DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir?

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir?

Yoğun çalışma hayatının stres ve yorgunluğunu atabileceğimiz zamanlar sene içerisinde oldukça kısıtlıdır. Özellikle özel sektör içerisinde istihdam eden çalışanlar için yıllık izin tüm senenin yorgunluğunu atabileceğiniz zaman olarak görülür. Kimisi yurt içinde kimisi ise yurt dışında tatil planı yapmaktadır. Peki Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? Dünya gezginleri hangi şehirlere daha çok gidiyor? Turistlerin en çok gidip gezmek istediği yerler nerelerdir? Bu yazımızda bu şehirleri inceleyeceğiz.


Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir?

Tatil, balayı ya da sadece gezip görmek için çoğu insana tavsiye niteliğinde olabilecek birkaç şehri ve bu şehirlerin ne kadar turist çektiğine dair bilgilendirmeyi bu yazıda kolaylıkla bulabilirsiniz. Son yılllarda dünya üzerinde en fazla turist çeken şehirlerin listesinin en üstünde yer alan şehirler nerelerdir?


1. Bangkok (Tayland)

Tayland’ın orta kesimlerinde yer alan Bangkok Asya Kıtası’nda yer almaktadır. Şehri tam iki eş parçaya bölen Chao Phraya Nehri Bangkok’u ikiye ayırarak Tayland Körfezine dökülmektedir. Gerek ticari gerek taşımacılık için büyük önem arz eden Chao Phyraya Nehri aynı zamanda turistlerin de ilgisini çekmektedir. İstanbul Boğazı gibi şehri ikiye bölen nehir Bangkok’a mistik bir hava katmaktadır.

2017 yılında yaklaşık yirmi milyon turiste ev sahipliği yapan Bangkok yöresel lezzetleri ve kültürel birikimiyle listemizin başında yer almaktadır. Oldukça kalabalık olan şehir gündüz sakin ancak geceleri oldukça heyecanlı ve hayat dolu sokaklarıyla ünlüdür. Şehrin en ünlü yapısı Grand Palace (Büyük Saray) görmeden gelmek istemeyeceğiniz büyüleyici bir saraydır. 1782 tarihinde inşa edilen saray  Tayland Kraliyetine, Kraliyet Mahkemesine ve Hükümete ev sahipliği yapmıştır.

İkinci sırada Tayland’ın yüzen pazarları yer almaktadır. Pazarların turistlik açıdan çok bir hükmü olmasa da yer yüzünde rastlayabileceğiniz en ilginç pazarlardan bir tanesi özelliğini taşımaktadır. Çünkü bu pazarda minik sandallarla alış-veriş yapma tecrübesini bir daha yaşayamayabilirsiniz.

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Bankok Sarayı gece manzarası fotoğrafı

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Bangkok Sarayı gece manzarası fotoğrafı


2. Londra (İngiltere)

Avrupa Birliğini’nin en kalabalık ikinci şehri olan Londra aynı zamanda İngiltere’nin başkentidir. Birleşik Krallığın güney doğusunda bulunmaktadır.

Londra’da gezmek için iyi bir başlangıç noktası olarak Big Ben & Westminster Sarayı olacaktır. Diğer adıyla Parlamento Binası olarak bilinen saray 1512 yılında inşa edilmiş ve tarihte sıkça adı geçen Lordlar ve Avam Kamarası bölümlerine ev sahipliği yapmıştır. Gotik tarzda inşa edilen bu yapı şehrin tüm kültürünü tek seferde yansıtması ve karakterli duruşuyla görenlerde hayranlık uyandırmaktadır.

Gezinize ismi sıkça filmlere konu olmuş başka bir saraydan devam edebilirsiniz. Bu sarayın ismi ise Buckingham Sarayı’dır. Buckingham Sarayı kral ailesinin çalışma ofisi ve aynı zamanda legal konutu olarak geçmektedir.

1705 yılında inşa edilen saray Buckingham Dükü’nün İngiltere’de kalması amacı ile inşa edilmiştir. 1837 yılından beri de İngiliz Kraliyet ailesinin Londra sınırları içindeki konaklama, ikametgâh yeri olarak kullanılmaktadır.

Bu iki yapısı ve daha gezilecek birçok yeri olması Londra’yı 2017 yılında yaklaşık on dokuz milyon turist çekmesi sebebiyle ikinci sıraya yerleştirmektedir.

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Rüya şehir Londra Big Ben & Westminster Sarayı gece manzara fotoğrafı

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Rüya şehir Londra Big Ben & Westminster Sarayı gece manzara fotoğrafı


3. Paris (Fransa)

Fransa’nın başkenti olan Paris Manş Denizi’ne dökülen Sen Nehrinin üç yüz yetmiş beş kilometre kadar içerisine kurulmuştur.

Şehrin ve hatta tüm Fransa’nın sembolü haline gelen Eiffel Kulesi burada bulunmakta ve 2017 yılında gelen yaklaşık on altı milyon turistin ve fazlasının ilgisini tek başına çekmektedir. İsmini Gustave Eiffel’den alan yapı 1887-1889 yılları arasında inşa edilmiş bir demir yapıdır. Yüksekliği üç yüz yirmi dört metre olan kulenin tepesinden tüm Paris’i ayaklarınızın altına alabilir ve romantizm için mükemmel bir hava yakalayabilirsiniz.

Herkesin bildiği Eiffel kulesinin ardından gezilecek bir başka yer ise Notre Dame Katedrali’dir. Kelter ve Romalılar tarafından kutsal sayılan Katedral 1163-1334 yılları arasında inşa edilmiş, gotik tarza sahip, altmış dokuz metre yüksekliğinde ikiz kuleleri olan bir yapıdır. Yapının en çok ilgi çeken yerleri ise, Batı Cephesi, Gül Pencereleri, Hz. İsa’nın dikenli tacı gibi bölümleridir.

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Rüya şehir Paris'deki Eiffel Kulesi gün batımı manzara fotoğrafı

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Rüya şehir Paris’deki Eiffel Kulesi gün batımı manzara fotoğrafı


4. Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri)

Dubai gezisinin ilk sırasında tabi ki akıllardan çıkmayacak olan Burj Al Arab oteli yer almaktadır. Diğer adıyla “Yelken Oteli” olarak bilinen Burj Al Arab Oteliyle birlikte Dubai 2017 yılında yaklaşık 15 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Bu otelde konaklamak için geceliğine yaklaşık üç bin lira ödeme yapmanız gerekmektedir. Otel ücreti yüksek olabilir ancak otelde konaklama şansı elde edemeseniz bile otelin hemen yanında bulunan Jumeirah Plajını mutlaka görmelisiniz.

Gezinize Burj Khalifa’dan devam edebilirsiniz. Dünyanın en yüksek binası olarak da tanınan Burj Khalifa sekiz yüz yirmi sekiz metre uzunluğundadır.

2010 yılında tamamlanan bina yüz altmış dört kattan oluşmakla birlikte yüz yirmi dördüncü katına “At the Top”, yüz kırk sekizinci katına ise “At the Top Sky” adı verilen iki terası bulunmaktadır.

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Burj Al Arab oteli diğer adıyla Yelken otelin gün batımı manzara fotoğrafı

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Burj Al Arab oteli diğer adıyla Yelken otelin gün batımı manzara fotoğrafı


5. Singapur (Singapur)

İsmiyle kendi ülkesinin ismini taşıyan şehir Singapur yaklaşık beş milyonluk nüfusa sahip iken 2017 yılında yaklaşık on üç milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Yani kendi nüfusunun iki katından daha fazla insanı ağırlamıştır.

Peki Singapur’da gezilecek yerlerin başında nereler gelmektedir?

İlk sırayı Marina Bay almaktadır. Denizin doldurularak yapıldığı Marina Bay Singapur’daki çoğu denizden doldurma yerlerin en güzeli ve en göz alıcı yeridir. Burada yer alan SkyPark en ihtişamlı yeri olarak öne çıkmaktadır. Bununla beraber tarihi One Fullerton  Oteli ve Singapur’un simgesi olan Merlion heykeli de burada yer almaktadır.

Bu otelin en üst katında yer alan havuza girerek gök yüzüne en yakın yerden havuz keyfini yaşayabilir ve bir yandan yüzerken bir yandan da tüm şehri ayaklarınızın altına alabilirsiniz.

Singapur gezinize Clarke Quay & Riverside ile devam edebilirsiniz. Burası şehrin hareketli gece hayatının odak merkezi haline gelmiştir. Heyecan verici ışıkları ve çok lezzetli yemekleriyle kalbinizde taht kurmaya yetecek bir yerdir. Eski günlerden kalan ve Çinlilere ait olan konaklama, finans merkezleri gibi bugün kullanılmayacak hale gelen yapıların kafe ve bar haline getirilmesi ve güzel ışıklandırmasıyla bir eğlence merkezi haline gelmiştir.

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Singapur şehir merkezi fotoğrafı

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Singapur şehir merkezi fotoğrafı


6. Tokyo (Japonya)

Uzak Doğu kültürünün kalbi olan Japonya’nın adalarından Honşo’nun orta kesiminde yer alan Tokyo 2017 yılı boyunca yaklaşık on iki milyon turiste ev sahipliği yapmıştır.

Peki bu kadar turistin onca yolu gitmesine sebep olan nedir?

Bu sorunun birden çok cevabı bulunmakla birlikte ilk sırayı Kitanomaru Park’ı almaktadır. 1590 yılında inşası tamamlanan Kitanomaru Park’ı Tokyo’nun en büyük parkı olmakla birlikte Edo zamanında yer alan dünyanın en büyük kalesi Imperial Palace’a ev sahipliği yapmaktadır. Sizleri temizliği ve sakinliğiyle büyüleyecek olan parkı görmeden ve vakit geçirmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Gezinize elbette mimarisi ile ünlü Tokyo sokaklarından devam edebileceğiniz gibi size önerimiz Ueno Park olacaktır. Kitanomaru’ya göre daha küçük olmasına rağmen daha fazla insanın ziyaret ettiği bir yerdir. Bunun sebebi ise parkın içerisinde bulunan birden fazla tarihi tapınak olmasıdır. Burada eski Japon yazıtlarına göz atabilir, tarihi koklayabilirsiniz.

1873 yılında kurulmuş bu park hem tarihi birikimi hem gölette deniz bisikletiyle gezi yapmak hem de piknik yapmak için kullanılmaktadır. Bir turist içi parkın en çok ilgi çeken özelliği de bunca insana rağmen temiz ve hijyenik kalabilmesidir.

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Tokyo şehir merkezi gün batımı fotoğrafı

Dünya genelinde en çok turist çeken ilk 6 şehir hangileridir? | Tokyo şehir merkezi gün batımı fotoğrafıAyrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.