DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

Palm yağı nedir? Palm yağı yararlı mı zararlı mı?

Palm yağı nedir? Palm yağı yararlı mı zararlı mı?
A+
A-

Palm yağı nedir? Palm yağı yararlı mı zararlı mı?

Palm yağı  aslında Palmiye yağının kısaltılmış halidir. Palmiye ağacının meyvesinden yapılan katı ve sıvı arasında bir yumuşaklığı olan bitkisel yağdır. Yemeklik olarak tercih edilen Palm Yağı, artık tüm hazır gıdaların içinde kanola yağı ile birlikte koyulmaktadır. Palm yağı sadece gıda da değil, araç yakıtı olarak dizel ve biyodizel üretiminde de kullanılır.

Malezya’da yok olan yağmur ormanları!

Palm yağının geldiği yer ise Malezya ve Endonezya. Türkiye’ye en çok Palm yağı satan ülke ise Malezya. Yağmur ormanlarını yok eden Malezya, bu yağ için koca koca ormanları yok etmekte. Hatta Doğal yaşamı tehdit ettiğinden, Sumatra orangutanı, Sumatra gergedanı, Borneo gergedanı, Sumatra fili, Borneo fili, Sumatra Kaplanı‘nın nesli tükenmekle tehdit altında.

Sumatra Orangutanı nesli yok oluyor!

2015 yılında Fransa Ekoloji Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Segolone Royal ilk defa resmi yolla Palmiye Ormanlarının yok olmasına destek olan yılda 350 bin ton üretim yapan Nutella’nın özellikle kullandığı Palm yağını protesto eden bir kampanya başlatmıştı. Slogan: “Nutella yemek zorunda değiliz”

Sumatra Kaplanı yok oluyor!

Ne kadar acı ve ne kadar utanç verici bir duruma konu olsa da yazımızın içeriği bunla ilgili değil.

Palm yağı ülkemizde artık her kesimde tüketilen bir yağ çeşidi oldu. Şampuan, sabun, hazır gıdalar, dondurulmuş gıdalar, çikolata ürünleri en çok kullanılan alanları. Yağın maliyeti ucuz olduğundan, Ülkemizde hazır gıda ve temizlik malzemesi üreticileri bu yağı kullanıyor.

Palmiye yağı yada Palm yağı, yıllardır tüketilmesine karşın bir anda 2017 yılında Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) tarafından 200 derecede ısıtıldığında içindeki bir yağ asidinin kanserojen maddeye dönüştüğünün araştırılmasını söyledi ve ortalık bir anda karıştı.

Palm Yağı Küresel Tüketimi

Maalesef bizim ülkece bir araştırma birimimiz olmadığı için, devamlı ya Amerikan Gıda Birimi FDA‘yı yada Avrupa Gıda Araştırma birimi EFSA‘yı takip ediyoruz. Palm yağı ile ilgili araştırmayı yapan ise EFSA.

EFSA’ya göre Palm yağının aşırı tüketiminde tüm yaş gruplarını tehdit ettiği ile ilgili bir araştırması var. Sadece Palm yağı değil, diğer bitkisel yağların hepsini kastetti. Çünkü bitkisel yağın 200 derecede ısıtıldığında ‘glicidil yağ asidi esterleri’ kanserojen bir madde haline dönüştüğünü açıkladı. Bunu 2016 Mayıs’ta açıkladı.

Malum bizim Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) uzmanları da bu araştırmaya güvenmemiş ve bu konu hakkında komisyon kurulmasını öneriyor.


Palm Yağı gerçekten kansorejen madde içeriyor mu?

Palm Yağı ülkemizde o kadar çok sektör kullanıyor ki! Bim, A101, Şok gibi marketlerdeki ürünlerin bir çoğunda başta çikolata ve çikolata ürünlerinde Palm yağını göreceksiniz. Sadece o mu Pizza üreticileri ve dondurma üreticilerinin en çok sevdiği yağ türü.

Avrupa Gıda Araştırma Birimi EFSA, 28 ülkeye bildiri yapan ve etkisini gösteren ciddi bir kurum. Bu kurum gıda araştırması yapar ve açıklar. Bu birim bu araştırmayı 2016 yılının Mayıs ayında yaptığı bir araştırmayı açıkladı. Size EFSA’dan aldığımız araştırma sonuçlarını açıklıyoruz.

Aslında konu sadece Palm yağı değil. Palm yağı gibi tüm bitkisel yağlar kanserojen etki gösteriyor. Ama en hızlı tepkime veren Palm yağı. Ne zaman etki veriyor? 200 derecede ısıtıldıklarında.

EFSA’nın Yiyecek Zincirinde Bulaşanlar Paneli (CONTAM)’da konuya açıklık getiren CONTAM Panel Başkanı Dr. Helle Knutsen, Palm yağı yada diğer bitkisel yağlar, bunlar sıvı yada katı olan margarin türleri de dahil, 200 derecede ısıtıldıklarında içindeki gliserol’ün formu GE yani Glisidil Yağ asidi esterlerinin, genotoksik ve kanserojen olduğunu gösteren yeterli kanıtlara ulaşıldıklarını belirleyen ellerinde deney sonuçları olduğunu söylüyor. Bu deneyler fareler üzerinde yapıldı. Farelerin bu toksitlere başa çıkamadığı için sağlıkları bozulduğu görüldü. Organlarında hasar görüldüğü tespit edildi.

Glisidil Yağ asidi esterlerinin bir insan vücudunun günlük o,8 mikrogramını tolere edebildiğini açıklayan Knutsen, bir çok gıda da olduğu için bunun sınırını nasıl koyacağının yerine tüketimini minumuma düşürmenin daha mantıklı olduğunu belirtti.

Knutsen, Özellikle bebekler ve çocukların gıdalarında Palm yağında oluşan Glisidil Yağ asidi esterleri endişe verici ve normal insana göre 10 kat daha tehlikede olduğunu belirtti.

2010 yılı ile 2015 yılı arasında Palm yağındaki tehlikeyi Gıda üreticilerine anlattıkları için Palm yağının Avrupa’da yarı yarıya kullanımı düştüğünü söyleyen Dr. Helle Knutsen, tüketici tehlikesinin de azaldığını belirtti.

Palm yağını kendi sitelerinde öve öve bitiremeyen Ferrero’nun ürünleri özellikle Nutella!


Palm Yağını hayatımızdan çıkartmamız gerekli!

Palm yağının ciddi bir tehlike olduğunu Avrupa’da görüldü. Önlemler alındı ve halen alınmaya devam ediyor. Özellikle ısıtılarak kullanılarak bize servis edilen gıda ürünlerinden kaçmak gerekli.

Palm yağı olan tüketim gıda ürünlerinden özellikle çocuklarımızdan uzak tutmalıyız.

Tabi bu iş ülkemizde çok tüketilen Nutella’yı hedef noktasına getirdi. Nutella’nın resmi sitesine girin. İçindekilere bakın kullandığımız yağ kısmında Palm yağı yazıyor. Palm yağı diyince akla ilk gelen Nutella, hedefin merkezine oturtuldu. Ferrero firması sadece Nutella yapmıyor ki Kinder ürünlerini de yapan firma!

Sadece Nutella mı? Neden diğer üreticileri de ifşa etmiyoruz. Palm yağı diğer bitkisel yağlardan daha zararlı olduğu artık çok açık belli.

İtalya’da bir markette raflardan indirildi diye haber çıktı. Nutella bu işten sıyrılmaya çalışsa da o raflardan inen ürünler bizim ürünler değil dedi ve biz EFSA’nın açıkladığı 200 derecede Palm yağını kullanmıyoruz dedi. Peki EFSA bunu 2016 Mayıs’ta açıklamasına rağmen neden yeniymiş gibi servis edilemeye başlandı?

Gıda sektörü yalanlarla dolu ve bu yüzden Araştırma Kurumlarının değerlendirmelerini dikkate almak lazım. Avrupa Gıda Güvenliği Merkezi EFSA sadece Nutella’ya değil, tüm Palm yağı ile ilgili üretim yapan herkesi zorluyor ve kullanımının yasaklanmasına baskı yapıyor.

Sağlık Bakanlığı, sigaraya verdiği önem gibi bu konuya da el atması gerekmektedir.


Tüketici Dernekleri Federasyonu’nu Ciddiyete Davet Ediyoruz!

Buradan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF)’in biraz daha ciddi bir kurum olmasına davet ediyoruz. Çünkü neredeyse 10 ay önce açıklanan bir bilgiyi yeniymiş gibi halka lanse etmenin kimseye yararı yok. Eğer ciddi bir kurumsanız, Palm yağı ile ilgili ciddi araştırmalar yapıp Halkın önüne öyle çıkmalısınız. Halkı doğru bilinçlendirmek ve yanlış olanı erken duyurmak gerekir.

DHA’ya demeç veren Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı Palm yağı hakkında endişelerini söylemiş, doğru bilgiler ama neden çok geç kalıyorsunuz?. Palm yağını kendi sitesinde bangır bangır kullanıyorum diyen Nutella’ya , 10 ay önce EFSA’nın yaptığı “Palm Yağı Kansorejendir” araştırmasına dayanarak neden baskı yapmadınız?

Eğer yazımızı görüpte herhangi bir yetkili okursa umarız cevabını verecektir. Sizlerle paylaşacağız.

YORUMLAR
 1. Sinan Vargı dedi ki:

  Değerli site yönetimi
  Sitenizde hakkımızda haklı olarak bir eleştiri getirmişsiniz. Biz bu araştırmayı aylar öncesinden zaten biliyorduk, ama gıda firmalarının gazete ve televizyonlar üzerindeki ağır reklam baskısı nedeni ile sesimizi duyuramadık. Bir çok ajansa haberi gönderiyoruz, ama gıda firmalarından reklam alamayacakları endişesi
  ile yazmıyorlar.. Örneğin şekerli meşrubata abd de yüzde 1 obezite vergisi getirildi, bir yerde okuyabildiniz mi…Türkiye’de kıyamet kopmadan tüketicinin sesine kulak veren yok. iyiki sizin gibi siteler var…bizim bu araştırmayı yapacak ne güvendiğimiz bir lab. da yok devletin ilgili lab larına bunu test için versek bunu maddeyi araştıracak imkanları da yok bunu ancak efsa araştırdı ve aylardır da bu söylenmesine rağmen şimdiye kadar italyada raflardan inmeden bizimülkemizde patlak vermedi….ilginiz için teşekkür ediyorum
  Sinan Vargı.. sitenizi takip ediyoruz.. habere yer verdiğiniz için de sağolun..

 2. Rıza Ayancık dedi ki:

  Palm yağı çıkarırken doğanın ne kadar acıklı duruma düştüğü beni gerçekten çok üzdü. Yazınız için teşekkürler.