DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Doğduğunuz mevsim karakterinizi etkiler mi? Bilimsel falcılık olabilir mi?

Doğduğunuz mevsim karakterinizi etkiler mi? Bilimsel falcılık olabilir mi?

Astrolojinin bilimde yeri yok. Ancak doğduğunuz günün bir anlamı yok diye doğduğunuz mevsimi de yabana atmayalım. Hangi mevsimin insanısınız? Doğduğunuz mevsim kişiliğinizi nasıl etkiliyor? Doğduğunuz mevsim karakterinizi etkiler mi? Yazın, kışın, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde doğanların karşılaşacakları olumsuzluklar neler? Hipertimi nedir? sorularının cevabını bulabileceksiniz.


Doğduğunuz mevsim karakterinizi etkiler mi? Mevsimlerin karakter özellikleri

Astroloji saçmalıktan başka bir şey değil.

Doğduğunuz anda bütün gezegenlerin kütleçekimlerinin bir araya gelmesi karakterinizi nasıl etkiliyor olabilir?

Bu son derece mantıksız. Newton’ın da belirttiği üzere masif bir nesnenin kütleçekimi, uzaklığının karesi ile ters orantılıdır.

Yani Neptün gibi 4.4 milyar kilometre uzakta bulunan bir gezegenin, siz doğduğunuz günkü kütleçekimini hesaplayacak olursak… Bakalım… 4.4 çarpı 4.4 bölü 1.1……..

Aslında hiç uğraşmayın daha iyi. Bir bebeğin rahimdeki gelişimini etkileyen sayısız etmen vardır. Annenin beslenmesi aralarında en önemlisidir; kıtlık dönemlerinde doğan çocukların bolluk dönemlerinde doğanlara göre daha çelimsiz
olmasının nedeni budur.

Günümüzün gelişmiş dünyasında bile hamile kadınların protein ya da C veya D vitaminleri açısından zayıf beslenmesi, bebeğin beyin, kalp ya da kemik gelişimini olumsuz etkileyebilir. Özellikle grip olmak üzere mevsimsel virüsler de annenin sağlığını etkileyebilir, dolayısıyla bebeğin de gelişimini tehlikeye sokabilir.

Gündüzü kısa, gecesi uzun kış mevsimlerinde gebelik yaşayan annelerde mevsimsel depresyon görülebilir; annenin beyninde düşük serotonin salgılanması aynı eksikliğin bebekte de görülmesine yol açabilir.


Mevsimler kişiliği nasıl etkiliyor?

Doğumdan sonra da bebekler, etrafl arındaki dünya tarafından şekillenmeye devam eder. 2010 yılında yürütülen bir araş-
tırmada, sahte kış ışığı altında doğan ve büyüyen yavru farelerin, yaz ışığına geçişte daha çok zorlandığı, yemek yeme alışkanlıklarında ve hareketlerinde azalmalar olduğu görüldü.

Sahte yaz ışığı altında doğup büyüyen farelerin ise yaz ışığına geçişte hiçbir sorun yaşadığı gözlemlenmedi. Bunu takiben yapılan bir başka araştırmada da farelerde sirkadiyen saati düzenleyen genin, kışın doğan farelerde daha az etkin olduğu görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda birçok araştırma, bu bulguların insanlar için de geçerli olup olmadığını araştırdı; üniversite öğrencileri ve yetişkinler gibi katılımcıların karakteristik profilleri çıkartıldıktan sonra doğdukları mevsimler incelendi ve mevsimsel modeller arandı.

İşte şimdilik elde edilen bilgilere göre tek tek mevsimlerin nasıl karakterleri etki ettiğine bir bakalım.


1. İlkbahar

Mart, Nisan ve Mayıs bebeklerini tebrik ediyoruz; hipertimide en yüksek notu siz aldınız. Hipertimi, her düşüşün bir kalkışı olduğuna duyulan inanç olarak da açıklanabilir. Genel bir optimizm belirgindir.

Daha çok enerjik ve coşkulu, eyleme geçmeye hazır, kendini rahat ifade eden, şakacı, kendine güvenen, çoğunlukla iyimser, çok yönlü, ilgi alanı geniş, planları olan, az uyuyan, libidosu yüksek, rahat, yeniliğe açık olan, müdahaleci olan gibi özellikleri içinde barındırdığı düşünülmektedir.

Fakat elbette bu özelliğin bir bedeli de var: ilkbahar bebekleri, optimizmin tam tersine yani klinik depresyona da oldukça yatkınlar. 2012 yılında Birleşik Krallık’ta 58.000 katılımcı ile yapılan araştırmada ortaya çıktığı üzere bu özelliğin patlama noktası ise Mayıs doğumlularda görülüyor. En düşük depresyon oranı ise Kasım’da doğan insanlarda.


2. Yaz

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları için müjdeli haber; doğduğunuz günkü ışık seviyeleri yüzünden mevsimsel depresyon geçirmek gibi bir durumunuz yok. Ancak annenizin sizi Aralık, Ocak ve Şubat aylarında taşımış olmasının bir etkisi var elbette.

Yazın doğanların özellikleri içinde en önemli görülen sorunlardan biri yaz bebeklerinde de ilkbahar bebekleri gibi hipertimi özellikleri görülse de siklotimi, yani ruh durumunuzun mutlulukla mutsuzluk arasında hızla değişmesi bu durumu olumsuz etkileyebiliyor.


3. Sonbahar

Astrolojiye inananlara göre sonbahar çocuklarında görülen genel soğukkanlılık, en azından Terazi burcuyla kanıtlanabiliyor.

Elbette durumun bununla bir ilgisi yok, ancak sebebi ister hasat zamanı elde edilen bol miktarda besin, ister uzun gecelerin ve kış mevsimine özgü hastalıkların henüz belirti vermemiş olması olsun, sonbaharda doğan insanlarda depresyon seviyesi çok düşük olmakla birlikte bipolar bozukluk riski de oldukça az.

Sonbaharda doğanların özellikleri içinde tek bir olumsuz yanı var: Asabi olamaya yatkınlıkları.


4. Kış

Kışın doğanların özellikleri içinde karşılaştığı sorunlar arasında yüksek seviyede şizofreni, bipolar bozukluk, mevsimsel depresyon ve depresyon mevcut. Ancak bunun yanı sıra kış bebekleri, sonbahar bebeklerine nazaran daha az asabi oluyor.

Ayrıca, 2015 yılında ünlüler arasında yürütülen küçük çaplı bir araştırmaya göre Ocak ve Şubat aylarında doğan insanların ünlü olması çok daha olası çünkü bu aylar, yaratıcılık ve problem çözme yeteneğini besliyor.

Anne ve babalar bu bilgiler ışığında çocuklarının belirli bir mevsimde doğmasını sağlamaya çalışmamalı. Ayrıca doğum ayı, insanların karakterini etkileyen tek etken de değil.

Mart ayında doğmuş birçok huysuz karamsar olduğu gibi, dengesiz Ekim çocukları da mevcut. Yani karakteriniz aslında, doğduğunuz mevsimden ziyade hayat boyu yaşadığınız mevsimlerden edindiğiniz tecrübelerle şekilleniyor.Ayrıca Bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.