17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

İyi bir uyku için yatmadan önce neler yenilmeli neler içilmeli?

İyi bir uyku için yatmadan önce neler yenilmeli neler içilmeli?

İyi bir uyku için yatmadan önce neler yenilmeli neler içilmeli?

Yine yorgun bir gün sonu yatağınıza uzandınız. Evde ve İşte olanlar için durum pekte değişmiyor. Özellikle günümüzde hayat şartlarının ağırlığı ve çocuklar ile daha zor bir hayat geçirilmesi bir çok kişinin yorgunluğuna yorgunluk katar. İşin içine mevsimler değişimlerde eklenince durum değişir.

Bazı kişiler akşam sporları da yapar ve yatağa girildiğinde pekte rahat değiliz. Bazen yorgunluk kişilerde uyku düzenini de bozar. Gece uyanmaları da buna dahildir.

Sabah uyandığınızda ise hiç kalmamak için ne kadar uğraş verirsiniz ama yapmak zorunda olduğunuz bir iş olduğundan çaresiz kalkmalısınız. Aslında bu yorgunluk ile mücadele için zamanında uyku ve uykudan önce bazı gıdaları yiyerek kurtulabilirsiniz.

Yatmadan önce 4 saat önce eğer yazacağımız gıdaları akşam yemeğinde tüketirseniz, o gün daha rahat yatacaksınız. Hindi Eti, Bal, yaş badem ve ceviz, yulaf ve baklagillerden nohut, fasülye, bezelye ve ıspanak  yemeyi ihmal etmeyin. Yemekten sonra da meyvelerden elma ve muzu tercih edebilirsiniz. Yatmadan önce kahve ve siyah çaydan mümkün olduğunca kaçın.

Yatmadan önce kahve ve siyah çaydan mümkün olduğunca kaçın. Yemek yedikten 2 saat sonra yeşil çay, melissa, papatya çayı, sarı kantaron ve ıhlamur çaylarından birini deneyin. İçine de biraz limon sıktıktan sonra ayaklarınızı uzatın ve keyfinize bakın.

İyi bir uyku için yatmadan önce neler yenilmeli neler içilmeli? | Rahat bir uyku için yediklerimize dikkat etmeliyiz

İyi bir uyku için yorgunlukla mücadele edilmeli!

İyi bir uyku için sindirim sisteminin iyi çalışmış, midenin rahat olması gerekmektedir. Magnezyum, protein, vitamin eksiklikleri olduğu zaman yorgunluk oluşması normaldir. Bunun Badem ve muz iyi bir magnezyum, hindi ise iyi bir protein kaynağı, bal ise direk kana karışan şekeri sayesinde hem enerji hemde beyin hücrelerine destek sağlayacaktır.

Bunların haricinde bitki çaylarından bazıları yemek sonrası sindirim ve sinir sistemini düzenleyerek rahatlık sağlayacaktır.

Bitki çaylarından Yeşil Çay, metabolizmayı hızlandırıcı olarak bir nevi gece yangın alarmı vererek, bağışıklık sistemini rolantiye alır.

Melissa ve Papatya çayı, tam bir doğal antidepresan etkisi gösterir. Aşırı sistem yüklemesinde sinirlerdeki boşa yük taşımasına engel olur ve rolantiye alır.

İyi uyku ve sindirimin tamamlanması için Ihlamur’da çok etkilidir. Bunların arasından bir ya da birkaçını birleştirerek, seçip tüketebilirsiniz.

Ayrıca güne başlarken daha dinç uyanmanızı da sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ