20.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Ruhsal sağlığı bozuk olan genç kadınların sayısı artıyor!

Ruhsal sağlığı bozuk olan genç kadınların sayısı artıyor!

Ruhsal sağlığı bozuk olan genç kadınların sayısı artıyor!

2015 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada hemen hemen 10 kişiden birinin ruh sağlığının bozuk olduğunu açıklamıştı.Dünya Sağlık Örgütü Ruh Sağlığı Birimi yetkilisi Fahmy Hanna açıklamasına göre her yıl 900.000 kişi intihar ettiğini açıklamıştı. Ayrıca gençler arasında 2. ölüm sebeplerinden biride intihar. Araştırmaya göre her 4 kişiden 1’i ruhsal problem geçiriyor ve her 4 kişinden 3’ü tedavi olmuyor. Bu hesaplamalara göre 2030 yılında depresyon 1 numaralı hastalık olacak.
Bu araştırma ile eş zamanlı başlayan başka bir araştırmada 2014 yılında İngiltere’de başladı. İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) araştırması sonu raporuna göre ülkedeki genç kadınlar en riskli ruhsal probleme sahip grubun içinde olduğunu açıkladı.

İngiltere’de her 4 kişiden 1’i ruhsal hastalık geçirmiş.Sorun yaşayanlar içinde yaş ve cinsiyet oranı yapıldığında genç kadınlar birinci sırayı aldı. Her beş kadından birinde yaygın olan anksiyete ve depresyon gibi ruhsal hastalıkları, erkeklerdeki oranı 8’de 1.Kendine zarar verme, travma sonrası stress bozukluğu oranı da genç kızlarda daha yüksek.
1993 yılından beri her yedi yılda bir toplumun psikolojik değerleri tutuluyor.Genç kızlarda ciddi bir oranda artış gözlenmekte.

Ruhsal sağlığı bozuk olan genç kadınların sayısı artıyor!

Ruhsal sağlığı bozuk olan genç kadınların sayısı artıyor!

1993 yılında ilk defa yapılan  ve  16 ile 24 yaş arasında kadınların yüzde 19’unda Ruhsal problemlerden en meşhurları anksiyete ve depresyon gözükmüştür.Erkeklerde bu oran sadece yüzde 8’de kalmış.Tam 24 yıl sonra yapılan araştırmada  ise  16-24 yaş aralığındaki kadınlardaki oran yüzde 26’a çıkmış, erkeklerde yüzde 9’a çıkmıştır. Hatta diğer ruhsal problemlerde de erkeklere oranla daha hızlı artan bir genç kadın nüfusu var.

Kendine zarar verenlerin oranı diğer yıllara göre de artış sağladı.Araştırmaya katılanların yüzde 10’u ilaç tedavisi alarak hayatlarına devam ediyor, yüzde 3’ü de psikolojik tedavi sürecinde olduğu belirlendi.

Dünya genelinde de bu rakamların pek şaşmayacağını görebiliriz.Özellikle gelişmiş ülkelerde gelişen teknoloji ile daha da arttı.Genç kız psikolojisinin bozuk olması ilerki zamanda ailenin temellerini zedeler.Bozuk olan genç kız ruh sağlığı gittikçe artar ve çözülemez bir duruma sokabilir.Bu yüzden ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekir.İzleme ve kontrolü elden bırakmamalı.

Kaynaklar

  • WHO | Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),
  • İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ