16.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

KKTC’nin ilk yerli otomobili Günsel tanıtıldı

KKTC’nin ilk yerli otomobili “Günsel” tanıtıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir ilk yaşanıyor. İlk yerli otomobillerinin protiplerini  basına Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel tarafından tanıtıldı. Üretilecek otomobilin ismi “Günsel” ve elektrikli motor teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde bulunan Yakın Doğu Üniversitesinin Otomobil Mühendisliği bölümü yıllardır çalıştıkları bir projeyi basına duyurdular.Yıllardır ada halkınca beklenen bu haber mutlulukla karşılandı ve Günsel ile ilgili teknik bilgilerde paylaşıldı.

KKTC’nin ilk yerli otomobili olacak

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in  soyadını verdiği bu otomobil yaklaşık 50 yıldır hayal edilen bir proje.Üniversitenin İnovasyon Merkezi ve AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü, Dr. Suat Günsel’in emeklerini boşa çıkartmadılar ve uzun bir çalışma sonucu Günsel artık hazır.

“Günsel” elektrik motoruyla çalışıyor.Full şarj ile 350 kilometre gidebiliyor. Full şarjın maliyeti ise 17.4 Türk Lirası olduğu açıklandı. Hesaplandığında 100 kilometrenin maliyeti 4.90 TL. Hız konusundada iddialı olan Günsel 100 kilometreye 8 saniyede çıkıyor.

Hem hızlı hem ekonomik!

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Doc. Dr. Suat Günsel yaptığı sunumda teknik özelliklerini anlattı ve çalışmaların halen devam ettiğini söyledi. Yapacakları çalışmalarda ülke adını ve ekonomisine katkı sa

Günsel’in teknik özellikleri

  • 75kw elektrik motoruna sahip.Normal arabalara göre 102 beygir gücüne eşit.
  • 100 km’yi  8 saniyede deviren Günsel aynı zamanda  Hızlı trenlerde kullanılan Jeneratif fren sistemine sahip.Yani frene bastığınızda bulunan dinamolar, oluşan elektrik yükünü alır ve onu tekrar enerji olarak kullanır.
  • Günsel fiziki olarak Alüminyum şase ve kompozit gövdeden meydana geliyor.
  • Elektrikli motora sahip olduğu için teknik servisi kolay ve hızlı.
  • Şarj sürelerine ise şehir şebeke elektriğinde 7 dakika, elektrik araç şarj ünitelerinde ise 30 dakika süreceği bildirildi.
  • Sessiz ve ekonomik bir otomobil.

Kalkan logosu içinde 3 elektrik devresi gözüken Günsel’in Logosunun anlamı ise, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Doc. Dr. Suat Günsel tarafından yapılmış. Kalkanın anne, 3 elektrik devresininde kardeşini simgelediği iletildi.

Günsel’in tanıtım Videosu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ