DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Omega 6 çocuklarda astımı tetikler mi?

Omega 6 çocuklarda astımı tetikler mi?

Omega 3  bir çok kişi tarafından bilinirken, Omega 6 tıpkı Omega 11 gibi pek az bilinen yağ asididir. Günlük alınan ayçiçek yağı, et ve yumurta en çok bilinen omega 6 kaynağıdır. Omega 6 son zamanlarda solunum hastalıklarında iltihapları arttırdığı gözlemlendi. Bunun üzerine bilim insanları çocuklarda en çok görülen kronik astım hastalığı ile Omega 6 arasındaki bağı inceledi. Omega 6 çocuklarda astım için bir neden mi?


Omega 6 çocuklarda astımı tetikler mi?

Çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardan biri olan astım, bronşlarda akut gerilme ve daralmayla kendini gösterir.

Astıma yakalanma riski ve semptomların ağırlaşması bilindiği kadar ince toz gibi çevre faktörlerine bağlı olarak gelişir. Fakat beslenmenin de astımın gelişmesinde etkili olabileceğiyle ilgili kanıtlar da son zamanlarda çoğalmaya başladı.

Örneğin John Hopkins Üniversitesi’nden Emily Brigham, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin akciğer sağlığı üzerinde etkili olabileceğini söylüyor.

Her şeyden önce balık ve cevizde yer alan Omega 3 iltihap önleyici olmasına rağmen örneğin ayçiçeği yağı içindeki Omega 6’nın iltihabı tetiklediği biliniyor.

Araştırmacı, astımlı çocuklar iltihap reaksiyonlarına ve solunum yetersizliği semptomlarına eğimli oldukları için Brigham bu yağ asitlerinin hastalığın şiddeti üzerinde de etkili olup olmadığını öğrenmek istedi.

Araştırmaya yaşları 5 ila 12 arasında değişen 135 astım hastası katıldı. Bu katılımcıların 3’te birinde hastalık hafif, 3’te birinde orta derecede ve geriye kalan 3’te birinde ise ileri derecede astım vardı.

Araştırmanın başında, 3 ay ve 6 ay sonra çocuklar bir hafta boyu incelendi. Bu incelemeler sırasında semptomlar ve kullanılan ilaçlar kaydedildiği gibi çocukların beslenme alışkanlıkları da kontrol edildi.

Tüm bunların dışında ekip incelemenin yapıldığı haftalarda evlerdeki PM 2,5 ve PM10 ince toz miktarını da ölçtüler.

Sonuçlara göre, yiyeceklerdeki fazladan Omega-6, ağır astım şikayetlerini yüzde 29 oranında artırıyor. Ayrıca çocuklar bu yağ asitinden çok fazla tükettikleri zaman ince toza karşı daha fazla reaksiyon gösteriyor ve astım
spreylerini daha sık kullanmak zorunda kalıyorlar.

Çocukların kanlarında bedendeki iltihap göstergesi sayılan nötrofillerin de daha yüksek oranda bulundu tespit edildi.

Oysa Omega 3 farklı etki yapıyor. Yiyeceklerde ne kadar çok Omega-3 yağ asidi bulunursa, astım semptomları da o kadar zayıf oluyor.

0,1 gram fazladan Omega 3, ince toza karşı reaksiyonu yüzde üç ila dört oranında zayıflatıyor. Beslenme uzmanları daha fazla Omega-6 alınmasını öneriyorlar oysa araştırma sonuçları tam tersini gösterdi.

Her ne kadar sonuçların diğer araştırmalarla kontrol edilmeleri gerekiyorsa da artık daha fazla Omega 3’ün alınması gerektiğini söylüyor araştırmacılar.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.