20.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Enerji Kimlik Kartı olmayan evler artık satılamayacak!

Enerji Kimlik Kartı olmayan evler artık satılamayacak!

Enerji Kimlik Kartı olmayan evler artık satılamayacak!

Ev sahiplerini yakından ilgilendiren ve ev alacakları da bir o kadar ilgilendiren karara göre, 2 Mayıs 2017 yılından itibaren EKB yani Enerji Kimlik Kartı olmayan binanın herhangi bir dairesi maalesef satılamayacak ve alınamayacak.

Enerji Bakanlığı, Enerji korunumu sağlayıp Çevreye daha az zarar vermeyi düşündüklerini belirtti.

EKB yani Enerji Kimlik Kartı 2011’den önce yapı ruhsatı alan tüm yapılan binalara Mayıs 2’den sonra zorunlu. Dikkat ettiyseniz ev sahibi kendi dairesi için bireysel Enerji Kimlik Kartı alamıyor. Komple binaya verilen bu kart için tüm daire sahiplerinin tek kişi üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

2 Mayıs 2017’den sonra yeni yapılan binalar zaten bu belgeyi Tapu dairesinde işlem göremeyecek.

Enerji Kimlik Kartı evlerin satışlarında da rol oynayacak. Çünkü Enerji Kimlik Kartı A harfi ile G harfi arasında 7 farklı kategorisi olacak. Enerji Verimliliği Kanunu’na göre artık bu kart binanın enerji karnesi olarak görülebilecek. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok.

Başvuru yapıldıktan sonra gelen uzmanlar, yalıtım, kapı, pencere, çatı izolasyon, teknik malzeme kalitesi, cam kalitesi, ısı kullanımını teste sokacak ve ona göre kartın harfi verilecek.

2 Mayıs 2017’den sonra yapılan binaların kesinlikle C olması gerekiyor. Olmazsa satışlara izin yok.

Enerji Bakanlığı, bu kartın satışta etkili olduğunu ama Kiralamalarda böyle bir zorunluluk istenmeyeceğini duyurdu. Fakat bu kart tüm binaya verildiği için bütün daire sahipleri evlerini kiraya vermek zorunda. Söz konusu belgeyi almayacaklarsa tabi.

Bu belge için ne kadar ödeneceği hakkında bir bilgi yok. Zaten yıllık vergisini ödeyen ev sahiplerine bu gibi zorunluluklarda para alınmaması gerekmekte.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Danielgrose dedi ki:

    ABD ve Avrupa’da böyle bir uygulama var bizde neden olmasın!

BİR YORUM YAZ