18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Futbol İhalesi Sonuçlandı!

Futbol İhalesi Sonuçlandı!

Futbol İhalesi Sonuçlandı!

Önümüzdeki 5 yıl için Süper Lig müsabakalarını içerisinde barındıran ihale, Hasan Doğan tesislerinde yapıldı. İhaleye Superonline ve Digiturk katıldı.

Geçtiğimiz ay içerisinde Türk Telekom, Turkcell Superonline, Tivibu ve D-Smart‘ın da katılacağı söylenen ihaleye Digiturk ve Turkcell Superonline katıldı. İhale şartnamesini alan 5 şirketten yalnızca ikisi ihaleye katılmış oldu.

Önümüzdeki 5 yıl boyunca Süper Lig ve TFF 1.Lig maçlarının hangi platform üzerinden izleneceğini belirlemek amacıyla yapılan ihale yalnızca 10 dakika sürdü. Son ihalede Digiturk 424 milyon dolar karşılığında ihalenin sahibi olmuştu. İhale 4 yıl olarak yapılmıştı. Ancak sözleşmenin 2 yıl daha uzatılmasına karar verilmişti. 2010 yılında yapılan ihaleden sonraki bu ilk ihalede yine sonuç değişmedi. Bu ihale tam olarak 5 yılı kapsıyor.

Bu arada yıllık yayın hakkının 2 milyar tl’ye çıkması gündeme geldi. Yüzde 8’lik pay ise kulüplere dağıtılacak. Bundan sonra firmalar kapalı zarf yöntemi ile tekliflerini sunacak, sonrasında da açık arttırmaya gidilecek.

Peki hangi paketler neleri kapsıyor?

A Paketi: Süper Lig maçlarının tümünü canlı olarak yayınlamak ve pazarlama hakkına sahip olmak.

B Paketi: 1.Lig’in yayın ve isim hakkıdır. Süper Lig‘te oynan 9 maçın da geniş özeti pakette yer almaktadır.

C Paketi: Görüntülerin, cep telefonu ve diğer akıllı cihazlar için mobil yayın haklarıdır.

D Paketi: A, B, ve C paketlerindeki tüm yayın haklarıdır.

Bunlara göre A paketi yaklaşık 425 milyon dolar, B paketi bedeli 45 milyon dolar, C paketi de 15 milyon dolar, D paketi ise 495 milyon dolar olarak belirlenmiş. Digiturk ise bu üç paketi kapsayan D paketini tam olarak 500 milyon dolar vererek satın almış bulunmakta. Son olarak önümüzdeki 5 sene boyunca Süper Lig maçlarını Digitürk yayınlayacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ