20.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bir gün bütün doğumlar Sezaryenla mı olacak?

Bir gün bütün doğumlar Sezaryenla mı olacak?

Bir gün bütün doğumlar Sezaryenla mı olacak?

Yapılan araştırmada 1960’lı yıllardan 2016 yılına kadar, doğum kanalına sığmayan doğumların binde 36’ya çıktığı belirlendi. Leğen kemiği dar olan kadınların seçtiği Sezaryen ile kadın doğumunda ölüm oranları da azaldı.

İddaaya göre ise normal doğum ile leğen kemiği darlığı anneden çocuğa geçmiyordu. Annelerin kızlarına bu genlerin geçtiği söyleniyor.

Leğen kemiğini neden gelişmiyor? Çünkü bebeklerin daha büyük ve sağlıklı doğmaları için leğen kemiklerinin gelişmesi gerekir.

Avusturya’daki Viyana Üniversitesi Biyoloji Kuramı Bölümü’nden Doktor Philipp Mitteroecker, bebeklerin normal kanala sığamadıkları çok sık rastlanan olay olduğunu söylüyor. Ya bebeklerin anne karnı içinde daha da büyürse ne olacak? Normal doğum bu konuda ölümcül olabilir. Doktor Philipp Mitteroecker, gün gelecek tüm çocukların Sezaryen ile doğum yapacağını iddia ediyor.

Araştırmacılara göre Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan verileri matematiksel modellerle inceleyerek birbiriyle çelişen sonuçlara ulaştılar. Son 60 yılda yüzde 3’ten yüzde 3,6’ya çıktığı görülüyor.
Araştırmacılar, dünya çapında bebeğin doğum kanalına sığamaması durumunun bin doğumda 30 defa rastlandığını söylüyor.
Son 50-60 yılda bu oranın yüzde 3’ten yüzde 3.3-3.6 gibi bir orana yükseldiği hesaplandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ