17.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yalnızca bira içen bir insan ne kadar yaşayabilir?

Yalnızca bira içen bir insan ne kadar yaşayabilir?

Bira içerek ne kadar süre yaşanabilir? Malt bir içecek olan bira hangi vitaminleri barındırır? Fazla bira içmek neden zararlı? Fazla bira içmek siroz hastalığı yapar mı? soruların cevabı yazımızda. Yazımızda biranın yararları ve biranın zararları adına kısa cevaplar bulacaksınız.


Yalnızca bira içen bir insan ne kadar yaşayabilir?

Biranın tarihçesine baktığımızda en eski kaynaklarda “sıvı ekmek” tabiri kullanılarak, besin içeriği bakımından yüksek ve değerli olduğu söylenmiş. Eski Mısır’da işçilere ücretlerinin bir kısmının bira olarak ödendiği tarihsel kaynaklarda görülmektedir.

1492’de İngiltere’de VII.Henry döneminde denizcilerin günlük standart istihkakları (hak ediş) 4.5 litre biraydı.

Biradaki bu besleyici özellik malta (bira yapımında çimlendirilen arpa) olmasına borçludur. Malt vitamin açısından çok zengin olması biranın yararları listesine yazacağımız tekli bir satır olabilir. Biranın besin kaynağı olarak zenginliği bugün için de geçerlidir.

Besin tablosuna bir göz atıldığında yarım litre biranın bazı vitaminlerin günlük dozunun yüzde 5’ini içerdiği anlaşılır. Örneğin B9, B6 ve B2 vitaminleri vardır. Ancak bira A, C ve D gibi vitaminleri içermez. Doğal olarak bir kişinin bira ile ne kadar uzun yaşayabileceğini sınamak etik değildir.

Ancak 1756-63 arasındaki 7 Yıl Savaşları’nda İngiltere Donanması doktorlarından John Clephane bu konuda klinik bir deney yürüttü. Donanma gemilerinden birine “adı Grampus” bol miktarda bira takviyesi yapılırken, iki kontrol gemisine “adları Daedalus ve Tortoise” ancak günlük tahsisatları oranında içki verildi. Kötü hava koşullarına bağlı olarak uzun süren bir yolculuktan sonra Clephane, Daedalus ve Tortoise’da sırasıyla 112 ve 62 gemicinin hastanelik olduğunu bildirdi. Oysa diğer taraftan Grampus’ta yalnızca 13 gemici hastaneye yatırılmıştı.

Yalnızca bira ile yaşamanın ağır bir bedeli olabilir. Bu da biranın zararları içinde sayılacak olan siroz hastalığı ve bazı vitaminlerin eksikliğinin doğurduğu ciddi hastalıklardır. Hemen alttaki linklerden alkollü içkinin zararları hakkında yazılan bilimsel makaleleri okumadan geçmeyin.

Yararından çok zararı bulunan alkollü içkilerin başında gelen biradan mümkün olduğunca uzak durmalı.


Ayrıca bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ