25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Sabiha Gökçen Havalimanı tamamen yabancıların oldu!

Sabiha Gökçen Havalimanı tamamen yabancıların oldu!

Sabiha Gökçen Havalimanı tamamen yabancıların oldu!

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hisselerinin hali hazırda yüzde 60’ı Malaysia Airports Holding’in, yüzde 40’ı Limak Holding‘e aitti. Ekim ayında Limak Holding elindeki hisseler için satış yapacağını açıklamıştı. Malaysia Airports Holdings (MAH) hisselerde almanın önceliği kendisinde olduğunu belirtti ve 285 milyon euro teklif etmişti.Fakat diğer taraftan Bilkent Holding ve Akfen Holding’in sahip olduğu havaalanı işletmecisi TAV 364 milyon dolarlık teklif etmişti.

Sabiha Gükçen Uluslararası Havalimanı AŞ, bugün itibari ile seçim hakkını Malaysia Airports Holdings (MAH)’den yana kullandı. Artık yüzde yüz olarak Sabiha Gökçen Havalimanı yabancı kuruluş Malezya Havayolları Holdingine geçmiş oldu.

Avrupa’nın En hızlı büyüyen Havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı

Kendi grubunda Avrupa’nın en hızlı büyüyen Sabiha Gökçen Havalimanı, bu satışla alan ve hacmini daha da büyütecek gibi duruyor. Yetmeyen uçak pisti için hemen yanında, bir pist yaptırma çalışmalarıda başlamıştı. 3500 metrelik iniş alanı ile Airbus 380 gibi en büyük yolcu uçaklarını bile indirilebilecek bir ortam yapılmakta.

50 milyon kapasiteye ulaşılması beklenen yeni proje ile, 115 metrelik dev bir hava kontrol kulesi de eklenecek.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ