17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Oje lekesini çıkarmanın kolay ve pratik yolları nelerdir?

Oje lekesini çıkarmanın kolay ve pratik yolları nelerdir?

Oje lekesini çıkarmanın kolay ve pratik yolları nelerdir?

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?, Giysiden yada Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?, Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar ?, Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekesi için ,en etken çıkarıcı madde asetondur. Fakat kumaş üzerinde yapılacak Asetonla çıkarma renk değişimi yani deformeler oluşabilir. Bu yüzden giysinin yada kumaşın görünmeyen yerinde denemek lazım.

Oje çıkaran birçok solüsyon var ama aseton gerçekten iyi bir leke çıkarıcı. Asetonu kumaşta denediyseniz şimdi lekeli bölgesin alt kısmına temiz bir bez yada havlu kağıdı koyduktan sonra lekenin üst kısmına asetonla ıslatılmış temiz bir bez yada havlu kağıdı ile emdiriniz.

Leke çıktıkça hem altı hemde üstte kullandığınız bez yada havlu kağıdını değiştiriniz. Renk gelmeyene kadar bu işleri tekrar edin. Sonraki işlemde giysinin yada kumaşın yıkama talimatı olduğu etikete bakınız ve yıkayınız. Kesinlikle doğal yollarla kurutunuz.

Son olarak kumaşı talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve kurutma makinesi kullanmadan kurutun.

Beyaz kumaşlarda Oje lekesi kalırsa, ağartıcılı yani çamaşır suyu katkılı deterjanları kumaşın talimatına göre  kullanabilirsiniz.

Kumaştaki Oje Lekesini Çıkarmak

Yukarıdaki işlemlerin aynısı geçerli ama size başka bir yolda gösterelim. Boş derin bir kap bulun ve Lekeli kısmı üzerinde gerdirin sanki bir kavonozun üzerini kaplıyormuş gibi etrafını lastik bantla tutturun. Asetonu bir çay kaşığına koyup yavaş yavaş damlatın.

Eğer lekenin çıktığını fark ederseniz sabırla devam edin.

Sonrasında kumaş talimatına göre yıkayın ve doğal yollarla kurutun.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Aseton içeren oje çıkarıcıların, bazı kumaşlar üzerindeki renk açabileceğinden, oje çıkarıcı maddeyi bir parça pamuk ile koltuğun görünmeyen kısmında deneyip görmeniz lazım.

Eğer testinizde bir problem yoksa aseton gibi oje çıkarıcı sıvıyı, bir parça pamuğa dökerek ıslatın ve lekeli bölgeye sürtmeden bastırın.

Oje lekesi pamuğa geçene dek bekleyin.

Sonra bir havlu kağıdı ile kurulayın.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltukta işlemlerin aynısı geçerlidir. Halıda işlem başlamadan önce kullanacağınız aseton yada oje çıkartıcının renk soldurması yapmadığına emin olun.

Eğer leke kuru ise önce kazımaya çalışın.Ama kazıyacağınız alet bir plastik kart yada tırtıksız küt bir bıçak olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ