DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı ve Biyografisi

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı ve Biyografisi

Türk siyasi tarihi içinde Türk Siyasetçileri listesinde en çok takip edilen ve ana muhalefet olarak, aktif siyasi yaşamına devam eden Kemal Kılıçdaroğlu hakkında kısa bilgiler içeren yazımızda, Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu nerelidir? Kemal Kılıçdaroğlu hangi okul mezunu? Kemal Kılıçdaroğlu devlette hangi görevleri üstlenmiştir? Kemal Kılıçdaroğlu siyasete nasıl başlamıştır? sorularının cevabını bulabileceksiniz.


Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hayatı ve Biyografisi

Türkiye’de siyaset takip edenler bu konuda az çok bilgi sahibidir. Ancak nasıl bir geçmişe sahip olduğu merak edilmiştir.

Tuncelili Kemal Kılıçdaroğlu 1948 yılında dünyaya gelmiştir.

Tunceli’nin Nazımiye ilçesinin Ballıca Köyü’nde dünyaya gelen ünlü siyasetçi uzun yıllardır ana muhalefet partisinin başında olması ile dikkat çekmektedir.

Kemal Kılıçdaroğlu siyaset sürecinden önce kamu kurumlarında önemli görevler üstlenmiştir. Bu nokta düşünüldüğünde hayatı siyaset öncesi ve sonrası olarak iki dönemde incelenebilir.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini farklı şehirlerde tamamlayan Kılıçdaroğlu, lise eğitimini Elazığ Ticaret Lisesi’nde tamamlamıştır.

1967 yılında bitirdiği liseden birincilik ile mezun olmuştur.


Üniversite yılları ve meslek seçimi

Üniversite eğitimi için Ankara’ya gelmiş ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne başlamıştır.

1971 yılında şimdiki adı Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olan üniversiteden mezun olmuştur. Mezuniyet sonrasında kamunun gözde mesleklerinden olan Hesap Uzman Yardımcılığı sınavında başarılı olarak mesleğe başlamıştır. Meslekte iken Fransa’da bir yıl kadar çalıştı.

1974 yılında Kemal Kılıçdaroğlu evlenmiştir. (Üç çocuk sahibidir.)

1983 yılına kadar Hesap Uzmanlığı mesleğine devam etmiş sonrasında Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak geçmiştir. Daha sonra genel müdür yardımcılığı görevi yaptığı kurumda 1991 yılına kadar çalışmıştır.

1991 yılında ise Bağ-Kur Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır.

1992 yılında aynı bakanlık içerisinde Sosyal Sigortalar Kurumu’na genel müdür olarak atanmış ve göreve başlamıştır.

1996 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından görevden alınmıştır. Bu görevden alma kararına karşı dava açarak kazanmış ve 1997 yılında tekrar göreve dönmüştür.

Sosyal Sigortalar Kurumu’ndaki genel müdürlük görevinden 1999 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Birçok komisyonda çalışan Kılıçdaroğlu bunların yanı sıra Hacettepe Üniversitesi’nde dersler vermiş ve Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.


Kemal Kılıçdaroğlu’nun Siyasi Yaşamı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi hayatı emeklilik sonrası süreçte başlamıştır. Emekli olduktan sonra Demokratik Sol Parti ile siyasete atıldı.

Bülent Ecevit tarafından 1999 seçimlerinde aday gösterilmedi.

2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak girdiği seçimde başarı gösterdi ve seçildi.

2009 yılında CHP adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu. Karşısında bulunan Kadir Topbaş yüzde 44 oy alırken Kılıçdaroğlu yüzde 36’da kaldı. Seçilememiş olsa bile partisi adına oldukça yüksek bir oy alarak dikkatleri çekti. Bu dönem sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekili olarak görev yapmıştır.

2010 yılında CHP’nin 33. Olağan Kurultayı’nda istifa eden Deniz Baykal yerine genel başkan olarak seçilmiştir. Bu olağan kurulda ilk başta aday olmayacağını belirtse de sonrasında başkan adayı olmuş ve neredeyse tüm delegelerin oyunu alarak başkan seçilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yedinci genel başkanı unvanına sahiptir. 2010 yılından beri CHP’nin genel başkanı olarak görev yapan Kılıçdaroğlu pek çok konuda eleştirilmektedir. Ana muhalefet partisi başında kaybettiği seçimler ile sık sık gündeme gelen Kemal Kılıçdaroğlu 2014 yılında yapılan olağan kurulda tekrar seçilerek partinin başında kalmıştır.

2010 yılından 2019 yılına kadar ana muhalefet olan CHP’nin başında durmaktadır.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.