DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Enerjinizi tazelemek için mola vermek şart

Enerjinizi tazelemek için mola vermek şart

Çalışan bireylerin iş verimliliğini artırmak için bilimsel incelemeler yapılmakta. Yayımladığımız bu araştırma iş yerlerinde verilen molaların süresi hakkında ciddi bilgiler vermekte. Eğer mola vermeden çalışan biriyseniz bu yazımızı okumalısınız. Ya da mola verdiği halde iş verimliliği düşüyorsa, nedenleri için okumaya devam edin.


Enerjinizi tazelemek için mola vermek şart

Kimbilir kaç saattir çalışma masanızın başındasınız. Beyniniz uyuşmuş, her bir yanınız tutulmuş durumda. Bu aşamada çalışmayı sürdürmenin size hiç bir yararı olmayacağını biliyorsunuz, ama elinizdeki işi de bitirmeniz gerekiyor.

Ne var ki, çalışırken mola vermemek, kişinin enerji kaynaklarını tükettiği ve gerginliğini artırdığı gibi verimliliğini de düşürür.

Letonya merkezli bir bilişim şirketi olan Draugiem’de çalışanların davranışları izlendiğinde, işinde en
verimli olan yüzde 10’luk kesimin, çalışmaya ayırdıkları sürenin geri kalanlarınkine eşit olduğuna, ancak bu en verimli kesimin çok daha sıklıkla mola verdiklerine tanık olundu.

Verimlilik oranları en yüksek olan çalışanların ortalama olarak 52 dakikalık bir çalışma süresinin ardından 17 dakikalık bir mola verdikleri görüldü.


Mola süresi önemli

Toronto Üniversitesi’nden organizasyon psikoloğu John Trougakos, çalışanların tercihen 20-30 dakikada bir ayağa kalkıp 30-60 saniye kadar hareket etmeleri ve gözlerini dinlendirmek için en az 6 metre uzaktaki bir şeye odaklanmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

İnsanların dikkatlerini belli bir konuya odaklama süreleri kısıtlı olduğundan, yaklaşık her bir saatlik bir çalışma süresinin ardından 10-15 dakikalık uzun bir mola vermeleri gerekiyor. Bu yöntemin etkili olabilmesi için, özellikle de öğleden sonraları verilen molaların atlanmaması öneriliyor.

Mola sürelerini kişisel e-postalarınıza ya da gelen iletilere bakarak geçirmeyin: Bu türde bir davranış görünürde insanın kafasını dinlendirmekten çok, gücünü daha da tüketmesine neden oluyor.

Mola sırasında sizleri dinlendirecek farklı bir şeyler yapmaya zaman ayırın. Finlandiya Tampere Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada katılımcılardan peş peşe 10 çalışma günü boyunca öğle yemeği molalarında ya parkta 15 dakikalık yürüyüşler, ya da ruhsal ve bedensel gevşeme egzersizleri yapmaları istendi.

Sonuçta, her iki yöntemin de öğleden sonraları çalışanların işlerine daha iyi odaklanmalarına olanak tanıdığı ve fiziksel yorgunluk düzeylerinde bir düşüş sağladığı görüldü.


Egzersiz gerginliği azaltıyor

Egzersiz genelde insanların gevşemelerine yardımcı oluyor ve beyin işlevlerini farklı biçimlerde geliştiriyor.

Araştırmalar gerginliğin azaltılmasında yoga ve meditasyonun da etkili olduğunu ortaya koyuyor. İnsanların yeni bir
şeyler öğrenmelerine, ya da iş yerinde olumlu ilişkiler kurmalarına olanak tanıyan toplumsal etkinlikler de, çalışanlara zorla uygulanmadıkları sürece, yararlı olabiliyor.

Trougakos, kişinin kendisine patronlarının, ya da çok tanımadığı kişilerin yanında çeki düzen vermek ve onlarla
sohbet etmek zorunda kalmasının son derece sıkıntılı bir durum olduğuna dikkat çekiyor.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.