DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dekorasyon hatası nedir? Dekorasyon hataları nasıl düzeltilir?

Dekorasyon hatası nedir? Dekorasyon hataları nasıl düzeltilir?
A+
A-

Mükemmel bir dekorasyonu yakalayamayız ama en azından Dekorasyon hatası nedir? sorusunun cevabını bilip, dekorasyon hataları için önceden çözüm aramanız yerinde olacaktır.


Dekorasyon hatası nedir? Dekorasyon hataları nasıl düzeltilir?

Kendimizi iyi hissettirmek için bazılarımız dekorasyon kararlarında yanlışlıklar yaparak, dekorasyon hataları ortaya çıkıyor. Fiziksel ve dekorasyon koşullarına uymayan her şeye dekorasyon hatası diyoruz.

Bu hataları düzeltmek için çok büyük yeteneklere sahip olmanıza da gerek yok. Size bu hataları gösterip,  zannettiğiniz kadar zor değil.

İşte en sık yapılan dekorasyon hataları ve düzeltmenin yolları:

6 Büyük Dekorasyon Hatası

Farkında olmadan sürekli olarak tekrarlanan dekorasyon hatalarını basit birkaç kurala dikkat ederek evinizin tüm odalarında göze hoş görünen ve konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Peki dekorasyonda dikkat etmeniz gereken küçük detaylar neler?


1. Büyük Mobilyalar

Odalarımızın büyüklüğüne göre tercih etmemiz gerekenden çok daha büyük mobilyalar kullanmamız.

Fazla büyük mobilyalar odaları olduğundan küçük gösterirken odanın hareket akışını da bozarak karmaşık görünmesine sebep olur. Bu yüzden kallavi kanepe ve devasa büfe gibi büyük mobilya kullanımından kaçınmalıyız.


2. Sade Olmamak

Odalarda çok fazla eşya kullanımı yapılan dekor hatalarından bir diğeridir. Mekanların eşyalarla dolu olması içeriyi boğucu gösterecektir.

Bu yüzden çok sık kullanılmayan ve fazlaca ihtiyaç duyulmayan eşyaları kaldırarak sade bir görünüm sayesinde modern tarzı yakalamanızı sağlarken konforlu bir yaşam alanı elde etmenizi de sağlayacaktır.


3. Banyoya Yeterli Önemi Göstermemek

Banyoları bir arınma yeri olarak görmediğimiz ve bunun için huzurlu bir ortam haline getirmediğimiz sürece ev dekoru hep eksik kalacaktır. En sık kullanılan mekanlardan biri olan banyolarında iyi bir dekoru hak ettiğini unutmamalıyız. Fayans seçiminde demode olmamaya dikkat etmeliyiz.


4. Demode Görünüm

Kullanmayı tercih ettiğiniz mobilyaların döşemeleri ve cilaları eskiden oldukça trend olabilir ancak son zamanlarda değişen estetik algı yüzünden evinizde demode bir görünümün oluşmasına sebep olur.

Bunun için demode görünümden kurtulmalısınız. Bu yüzden mobilyalarınız sağlamsa yüzey değişimi yapmalı sağlam değilse yeni mobilyalara yer vermelisiniz.


5. Dekorasyona Sahip Olmamak

Alakasız mobilyaları bir arada kullanmak, işte en büyük dekorasyon hatalarından bir diğeri! Evinizde bir stil bütünlüğü olmalı yani kullandığınız mobilyalar birbiriyle uyumlu parçalar olmalıdır.

Tabi ki bütün mobilyalarda tek bir stile bağlı kalma zorunluluğu yoktur; sevdiğiniz parçaları bir arada kullanarak elektrik yani seçmeci bir görünümde yaratabilirsiniz. Sadece olması gereken kullandığınız parçalar arasında bir ahenktir.

Mobilyalarınız arasındaki bütünlüğü yakaladıktan sonra mobilya yerleşimine dikkat ederek dekorasyona sahip olabilirsiniz. Alelade bir şekilde örneğin; duvara dayalı bir şekilde karşılıklı konumlandırılmış iki kanepe, yan yana kullanılan koltuklar ve ayak altında olan yemek masaları.

Bu tarz yerleşimler hem kötü bir görünüme hem de konforsuzluğa sahip olur.


6. Dağınık Mutfak Masası ve Tezgahlar

Mutfakların da dekorunun estetik görünümünde, mutfak masaları ve tabi ki de tezgahlar çok önemlidir.

Çünkü ne kadar güçlü bir dekora sahip olsanız da dağınık bir görünüm tüm mutfağın estetik algısını yok eder ve pis bir görünüme de sebep olur.

Bu yüzden kötü dekorasyon olmaması için masanızın ve tezgahınızın derli düzenli olmasına dikkat ediniz.Ayrıca bakınız

YORUMLAR