16.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

NASA değeri 10 bin katrilyon değerindeki Asteroidin peşinde!

NASA değeri 10 bin katrilyon değerindeki Asteroidin peşinde!

NASA değeri 10 bin katrilyon değerindeki Asteroidin peşinde!

Yok yanlış duymadınız. Dünyadaki tüm ülkelerin ekonomisini alt alta topladığınızda 73 Trilyon dolar çıkıyor. NASA’nın peşinde olduğu Yüzde 90’ı demir ve nikel karışımı olan 200 km çapındaki Astreoidin maddi karşılığı tam 10 bin katrilyon dolar!

Geçen ki yazımızda anlatmıştık ama tekrar hatırlatalım. Dünyanın çekirdeğinin içindeki iç çekirdekte kayıp madenin silikon olduğunu Japon bilim adamları bulmuştu.

İlgili LinkDünyanın iç çekirdeğindeki kayıp elementin silikon olduğunu keşfettiler!

NASA’nın peşinde olduğu bu Astreoid aynen dünyanın iç çekirdeğine benzeyen madenle dolu. Bu yüzden bu Asteroidin eski bir gezegen olduğu düşünülüyor. Güneş Sisteminde yapılan araştırmalarda benzeri bulunmamış olan bu Asteroidin adı ise Psyche.

Psyche çok değerli. Çünkü 10’da 9’u demir ve nikel’den oluşuyor. 200 km çapındaki Psyche’deki bu madenler herkesin iştahını kabartıyor.

Demir’in Uzay’dan geldiğini söyleyen bilim adamlarının gerçekten haklılık payları var. Zamanında dünyaya düşen asteroidlerin belkide küçük çaplı gezegenlerin yok olduktan sonra kalan çekirdeklerindeki demirlerdi.

Psyche’nin değeri dünya ekonomisinin 137 bin katı!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2023 yılında ziyaret etmeyi düşünüyor. Mars ve Jupiter arasında kalan Psyche’nin üzerinde inceleme yapacaklar ve ihtimalle Psyche’den bir parça alıp kontrol edecekler.

Psyche’nin projesinin başındaki Arizona Üniversitesi Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden Lindy Elkins Tanton Kanada’daki basına açıklamalarda bulundu. Tabi anlattıkları sadece umut vericiydi. Buradan gelecek dehşet bir servetin tek bir ülke tarafından sahip olunamayacağını söyledi. Keşif amaçlı gidileceğini, buradan bir parça madeni taşımak için yapılmış hali hazırda bir teknoloji olmadığını söylüyor.

Pek inandırıcı geldiğini sanmıyoruz, ama diğer ülkeler de Psyche’nin parçalarından yararlanmak isteyecek. Çıkar savaşı artık Uzay’da olacağını düşünüyoruz.

Sizce;

Acaba bir gün Dünyamızda yok olup Psyche gibi ordan oraya gezen bir asteroid mi olacak?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ