DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İlişkilerde bakış açısı değiştirmek neden önemli? Bilimsel 4 önemli neden

İlişkilerde bakış açısı değiştirmek neden önemli? Bilimsel 4 önemli neden

İlişkilerin devam etmesi karşılıklı anlaşma ile mümkündür. Uzmanlar ikili ilişkilerde empati sorununa ele aldı ve İlişkilerde bakış açısını değiştirmek neden önemli? Bilimsel 4 önemli nedenini açıkladı.


İlişkilerde bakış açısı değiştirmek neden önemli? Bilimsel 4 önemli neden

Çoğunuz büyük bir olasılıkla başkalarının kafasından geçenleri okuma ve dünyaya onların gözünden bakabilme konusunda oldukça beceriklisinizdir. Daha da önemlisi, konu eşiniz olduğunda kendinizi bir başkasının yerin koyabilme beceriniz onun acılarını büyük ölçüde hafifletmenize olanak tanıyabilir. 

Olaylara bir başkasının bakış açısından yaklaşma özelliği, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durumun ve davranışlarının ardında yatan nedenleri anlayabildiğiniz duygudaşlık ya da empati özelliğiyle bağlantılıdır.

Ne var ki, New England Üniversitesi’nden Vanessa Cahill ve arkadaşlarının da belirttikleri gibi, bakış açısı alma becerisi başkalarının duygularını anlamanın yanı sıra, başkalarının düşüncelerini de anlamayı gerektirir. Dahası, bakış açısı almak yalnızca eşleri değil, aynı zamanda çok farklı durumları da ilgilendiren bir beceridir. 

Gerçekten de, araştırmacıların belirttikleri gibi, bakış açısı alma genelde bireyin başkalarıyla çok daha etkin bir biçimde etkileşime girmesine olanak tanıyan Duygusal Zeka ile yakından ilintilidir. Mantık basit. 

Karşıdaki kişiyi nasıl görmeli?

Mutfak masasının bir başında eşiniz, karşısında da siz oturuyorsunuz. O sırada eşinizi ve arkasındakileri görebiliyorsunuz. Eşinizin bakış açısından bakabilirseniz, onun size bakarken neleri gördüğünü de kafanızda canlandırabilirsiniz. Burada tıpkı aynadan nasıl göründüğünüze ve nasıl davrandığınıza bakıyormuşsunuz gibi bir durum söz konusudur. Diyelim ki, eşinizin giysilerinin kılıksız ve buruşuk olduğundan yakındınız. Peki, ya sizin giysilerinize ne demeli? Kim bilir, belki de iki haftadır üzerinizden çıkartmadığınız eşofmanları giyiyorsunuzdur. Eşiniz size baktığında bunu mu görüyor? 

Vanessa Cahill ve arkadaşlarının amacı, yakın bir ilişkide bakış açısı alma becerisinin eşlere ne ölçüde yarar sağlayabileceğini belirlemekti. Araştırmacılar, daha önceki çalışmalardan yola çıkarak, “kişinin zihinsel açıdan kendini bir başkasının yerine koymasının genelde bir başkasına anlayış ve sevecenlik beslemesinin bir yolu” olduğunu dile getiriyorlar. Bu zihinsel beceriye sahip olur olmaz eşinizin duygularını tartabilir, ya da önceki araştırmaların deyişiyle “empatik doğruluk” becerisini ölçebilirsiniz. Şu 4 neden zihninizi açabilir.

Vanessa Cahill ve arkadaşları 4678 katılımcıya 20 farklı örneklem deneyinin uygulandığı daha önceki çalışmalardan türetilen verileri istatistiksel açıdan inceleyen geniş ölçekli bir çalışma yürüttüler. Araştırma, ilişkide yüksek bir hoşnutluk düzeyinin, genelde bakış açısı alma becerisinin de yüksek düzeyde olmasının bir sonucu olabileceğine işaret ediyor. Peki, bakış açısı alma yetisi neden ilişkide hoşnutluğun önemli bir ön göstergesi sayılıyor? Cahill ve arkadaşlarına göre, aşağıdaki 4 neden kişinin dünyayı eşinin gözlerinden görebilme becerisini geliştirmeye çalışmasının mantıklı bir davranış olacağına işaret ediyor.

Bakış açısı alma becerisi, ikili ilişkiler Empati kurmanın 4 nedeni

  1. Eşinizin düşüncelerini okuyabilmeniz onun tepkilerini daha iyi anlamanıza olanak tanır. Bu da sonuçta çelişkilerin ilişkiyi tehlikeye düşürmesine meydan vermeyecek bir biçimde erkenden belirlenmesine yardımcı olur.  
  2. Bakış açısı alma becerisi yüksek olduğunda, eşiniz sizi daha adil ve açık görüşlü biri olarak gördüğünden size daha olumlu yaklaşır.
  3. Bakış açısı alma becerisi kendinizi eşinize daha yakın hissetmenize ve aranızdaki bağın güçlenmesine yardımcı olur. Böylelikle, eşinizin dünya görüşünü paylaşmanız da çok daha kolay olur.
  4. Başka insanların belli durumlarda nasıl tepki verdiklerine tanık olmak öncelikle daha uyumlu bir eş bulmanıza yardımcı olacağından, ilk eş seçiminiz de daha iyi olacaktır. Bakış açısı almanın önemine değindikten sonra bu becerinin doğuştan mı edinildiği, yoksa sonradan öğrenilebildiği mi konusu gündem geliyor. Araştırmacılar bakış açısı almanın kişisel bir özellik olduğu görüşünü savunuyorlar. Ancak bir ilişkide iki tarafın da çabasıyla kurulacak iletişim sayesinde bu doğal becerinin eksikliğinden kaynaklanan boşluğun zaman içinde giderilebileceğine ve taraflar arasında çok daha güçlü bir bağın oluşturulabileceğine dikkat çekiyorlar. 

(Kaynak: 4 Reasons to View Your Relationship from a  New Perspective  | Psychology Today)
Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.