21.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Çalışırken Müzik Dinlemek Dikkat Dağıtır Mı?

Çalışırken Müzik Dinlemek Dikkat Dağıtır Mı?

Çalışırken Müzik Dinlemek Dikkat Dağıtır Mı?

Müzik dinlemek günlük yaşantımızda neredeyse vazgeçilmez bir aktivite olmuştur. Bir çok insan spor yaparken, araba kullanırken, çalışırken ya da kitap okurken müzik dinler.Peki müzik yaşamı etkiler mi?

Bir işle uğraşırken aynı zamanda müzik dinlemenin diğer yetenekleri nasıl etkilediğine yönelik bir çok araştırma yapıldı. Müzik dinlemek aynı zamanda duygu ve davranış durumunuzu doğrudan etkiliyor. Örneğin; öğrencilerin müzik dinlemelerinin duygusal durumlarını olumlu yönde etkilediği biliniyor. Müzik, öğrencileri stres ve kaygıdan arındırıyor. Bazı araştırmalar,kişilerin müzik dinlerken, bilişsel faaliyetleri üzerinde performansının arttığını görürken, bazı araştırmalara göre de konsantrasyon gerektiren durumları olumsuz etkilemektedir.

Bunun sebebi de yetenekler üzerindeki etkinin, dinlenen müziğin türüne, ses düzeyine, kişilerin karakter özellikleri ve yaşa bağlı olarak değişmesi diye düşünülüyor. Bir araştırma bunu müzik dinleyerek kanıtlamış. Bir grup katılımcı ile yapılan araştırmada, müzik dinlerken öğrendikleri bilgiyi hatırlama ve okuduklarını anlama yeterlilikleri, müziksiz ortam ile karşılaştırıldı. Pop ve hareketli müzik dinlerken, içine kapanık olan insanların yeteneklerinin dışa dönük diğer insanlara kıyas ile olumsuz etkilendiği tespit edilmiş.

Çalışırken Müzik Dinlemek Dikkat Dağıtır Mı?

Çalışırken Müzik Dinlemek Dikkat Dağıtır Mı?

Yani dinlediğiniz müziğin türü diğer yeteneklerinizi de etkiliyor. Buna örnek olarak, Nature dergisi 1993 yılında yazılan bir araştırmada Mozart besteleri dinlemenin insanlar üzerindeki algı yeteneğinin geliştirdiği yönünde idi. Bir müzik dinlerken, şarkının sözleri olması dolayısıyla müzik dinlerken dikkatinizin dağılmasına sebep olmaktadır.

Müzik dinlerken herhangi bir işle uğraşmak, genç ve yaşlıları farklı olarak etkilemektedir. Sonuç olarak konsantrasyon gerektiren herhangi bir işle uğraşırken müzik dinlemeniz, dikkatinizin temel yaptığınız işin üzerinde toplamanızı engelleyecektir. Ancak duygusal durumunuz üzerinde olumlu etkileri görülebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ