DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Diyet yapmak ruh sağlığını bozar mı iyileştirir mi?

Diyet yapmak ruh sağlığını bozar mı iyileştirir mi?

Diyet yapmanın uzun erimli ve sancılı bir süreç olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir araştırma bu görüşünüzü değiştirmenizde etkili olabilir. Diyet yapmanın faydaları içinde sadece olumlu fiziksel değişimler değil, bozulan psikolojiler içinde ciddi işe yarıyor. Yazımızda yapılan bilimsel araştırma ile diyet yapmak ile ruh sağlığı arasında nasıl bir ilişki olduğunu bulabileceksiniz.


Diyet yapmak bilimsel olarak ruhsal durumu iyileştiriyor

Söz konusu araştırmada bilim insanları kalori alımını azaltan kişilerin çok daha iyi uyuduklarını, çok daha olumlu duygular beslediklerini ve cinsel yaşamlarının da çok daha sağlıklı olduğunu gördüler.

JAMA adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmada normal ve fazla kilolu (ancak obez olmayan) katılımcıların günlük kalori alımlarını yüzde 25 oranında düşürdüklerinde çok daha nitelikli bir yaşam sürdürdüklerine ve dahası bunun kilo vermeye de yol açtığına tanık olundu.

Araştırmayı yürüten Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi Beslenme Davranışları Laboratuvarı yöneticisi Corby Martin, “Normal kiloda ya da azıcık kilo fazlası olan ve kilo vermek isteyen kişilerin yaşamlarının niteliğinde herhangi bir düşüş meydana gelebileceğinden kaygı duymamaları gerektiğini, gerçekte çok daha olumlu duygular besleyebileceklerini bile gördük,” diyor.

Bugüne dek yapılan araştırmalar kalori alımında kısıtlamaya gitmenin insanların, özellikle de normal kilolu kişilerin, duygu durumlarını, yaşam güçlerini ve libidolarını olumsuz yönde etkileyebileceğine, onları çok daha sinirli ve alıngan bireylere dönüştürebileceğine işaret etmekle birlikte, bu görüşün doğruluğunu sınamaya yönelik çok az sayıda çalışma yapıldı.

Martin ve arkadaşları bu boşluğu gidermek ve diyet yapmanın insanları açlıktan gözü dönmüş, huysuz bireylere dönüştürdüğü yönündeki söylemin gerçekten de doğru olup olmadığını anlamak amacıyla çalışmaya koyuldular.


Bilimsel araştırma 220 kişi üzerinden yapıldı

Çalışmada tümünün de beden kitle indeksi değerleri 22 (normal sayılan) ile 28 (fazla kilolu) arasında değişen 220 kişi araştırma kapsamına alındı.

Katılımcılar öncelikle iki gruba ayrıldılar. İlk gruptaki 145 kişiye kalorileri kısıtlayıcı bir beslenme düzeni uygulanırken, ikinci gruptaki 75 kişi denetim grubunu oluşturdu.

Kalori kısıtlamasına giden katılımcılar bir sağlık eğitmeninin yardımıyla kalori düzeyi daha düşük bir beslenme düzenine geçtiler. (Bu kişilere günlük kalori alımlarını yaklaşık yüzde 25 oranında azaltmaları önerildi.)

Ayrıca, bu grubun üyelerine söz konusu beslenme düzenini nasıl izleyecekleri, öğün miktarlarını nasıl denetleyecekleri ve hangi besinlerin hem besleyici hem de doyurucu oldukları gibi konularda ışık tutması amacıyla, ilk birkaç hafta boyunca yiyecekleri araştırmacılar tarafından sağlandı.

Öte yandan, denetim grubuna beslenmeleriyle ilgili herhangi bir öneride bulunulmadı.

İki yıllık araştırma süreci boyunca katılımcılardan ruhsal durum, yaşam niteliği, cinsel işlev ve uyku durumuyla ilgili soru çizelgelerini doldurmaları istendi.

Araştırmacılar diyet yapan yani kalori kısıtlamasına giden gruptaki bireylerin ruh durumları ve cinsel isteklerinde olumlu bir gelişme sağlandığı, gerginlik düzeylerinde bir azalma olduğu ve araştırma süreci içinde genel sağlık durumlarının da giderek iyileştiği yönünde.Ayrıca bakınız

YORUMLAR

  1. Saliha Durmaz dedi ki:

    Diyet yapmak bana göre her zaman işkence. Ama diyet yapmanın faydalarıda varmış. Yeni öğrendim teşekkürler gelgez