DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu

Gözlerdeki kızarıklıklar ve gözdeki kanlanmaları pek önemsemeyiz. Ne de olsa geçer dediğimiz “Göz Kanlanması” aslında bir çok hastalığın da oto habercisi olarak görülmektedir. Her sabah kalkıldığında eğer göz içindeki kılcalların topladığı kan birikintilerine rastlıyorsanız, yazımızda anlatacağımız bilgiler işinize yarayacaktır. Bu yazımızda Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanması yada göz kızarıklıkları hangi hastalıkların habercisi olabilir? Göz kanlanmasını doğal yollarla nasıl giderilebilir? Göz kanlanmasının bitkisel tedavisi var mı? Göz kızarıklığı yada Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu nelerdir? sorularının cevabını uzmanlardan topladığımız bilgilerle cevaplamaya çalışacağız.


Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkin yolu

Gözün beyaz kısmını örten konjoktiva adındaki zarın yüzeyindeki kılcal damarların genişlemesi yada şişmesinden dolayı “Göz Kanlanması” olur. Bu damarlar çatlamaya başladığında da kanlı bir göz görüntüsü oluşur. Tek gözde de olur ama genellikle her iki göz de kanlanma görülebilir.

Fiziksel bir darbe, uykusuz kalma, aşırı sıcakta durma, klima altında çok kalma, uzun süre ekrana bakmak gibi durumlar, bilindik Göz kanlanmasının sebebi diyebiliriz. Eğer tedavi edilmediği takdirde, göz kanlanma süreci uzuyorsa, üveit, göz tansiyonu, troid ve ramotolojik hastalıklara doğru giderek, görme kayıplarına bile neden olabilir.

Özellikle göz uzmanları tek gözde yaşanan göz kızarıklıklarına dikkat edilmesini, bu durumun daha da kötüye gidebileceği hakkında uyarılar vermektedir.

Şimdi dilerseniz Göz Kanlanması neden olur? Göz kanlanmasının nedenlerini tek tek listeleyelim.


Göz Kanlanması neden olur? Göz kanlanmasının nedenleri

Göz kanlanmasının sebeplerini biliyorsak ona göre önlemler alabiliriz. Ama bilmediğiniz nedenlerden dolayı da gözler kanlanabilir. Mesela uykunuzu her gün yeterli şekilde almanıza rağmen, bir sabah baktığınız da gözlerin kırmızı olduğunu görebilirsiniz. Ardından tahriş için kaşıdığınızda daha da kırmızı olduğunu görebilirsiniz.

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Göz kanlanması ciddi bir hastalık habercisi olabilir. Bu yüzden tıbbi destek almalısınız

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Göz kanlanması ciddi bir hastalık habercisi olabilir. Bu yüzden tıbbi destek almalısınız


Göz Kanlanmasının Nedenleri

1. Alerjiler

Göz alerjisi, gözlerde sürekli kaşınması ile, gözün kanlı görünmesine neden olabilir. Alerjiler kırmızı, kaşıntılı, yanan ve sulanmış gözlere neden olur. Göz alerjileri, bağışıklık sistemindeki bir aksaklığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi, allerjenlerle savaşmak için gözlerin histamin ve diğer maddeleri serbest bırakmasına neden olan antikorlar üretir. Bu yüzden dolayı gözlerde kırmızılık, kaşıntı ve sulu olduğu gözlenir.


2. Enfeksiyon

Gözlerde kızarıklık, kaşınma ve şişmiş gözler aynı zamanda enfeksiyonlardan dolayı da oluşabilir. Genel göz enfeksiyonu şunları içerir:

  1. Konjunktivit veya pembe göz: Konjonktivit, kırmızı ve tahriş edici gözler üreten bir enfeksiyondur. Genellikle bir virüsün neden olduğu ve genellikle antibiyotiklere cevap vermez. Aşırı koşullarda, konjuktivit ayrıca kaşıntıya ve göz yaşarmasına neden olabilir.
  2. Blefarit: Blefarit gözleri kırmızı hale getiren başka bir göz enfeksiyonudur. Genellikle kirpiklerin üzerinde oluşan kabuklanma da gözükmektedir.

3. Uyku eksikliği

Geceleri geç yatmak, uzun süre TV yada Bilgisayar ekranlarına bakmak gözleri ciddi yorar. Uyku süreci gözlerin sağlığı için gereklidir.

Bakmadan Geçme: İyi bir uyku için yatmadan önce neler yenilmeli neler içilmeli?


4. Alkollü içecekler

Alkollü içkiler tüketmek, bağırsaklarda göz için gerekli olan A ve B vitaminlerinin emilimini engellediğinden, göz kanlanmasına neden olabilir.


5. Kontakt lenslerin gece çıkarılmaması

Kontakt lensler, gece boyunca gözde kaldığı zaman, gözlerde kanlanma görülebilir. Lensler gözde sürtünmeye neden olur ve tahriş eder. Kontakt lens kullanan kişiler, göz kanlanması yaşıyorsa, lens kullanmamalı ve acilen doktora gitmelidir.

Bunların haricinde, vücudun doğal histamin salınımı, saman nezlesi ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları, göz kuruluğu, yabancı cisimlerin çarpması veya delmesi, travma, göz tansiyonu, uzun süre UV ışınlarına maruz kalma, kalitesiz güneş gözlükleri kullanma, kirpik dibindeki iltihaplanma, romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıkları, Göz kanlanmasına neden olan diğer nedenler olabilir.

Gözde kanlanma görüldüğünde kesinlikle göz doktoruna gidilmelidir.

Göz kanlanması, ağrılı, sulanma ve görüş kalitesi bozukluklarına da neden oluyorsa, doktora gitmek için beklenmemelidir.

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Alerjiler göz kapaklarındaki ve gözün etrafındaki kızarıklıklarla anlaşılabilir

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Alerjiler göz kapaklarındaki ve gözün etrafındaki kızarıklıklarla anlaşılabilir


Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkin yolu

Göz kanlanması, ağrılı yada görüş kalitesini bozmuyorsa doğal tedavi yöntemlerine göz atabilirsiniz.

1. Beslenme

Beslenme, gözlerin sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip görülmektedir. Çünkü gözlerin ihtiyacı olan, Omega 3 yağ asitleri, A Vitamini, B Vitaminleri, C Vitamini, E Vitamini, demir, çinko ve zeaksantin bakımından zengin, dengeli bir beslenme modeli kullanın. B kompleks vitaminlerinde eksiklik, kızarıklık da dahil olmak üzere göz hastalıklarına neden olabilir. Daha iyi görme için kesinlikle A vitamini gereklidir. Göz kanlanmasını önlemek için karotenoidler ve lutein bakımından zengin gıdaları tüketin. Bunların başında Havuç ve Domates bulunmaktadır.


2. Buz parçaları ile Soğuk kompres

Göz kanlanması, genelde gözlerdeki kılcal damarların şişmesi sonucu görülmektedir. Göz şişikliğini azaltmak için, her saatte bir kez bir buz torbası veya soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompres, kızarıklığı azaltmak için gözlerdeki kan damarlarını sıkıştırmaya yardımcı olur. Temiz bir bezle sarılmış buz küplerini de kullanabilirsiniz. Bir buz paketini kullanırken, buzlanmayı önlemek için ince bir bezle sarın. Soğuk kompres, göz çevresindeki sıvı retansiyonunu da azaltır.


3. Göz damlaları | Topikal vazokonstriktörler

Kanlanmış gözler için göz damlası geçici durumlar için kurtarıcı olabilir. Fakat sebebi bilinmeyen bir göz kızarıklığı içinde bu damlaların kullanılmaması gerekmektedir.

Şişmiş, kanayan veya tahriş olmuş gözler için, uzmanlarca verilen en iyi tedavilerden biridir. Göz damlaları kaşıntı ve şişmeyi kontrol eden histamin içerir. Göz damlası günde 4 defa kullanılmalıdır. Diğer göz sorunlarına da neden olabileceğinden, kullanımı aşırıya çekilmemelidir.

Vazokonstriktörler, aynı zamanda “kırmızılığı kapatan” göz damlaları olarak bilinirler, kan damarlarının daralmasına neden olurlar ve bu da onları daha az fark edilir hale getirir. Vazokonstriktörler, uzun süre kullanıldıysa “kızarıklık kızarma” yaratabilirler. Aşırı kullanım, kan damarlarının daha önce eskisinden daha büyük bir şekilde genişlemesine neden olabilir ve bu da daha kızarmış gözlere neden olabilir. Bu yüzden göz uzmanlarından destek almak gerekir.


4. Salatalık | Hıyar

Doğal göz kızarıklığı geçirmek için önerilen bitkilerden biri de hıyardır. Kızarıklığın hafifletilmesi için dilimlenmiş bir salatalık göz kapaklarının üzerine yerleştirin. Soğuk bir sıkıştırma ile aynı mantıkta çalışır. Hıyarın serin yüzey alanı kan damarlarının daralmasına ve göz kızarıklığının görünümünde azalmalara neden olur.

Salatalık yada Hıyar, göz şişikliği ve tahrişlerine karşı da etkili bir bitkidir. Salatalık kullanarak en iyi sonuç almak için, göz kapaklarına uygulanmadan önce salatalıkları dilimleyerek, 10 yada 15 dakika dondurulmalıdır.

Hatta daha da etkili olmak için salatalık dilimlerini gül suyuna atın ve 5 yada 10 dakika soğutun. 20 dakika boyunca göz kapakları üzerine yerleştirin.

Hıyar aynı zamanda gözlerin altında koyu renkli çevrelerin azaltılmasına yardımcı olacaktır.


5. Gül Suyu

Gözleri gül suyu ile yıkamak, göz kanlanması için en çok tercih edilen ev ilaçlarından biridir. Gözleri soğutmak için önce 2 yada 3 defa yıkayınız. Sonrasında bir top yuvarlak pamuğu gül suyuna batırın ve gül suyunu çekmesini sağlayın. Ardından buzdolabına gül sulu pamuğunu 15 dakika kadar bekletin. Çıkardıktan sonra beklemeden, gözlerinizin üzerine koyun. dilerseniz gerçek gül suyunu soğuk olarak da gözlerine bir kaç damla olarak damlatabilirsiniz.


6. Çay Poşetleri

Siyah ve yeşil çayda bulunan biyo flavonoidler, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele ederek iltihabı azaltır. Kullandığınız çayların demini atmayın. Demlik poşetinde hazır olan yada demlediğiniz açık çay posaları, kırmızı ve kabarık gözleri tedavi etmek için etkili bir tedavidir. Kullanılmış bir siyah çay poşeti alın ve 20 dakika buzdolabında bekletin. Gözler üzerine uygulayın ve 20 dakika rahatlayın. Bu çaylarda bulunan tanik asit ayrıca göz kaşıntısı ve göz şişikliğini de yatıştırır.


9. Daha Fazla Su İçin

Dehidrasyon yani su kaybı suyun gözlerden uzaklaşmasına, kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Gözlerdeki nemi korumak için yeterli miktarda su için. Vücudun genel refahı için de su içmek gerçekten faydalıdır.


10. Süt ve Bal

Süt ve balın antibakteriyel ve yatıştırıcı özellikleri, gözlerdeki kırmızılığı giderme de doğal tedavi etmenize yardımcı olabilir. 1 çay kaşığı hakiki bal ve 1 çay kaşığı çoy iyi kaynatılmış, ardından buzdolabında soğutulmuş doğal sütü iyice karıştırın. Birbirlerine iyice karıştırın ve pürüzsüz olana karıştırmaya devam edin. Bir damlalık alın ve günde birkaç kez gözlere 3 damla kadar damlatın.

Dilerseniz bir parça pamuğu, çoy iyi kaynatılmış, ardından buzdolabında soğutulmuş doğal süte iyice bandırın. Sütlü pamuğu gözlerinizin üzerine koyun ve 10 yada 15 dakika uygulayabilirsiniz.


11. Gözlere sürekli soğuk su serpin

Gözleri mümkün olduğunca soğuk suyla yıkamak lazım. Bu doğal göz temizlemesi, aynı zamanda alerjiye bağlı göz kaşıntısına ve göz kızarıklığına iyi gelecektir.


12. Papatya

1 su bardağı haşlanmış suyun içine 1 çay kaşığı kuru papatya çiçeğinden atın ve 15 dakika demleyin. Ardından ılımasına izin verin. Gözünüzü bu su ile yıkayın.

Dilerseniz papatya yağını 1 su bardağına 12 damla damlatın ve bu suyla gözlerini yıkayın.


13. Altınmühür | Hint boyası ve hidrastis

Anti-inflamatuar özellikleri olduğu bilinen Altınmühür (Goldenseal) Hint boyası, göz kızarıklığı için doğal tedavi için etkilidir. Bir fincan kaynatılmış suyun içine, 2 çay kaşığı Altınmühür (Goldenseal) atın. 10 dakika bekletip, 10 dakikada soğutun. Gözleri bu su ile günde 2 yada 3 kez yıkayın.


14. Soğuk kaşık

Göz kanlanmasının, içerideki damarların şişmesi sonucu kırmızı olarak görürüz. Gözlerin kırmızılığını almak için, en iyi ve neredeyse en ucuz yöntemi evde kullandığınız demir kaşığı, buz gibi suyun içinde belli bir süre tutup, gözler uyku halindeki gibi kapalı iken üzerine bu kaşığı bastırmaktır.


15. Cadı fındığı

16. yüzyılda kızılderililerin yaralarını ve göz iltihaplarını tedavi etmek için eski zamanlardan beri kullanmaktadır. Kaynattıkları Cadı fındığı ağaç kabuklarının suyunu sürerek tedavi ettikleri söylenir. Gerçekten de bu bitki Anti-inflamatuar özellikleri bakımında, gözlerde şişmeyi ve kaşıntılara iyi gelebilir.

Cadı fındığı ağaç kabuklarını, su kaynayıncaya kadar kaynatın. Elde edilen bu suyun soğuması gerçekleştiğinde, bir pamuğu bu suya batırın ve gözlerin üzerine kapalı iken tampon yapın. 10 yada 15 dakika kadar her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.


16. Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyunu dondurup soğuk suyla karıştırın. Pamuklu bir bezi ıslatın ve gözlerin üzerine yerleştirin. Bu cildi yatıştırır ve iltihaplanmayı önler.


17. Hintyağı

Hint yağı, piyasada bulunan göz damlalarının çoğunda aktif bir madde olarak sıklıkla kullanılır. Bir damlalık bulun ve  sabunlu su ile iyice yıkayın. Temiz damlalık içine saf hint yağı koyun. Her göze birer damla hint yağı damlatın. Gözleri dinlendirmek ve kızarıklığı azaltmak için günde 4 defa tekrarlayınız.


18. Doğal Elma Sirkesi

Doğal yollarla elde edilen Elma sirkesi, bakteryel enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olan malik asit içerir. 1 çorba kaşığı doğal elma sirkesi ile 1 su bardağı suda karıştırılır. Elde edilen bu çözelti ile gözleri günde üç kez yıkayın.

Okumadan Geçme: Evde Probiyotik sirke nasıl yapılır? Doğal ev sirkesi tarifleri


19. Patates:

Küçük bir patates alın ve çiğ iken rendeleyin. Rendelenmiş patatesi gözler kapalı iken üzerine biriktirin. Patates, göz çevresindeki iltihaplanmayı ve koyu olan göz halkalarının da azaltılmasında işe yarayacaktır. En iyi sonuç için peş peşe günlerde, üç gece yapın.

Göz kanlanması ve kırmızı görünümü azaltmak için, doğal bir çare olarak Patates etkili olabilir.


20. Ekmek Hamuru

Doğal organik tam buğday undan elde edilen mayalanmış ekmek hamurunu, buzdolabından soğuttuktan sonra, gözdeki enflamasyon, göz kaşıntısı ve göz kanlanmasını azaltmak için gözler kapalı iken üzerlerine koyabilirsiniz.


21. Yapay gözyaşları

Kuru gözler, göz kanlanmasının nedenlerinden biridir. Kuru gözlerde kanlanma gözükmesiyle beraber, göz kaşıntısı, göz yanması da gözükür.

Gözleri temizleyen en iyi şey, kendi ürettiği göz yaşıdır. Gözlerde toz ve alerjenler girdiğinde, göz yaşarmaya başlar. Doğal olarak ürettiği antibakteriyel maddeler göz yaşında bulunmaktadır. Göz kuruluğu olan kişilerde, göz yaşı yapay olarak da üretilmektedir. Fakat bu yapay gözyaşları kimyasallar barındığı için size evde nasıl doğal gözyaşı yapılır anlatacağız. Göz kuruluğu için günde iki kez gözlere damlatabilirsiniz.

Doğal gözyaşı nasıl yapılır?

Yarım litrelik doğal kaynak suyunu iyice kaynatınız ve arkasından buzdolabi içine koyarak soğutunuz. Bu suyun içine yarım çay kaşığı kaya tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Bir damlalığın içinde koyarak, buzdolabında saklayınız. Göz kanlanmasına karşı, günde 2 defa gözlerinize damlatın. Göz kanlanmasının giderilmesinde 2 günden fazla kullanmayın.

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kızarıklığın yada kanlanma nedenlerinden biri olan göz kuruluğu için tıbbi olarak yapay gözyaşı verilir

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kızarıklığın yada kanlanma nedenlerinden biri olan göz kuruluğu için tıbbi olarak yapay gözyaşı verilir


Göz Kanlamasının oluşmasını nasıl engelleyebiliriz?

Göz kanlanmasını önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Eğer bunu engelleyebiliyorsanız, gereksiz yere acı çekmenin bir anlamı yok. Şimdi sizlere “Göz kanlanmasının oluşmasını nasıl önleyebiliriz?” sizlere bir kaç önerimiz var.


1. Alerjilere hazırlıklı olun

Polenlere karşı alerjiniz var ise, o zamanlarda mümkün olduğunca kapalı alanda kalmak gerekir. Evde iseniz, pencerelerden gelen rüzgar ile polenlerden etkilenebileceğinizi unutmayınız. Özellikle Bahar alerjisi, polenlerle başlamakta. Nisan ve Haziran başı olan günlerde daha dikkatli olup. Eğer dışarıda kalmak zorunda kalırsanız, burun ve ağız için maskeler ve gözlük takmayı unutmayınız. Öncesinde ve bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkisel tedavilere önem veriniz. Bunun için aşağıdaki daha önceki yazdığımız linkleri tıklayabilirsiniz.


2. Evde toz çıkarmayın

Göz kanlanmasına neden olan alerjiler, gözlerde kaşıntı ve ovma nedeniyle, kılcallara yapılan baskıdan dolayı oluşan şişmeler yapabilir. Ev temizliği yaparken özellikle zemini nemli paspas yaparak temizleyin. Kuru olarak halı ve zemini süpürerek toz kaldırmayın. Toza karşı alerjisi olanların ev halılarını 2 yada 3 senede bir değiştirmesi gerekmekte. Çünkü alerjenler halının diplerine kadar orada tutunabilirler. Ev perdesi yerine ise güneşlikler kullanılabilir.

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kaşınma olduğunda gözlerini ellerinizle ovmayın, onun yerine soğuk suyla yıkayıp, temiz bir havlu kağıdı ile bastırmadan kurutun

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kaşınma olduğunda gözlerini ellerinizle ovmayın, onun yerine soğuk suyla yıkayıp, temiz bir havlu kağıdı ile bastırmadan kurutun


3. Evcil hayvanlara karşı önleminizi alın

Evcil hayvanınız alerjiye neden oluyorsa, mümkün olduğunca dışarıda tutmaya çalışın. Evde beslenen hayvanınızın yatağını paylaşmasına izin verme.


4. Gözlerinizi ovmayın

Gözde kaşıntı başladığında yada ovarak bastırılmamalı. Gözü ovmak, allerjenleri daha derine iterek sorunu arttırır.


5. Kontakt lenslerin kullanımına ara verin

Kontakt lenslerin kullanımını sınırlayın. Lensler retinayı kurutur ve göz yanmasına neden oluyor. Lens yerine Gözlükler daha iyidir. Ayrıca, bilgisayar nedeniyle oluşan tahrişlerden gözleri korur.

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kızarıklığın yada kanlanmanın diğer nedenlerinden biri Lenslerdir. Gece kesinlikle lensle yatmayın hatta lens kullanmaya ara verin

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kızarıklığın yada kanlanmanın diğer nedenlerinden biri Lenslerdir. Gece kesinlikle lensle yatmayın hatta lens kullanmaya ara verin


6. Çok fazla makyaj yapmayın

Kozmetik ürünler, kimyasal barındırır. Göz probleminiz varsa göz makyajınızı yapmayın. Göz makyajı, özellikle maskara, göz farı ve kirpik uzatma, gözlerin kanlanmasına neden olabilir.

Hipoalerjik ürünleri sadece göz kızarıklığını önlemek için kullanın.


7. Ortak eşyaları kullanmayın

Göz kanlanmasına neden olan alerji ve hastalıklar bulaşıcı olur. Havlu, mendil, yastık kılıfını kimseyle paylaşmayın.


8. Bilgisayar ekranlarına uzun süre bakmayın

Uzun süre bilgisayarın, dizüstü bilgisayarların ve televizyonun önünde oturmaktan kaçının. Bilgisayara bakarken daha az göz kırparız. Bundan sebep, gözleri kurur ve konjonktivit oluşturur.

Televizyon ideal olarak vücuttan 5 metre uzakta olmalıdır. Televizyon izlerken tercihen 20 dakikada bir mini mola verin. Böylece göz yorgunluğunu azaltacaktır.

Göz yorgunluğunu monitör parlamasından korumak için tasarlanmış gözlükler satın alın. Bu gözlükler, bilgisayardan gelen parlamayı azaltarak kırmızı gözleri engeller.

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kızarıklığın yada kanlanmanın diğer nedenlerinden biri telefon yada bilgisayar ekranlarına uzun süre bakmaktır

Göz kanlanması neden olur? Göz kanlanmasını gidermenin 21 etkili yolu | Gözlerde kızarıklığın yada kanlanmanın diğer nedenlerinden biri telefon yada bilgisayar ekranlarına uzun süre bakmaktır


9. Sigara dumanı ve Alkol kullanımını düşürün yada kullanmayın

Duman özellikle sigara dumanı, ağızdan yada burundan çıktığında, gözler çok yakından etkilenir. Bu duman gözleri rahatsız ediyor, gereksiz yere kızarıklık oluşmasına neden oluyor.

Aşırı alkol tüketimi de, hem göz için hemde vücut için gerekli maddelerin atılımına neden olur. Böyle devam ettiğinde gözler kanlanmaya başlar.


10. Günde 6 ile 8 saat arası deliksiz uyuyun

Yeterince istirahat yapılmaz ise gözlerin yavaş yavaş kanlanmasına neden olur. Yeterli uyku ve dinlenme ile, göz kanlanmalarına ve daha bir çok rahatsızlığınıza da yardımcı olacaktır.


Kronikleşen ve devam eden göz kanlanmaları için bir göz uzmanına kesinlikle gitmeniz gerekmektedir. Bunun önemini bir örenkele anlatalım. Mesela Gözünüz atmaya başlar ve devamlı elinizle baskı yaparsanız yada ovarsınız, gözlere bakteriler bulaşır ve gereksizce kanlanır. Halbuki, göz atma gibi sorunlar, gözdeki bozukluğun işaretidir. Bu yüzden göz ile ilgili bir rahatsızlık için göz uzmanına gidilmelidir.Umarız bu yazıyı faydalı bulmuşsunuzdur. Göz kanlanmasına çözüm için başka ipucunuz varsa, lütfen bizimle paylaşın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.