DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dünya’da hangi bitki örtüleri var? Bitki örtüleri nasıl değişir?

Dünya’da hangi bitki örtüleri var? Bitki örtüleri nasıl değişir?

İklimden vahşi yaşama, gezegenimizin olağanüstü bitki örtüleri ve bunların nasıl değiştiğini merak ediyorsanız ve Dünya’da hangi bitki örtüleri var, bitki örtü çeşitleri nelerdir? Bitki örtüleri nasıl değişir? sorularının cevabını arıyorsanız okumaya devam edin.


Dünya’da hangi bitki örtüleri var? Bitki örtüleri nasıl değişir?

1. Ilıman otlaklar

Ağaçlar ve çalılardan yoksun Afrika’nın kurak otlakları (bozkırlar), Kuzey Amerika (çayırlar) Güney Amerika (pampalar) ve Avrasya (stepler), otlayan hayvanlara uygun, besin zengini topraklara sahiptir. Bizon ve antilop gibi birçok hayvana ev sahipliği yapmasına rağmen, vahşi yaşamda çeşitlilik azdır.

2. Akdeniz

Akdeniz iklimi yazın sıcak ve kurak fakat kışın soğuk ve nemlidir. Düşük yağmur miktarı yine de çöllerdekinden daha fazla. Birçok hayvan ve bitki bu şartlarda hayatta kalmaya uyum sağlamışlardır. Bu ekosistemler, böcek türleri ve su tutan bitkiler için de uygundur.

3. Tundra

Ren geyiğinin evi olan tundralar, kuru, soğuk ve rüzgarlıdır. Yılın çoğu zamanı karla kaplıdır. Sert tabiatında aşırı düşük sıcaklıklar, fakir besin maddeleri, düşük nem ve kısa büyüme dönemleri barındırıyor. Buna rağmen orada yaşayan az sayıda bitki ve hayvan, uzun ve soğuk kışlara iyi uyum sağlamıştır.

4. Dağ

Kendisini çevreleyen tabiatın ortasında yükselen ve tüm kıtalarda bulunan dağlar, bünyelerinde diğer bitki örtülerini de barındırır. Bir dağın tabanında otlak, ortasında iğneyaprakh bir orman, tepesinde de bir tundra bile olabilir.

5. Savan

Tropikal topraklardan oluşan savanların üzerinde çalılar ve tekil ağaçlar mevcut. Savanlar ıslak ve kuru mevsimesahip olsa da yıl boyunca ıhman iklime sahip. Fillervezebralargibi otçullar için uygun. Dünya üzeri ndeki yeri ne göre üzerinde yaşayan hayvan türleri de değişiklik gösteriyor.

6. Kutup buzu

Yılın büyük bir çoğunluğu buzla kaplı olan Kuzey ve Güney Kutbundaki Arktika ve Antarktika yeryüzünün en soğuk bölgeleri. Suda denizaltı hayvanlan, karada kutup ayıları ve penguenler yaşıyor. Tek bitkisel yaşam formu, yosun

7. Tropik yağmur ormanı

Hayvan ve bitki yaşamlarına diğer bitki örtüleri ne göre da ha çok ev sahipliği yapan yağmur ormanları, sürekli yüksek sıcaklık ve yağış miktarına sahip. Ekvatora yakın olması sebebiyle çok fazla güneş ışığına maruz kalan bu bölge, nem ve yoğun bitki örtüsü ile eşsiz bir su ve nesin döngüsü sağlıyor.

8. Sıcak çöl

Yıllık yağışın 25 santimetreden az olduğu çöller o kadar kurak ki, bitki yaşamına uygun değil. Gün içinde 50 derecelere kadar çıkan sıcaklıklar, geceleri çok düşük seviyelere iniyor. Bu yüzden biyoçeşitliIik oranı çok az.

9. İğne yapraklı orman

İğne yapraklı ormanlar, Kuzey Amerika, Avrupa, Rusya ve Asya gibi dünyanın ılıman bölgelerinde bulunur. Kısa ve serin yazlar ile uzun ve sert kışlarda büyüyen, alaçam, katranağacı, çam ve köknardan oluşan, yaprak dökmeyen ağaçlardan meydana gelir.

10. Yaprak döken orman

Yaprak döken ormanlar, vahşi yaşamın, hem ılık yazlar hem de soğuk kışlarda yaşama adapte olabilmesi için, dört iklimi de yaşayan bölgelerde bulunur. Örneğin, ağaçların onları koruması için kalın gövdeleri vardır. Sonbaharda yapraklar renk değiştirir, sonra ağaçlardan dökülerek ilkbaharda tekrar büyür.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.