DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Öğrenci koçu nedir? Öğrenci koçluğunun yararları nelerdir?

Öğrenci koçu nedir? Öğrenci koçluğunun yararları nelerdir?

Kendine  ve öğrenme becerisine güvenmeyen öğrenciler başarısız olurlar. Aslında başarısızlık kabullenmektir. Bunu tersine çevirmek mümkün mü? Özel bir destekleme metodu ile öğrenci başarısı arttırmanın yeni yolu: Öğrenci koçluğu. Bu yazımızda Öğrenci koçu nedir? Öğrenci koçluğunun yararları nelerdir? Öğrenci Koçluğunun Önemi nedir? Neden Öğrenci Koçluğuna ihtiyaç duyarız? Öğrenci koçu nasıl seçilir? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Öğrenci koçu nedir?

İnsanlara mutlu bir yaşamın resmini çiz deseniz, tahminen milyonlarca farklı resimle karşılaşırsınız. İnsanlar farklıdır ve farkında olunmak ister. Özellikle çocuklar en temel örneklerdendir.

Çocukluk yıllarında başlayan yarış, iş hayatına kadar devam eder. Bir çok çocuk üzerinde oluşan baskıdan dolayı yaşadıkları öğrencilik yıllarında başarısız olduğunu düşünür. Bir eğitim sistemi sorunlu olan toplumlarda daha kötü sonuçlar da çıkabilir.

İşte bu eğitim serüveninde rehber olacak ve onu zorluklara hazırlıyacak, profesyonellere ihtiyaç duyulur. Bu kişilere “Öğrenci koçu” diyoruz. Öğrenci koçu her öğrencinin farklı öğrenme stili olduğunu düşünen, öğrencilerin zeka türlerine göre yönlendirme yaparak, baskılara karşı öğrenciyi korur.

Kimi öğrenci resim çizemezken, matemetik derslerinde harikadır. Kimileri matematik dersini çok iyi beceremese de resim konusunda çok yaratıcıdır yada harika çok iyi müzik aleti de çalabilir. Bunun nedeni her çocuğun farklı zeka türleri vardır. Bu yüzden anlaşılamaz ve okulu bırakıp, benden bişey olmaz diyen hatta ebeveynler bile bundan bişey olmaz diyerek bunu kabullenen o kadar çok insan var ki!

Öğrenci koçu, hiçbir öğrencinin başarısız olmadığını düşünerek, bireylerin farklılıklarını dikkate alır. Öğrencinin  gittiği yolu tartar ve onun öğrenme şeklini dizayn eder. Yanlış çalışma şeklini ele alır ve kişinin özgüven sorununu çözer.

Öğrenci derslerinde düşük notlar alıyorsa, öğrenci koçu bunun nedenlerini araştırır. Ona kendi başına kararlar aldırmayı ve kendindeki değişimi gösterir.

Öğrenci koçluğu amacı, öğrenciye geçici makyaj yapıp günü kurtarmak adına derslerden yüksek not alma veya sınav kazanma odaklı değildir. Asıl öğrenciyi kazanma odaklılık ana prensiptir.


Öğrenci Koçluğunun Önemi

Öğrenci koçluğu, gelecek nesillerin istediği hedeflere ulaşmasını sağlamada destek veren bir metodolojidir. Öğrenci koçu, öğrencilerle doğru iletişim ile kurulan temaslarla, hedeflerine ulaşma noktasında doğru bir ışık olurlar.

Günümüzde teknolojinin gelişimi ve dijital kanalların cazip hale gelmesiyle dikkat dağınıklığı ve odaklanamama sorunları da artmaya başladı. Özellikle bu motivasyon düşüklüğü henüz öğrenci olan bireylerde olumsuz bir etki yaratıyor. Tam bu noktada bir öğrenci koçu ile çalışmak size bambaşka bir kapı açabilir. Peki öğrenci koçu nedir?

Öğrenci koçu; aslında bir öğrencinin, hedefine ulaşırken attığı her adımda ona yön veren bir ortaktır. Yalnızca öğrenciye odaklanmak yerine ailesine, yaşam koşullarına ve çalışma alanına da sistemli bir şekilde odaklanıp, yönlendirir.

Öğrencinin akademik yolunda, onun becerilerini arttırmaya yönelik çalışır ve öğrencinin ihtiyaç duyduğu becerileri de geliştirir. Sürekli iletişim halinde kalarak düzenli ve disiplinli bir sistem kurarlar.

Ders programlarının hazırlanması, ders çalışma ortamının hazırlanması ve öğrencinin başarıya giden yoldaki motivasyonunun yüksek tutulması için gereken çalışmaları planlar ve uygular.

Öğrenci koçluğu, öğrencinin hayatını olumlu yönde etkiler


Öğrenci Koçluğunun Yararları

Öğrenciler için sosyal hayattan kopmadan, hedef odaklı bir çalışma programı yapılması önemlidir. Hem dersleri düzenli takip etmek hem de kendilerine özel alan bırakmak konusunda denge kurulması zor olabilir. Bu nedenle özellikle bir sınav için hazırlanan öğrencilerin öğrenci koçluğu programından yararlanması onlara parlak bir geleceğin kapılarını açmaktadır.

Öğrenci koçluğu programı, öğrencilerin okul çalışmaları, etkinlikleri ve zamanları için sorumluluk almalarına yardımcı olmak için ayrıntılı bir öğrenci başarı planının geliştirilmesine odaklanır. Bu yaklaşım bireysel olarak uyarlanır ve sonuçlar öğrencinin kendi ihtiyaçlarına ve öğrenme gereksinimlerine dayanır.

Doğal olarak her öğrenci aynı değildir ve öğrenci koçluğu planı her öğrenci için ana odak noktalarını belirleyerek kişiye özel olmalıdır. Akademik başarı için, strese girmeden, zaman yönetiminin temellerini öğrenerek ilerlemek isteyenler için öğrenci koçu oldukça gereklidir.

Öğrenci koçluğunun yararları;

 • Öncelikle öğrenci koçluğu programı sayesinde motivasyon artar,
 • Öğrencinin dersteki performansı yükselir, okul başarı yüzdeliği artar,
 • Konsantrasyon ve odaklanma süresi uzar,
 • Başarı geldikçe özgüven artar,
 • Doğru iletişim nasıl yapılır öğrenir,
 • Etkin çalışma zamanını belirler,
 • İşleri öncelik sıralamasına koymayı öğrenir,
 • Ders planı yapılarak düzenli bir şekilde uygulanması sağlanır,
 • Bazı aile içi iletişim konuları denetlenir ve sorun varsa çözüm aranır,
 • Öğrenci kendi öz disiplinini sağlamayı öğrenir.
 • Sınav kaygısında belli bir azalma olur,
 • Öğrencinin yetenekleri geliştirilir, güçlü yönlerini öğrenir ve onları kullanır.

Neden Öğrenci Koçluğuna ihtiyaç duyarız?

Öğrenci koçluğu, öğrenciye kendini tanıyıp, tanıyamadığını gösterip, sorunlarla baş edebilme yetisi kazandırmaktır. Öğrenci eğer kendi güçsüz ve güçlü yönlerini farkederse, hayatta kararlarını verirken daha kendine güvenen biri oluyor.

Öğrenci Koçluğu, öğrencilerin kendilerini görmelerini, özel yeteneklerini keşfetmelerini, geleceğe hedef koymalarını sağlayarak ve elindeki kaynakları daha iyi kullanabilmeleri için yol haritası ve eylem planı yapmalarını sağlayan  bir hizmettir.

Anne ve Baba çocuklarının her zaman başarılı olmasını ister. Fakat çocuklar daha çok ders yerine bilgisayar oyunlarını tercih ederler. Bir çok anne-baba’da bilgisayar oyunları oynanmasına kızar ve bu durumdan hep şikayet eder. Fakat gelişim çağında olan çocukların, ders çalışmak kadar oyun oynama, yaşıtları ile  zaman geçirmeye de ihtiyacı vardır. Zamanının verimli kullanmayı bilen çocuk, bilmeyene göre daha başarılıdır. Yani 10 saat sürekli ders çalışan çocuk hem sıkılır hemde verimli olmaz iken, 2 saat nasıl çalışması gerektiğini bilen bir çocuk daha başarılıdır. Öğrenci Koçluğu, öğrencinin ders çalışma tarzını bularak, zamanı verimli kullanmasını sağlar. 

Öğrenci koçu olan kişilerin bu işle ilgili sertifikaları vardır. Bu işin uzmanı olan kişiler, öğrenciyi bıktırmadan, ona hedeflerine ulaşmak için ön ayak olacağı için hem sabırlı hemde eğitimli kişilerdir.

Öğrenci koçluğu konusunda uzman kuruluş Kavani Koçluk, öğrenci koçluğu almak isteyen öğrencilere aşağıdaki soruları kendilerine sormasını istiyor.

 • Derslere odaklanma sorunum var mı? Konsantrasyonum nasıl?
 • Başarıyı istiyorum ama bu yolda keyifli olmakta istiyorum. Nasıl başaracağım?
 • Sınav stresinde kontrolü nasıl elime alabilirim?
 • Hedeflerim neler? Kendi kendimi kontrol edebilir miyim? Zamanı kontrol edebilir miyim?
 • Beni diğerlerinden ayıran ne özelliklerim var? 

Bu sorular, öğrencinin neden iyi bir öğrenci koçu olması gerektiğini anlatıyor.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.