaçmanın karaciğer bozuklukları olan kişilerin karaciğer işlevlerini daha da kötüye götürebileceği uyarısında bulunuyor ve tarçın haplarını alıp almama konusunda da kesinlikle bir uzmana danışmak gerektiğinin altını çiziyor.


Tarçın nedir? Tarçının tarihçesi

Tarçın (Cinnamomum), defnegiller ile aynı aileden olup,  anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya’da, yaprakları dökülmeyen aromatik kokusu olan bir ağaç cinsidir.

Defnegiller familyasından gelen tarçının dünya üzerinde dört türü mevcuttur, Seylan’dan adını alan Cinnamomum zeylanicum “hakiki tarçın” olarak anılır. Diğerleri Çin ya da Endonezya tarçını olarak da bilinen Cinnamomum cassia’nın akrabalandır. İki tür de Asya’da her dem yeşil kalan bir ağaç türünden gelmektedir.

Çin tarçınının kabukları doğrudan kullanılır. Seylan tarçınının genç dallan kesilip soyularak iç içe konulur ve kurumaya bırakılır. Kurudukça kıvrılıp borumsu bir görünüm alan bu iç kabuklar “çubuk” ya da “toz” tarçın olarak kullanılır. Tatları benzese de Seylan tarçınının daha baskın bir tadı vardır.

Amerika’da yetişen tarçın genellikle daha ucuz olan cassia türünden gelir.


Tarçının Tarihi

Tarçının tarihi çok eskilere dayanır. Seylan tarçını Sri Lanka’dan (Seylan’ın yeni adı) gelir. Çin yazıdan tarçının MÖ 2600 yılından beri kullanıldığını göstermektedir.

Eski Mısır’da ölüleri mumyalarken tarçın kullanıldığı görülmektedir.

MÖ 1000 yıllarında Hindistan’dan Batı Asya, Avrupa ve Afrika’ya ithal edilmeye başlanan tarçın kısa sürede dünyaya yayılmıştır. Haçlı Seferleri sırasında tarçın, Avrupa’ya taşınmıştır ve bundan sonra ünü bütün dünyaya yayılmıştır.

Seylan tarçını yetiştiren ülkelerin başında Hindistan, Sri Lanka, Madagaskar ve Brezilya gelir. Çin tarçını Çin, Vietnam ve Endonezya’da yetiştirilir.


Neden Tarçın Yemeliyim?

Tarçın manganez, demir, kalsiyum ve lif açısından oldukça zengindir ve ayrıca sinamaldehid, sinamil asetat ve sinamil alkol gibi antioksidan maddeler içerir. Sinamaldehid, kandaki hücrelerin pıhtılaşmasını önler.

Doğal ilaçlar kategorisine giren tarçını Çinliler, bünyeyi güçlendirdiğine ve insanı gençleştirdiğine inanırlar. Hintliler, çubuk tarçın çiğnemenin adeti düzenlediğini düşünürler. Ayrıca Hintli ebeler ve hekimler, tarçını doğum sancılarını azaltmak ve ağrıyı dindirmek amacıyla kullanır. Sıcak suyun içinde bir çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı balı karıştırıp gargara yaparak ağız kokusunu giderebilirsiniz.

Tarçın gut ile artrit hastalarına iyi gelir

Çin’de Nanjing Üniversitesi’nde ürik asit oranını düşürdüğü ve gut ile artrit hastalıklarına iyi geldiği düşünülen Çin’e özgü 122 adet şifalı bitki üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarda çintarçımnm ürik asit oluşumundan sorumlu enzimlere karşı en etkili bitki olduğu kanıtlanmıştır.

Tarçın kalp sağlığına yardımcıdır, kolesterol düşürücü özelliği var

Tarçının lipidi azalttığı, kanda pıhtılaşmalara engel olduğu ve iltihap çözücü özellikler taşıdığı kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar tip 2 diyabet hastalarında günlük tarçın kullanımının (günde altı gramdan fazla olmamak koşuluyla) trigliserıd, LDL kolesterol ve total kolesterol oranlarım düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Tarçın Tip 2 Diyabet hastalarının kandaki şekeri düşürüyor

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada erkek farelere tarçın diyeti uygulandığı zaman kan şekerinin düştüğü gözlenmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise tip 2 diyabet hastalığı bulunan insanlarda tarçının kandaki şeker oranım düşürdüğü gözlenmiştir.

Tarçın yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada hayvanlara ilk önce kan basınçlarını artırmak amacıyla şekerli bir karışım verilmiştir. Daha sonra farelere sofralık tarçın, tarçın tozu ve tarçın yerine geçecek bir tür karışım verilmiştir. Tarçın tozu ve sofralık tarçın verilen hayvanlarda kan basıncının düştüğü gözlenmiştir.

Tarçının zararları konusunda herhangi bir bilimsel çalışma denk gelmedi. Zaten fazla tarçın kullanıldığında ne kadar acı olduğunu deneyebilirsiniz.


Tarçınla İlgili İpuçları! Tarçın nasıl alınır? Tarçın alırken nelere dikkat edilmeli? Tarçın nasıl saklanmalı?

Tarçın alırken “hakîki” Seylan tarçını almak istiyorsanız dikkat etmelisiniz; çünkü genellikle çintarçınıyla aynı model ambalajda olurlar. Gerçek tarçın için aktarlara gitmelisiniz.

Tarçın alırken kokusuna dikkat etmeli. Tarçının tazeliğini kokusundan anlayabilirsiniz. Taze tarçının tatlı bir kokusu olur.

Tarçının saklanmasına dikkat edilmeli. Tarçın karanlık bir alanda, hava almayan bir kapta saklanmalıdır. Sofralık tarçın altı ay içerisinde kokusunu kaybetmeye başlar. Tarçın çubukları ise bir yıl kadar dayanabilir.

Tarçını büyük boy ekonomik paketlerde almak her ne kadar çekici görünse de tazeliğini ve fitokimyasal besin değerini korumak açısından az miktarlarda almanızı tavsiye ederiz.

Tarçın nasıl kullanılabilir?

  • Çubuk tarçınları, kahve öğütücüyle ya da rendeleyerek toz haline getirebilirsiniz.
  • Tarçını puding, tart ve kek gibi tatlılarda kullanabilirsiniz.
  • Etleri terbiye ederken tarçın kullanabilirsiniz. Kimyon, zerdeçal, zencefil ile tarçın Doğu ve Kuzey Afrika mutfaklarında et ve tavuk yemeklerinin vazgeçilmezidir.
  • Kahvenizi, ıhlamuru tarçınlı içebilirsiniz.
  • Kepekli bir dilim ekmeğin üstüne yağ sürüp şeker ve tarçın serpin. Tadına doyum olmaz!


Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.