DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Aralık ayında doğan kadınlar daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor

Aralık ayında doğan kadınlar daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor

Kadınların daha önce erkeklerden daha şanslı olduğunu söylemiştik. Doğal olarak östrojen hormonu onların en büyük artıları. Artık geçmişe dönük depolanan sağlık verileri şaşıracağınız ilginç araştırmalar gösteriyor. İşte en son sağlık haberleri bunlardan biri. Aralık ayında doğan bir kadın,  aynı ay doğan erkekden daha şanslı. Neden mi?

Aralık ayında doğan kadınlar daha az kalp hastalıklarına yakalanıyor

Erkeklerde kalp hastalıkları kadınlarda kalp hastalıkları sayısından çok fazla. Bunun nedeni kadınların erkeklere göre vücutlarını yenilenmesini sağlayan hormonları olabilir mi?

Aralıkta doğan kadınlarda kalp-dolaşım hastalıkları riski daha düşük. Aralık ayında doğan kadınlarda kalp-dolaşım hastalıklarına bağlı ölüm riski, Mart ve Temmuz ayları arasında doğanlara kıyasla daha düşük. Araştırmacılar bunun D vitamini eksikliğiyle alakaları olduğunu düşünüyorlar. Çünkü Aralık ayında doğum yapan anneler, hamileliklerini yaz aylarında geçirdikleri için çocuklarını yazın dünyaya getirenlerden daha fazla D vitamini alıyorlar.

Doğum ayı ve kalp-dolaşım hastalıklarına bağlı yüksek ölüm riski aslında daha önceki araştırmalarla da ortaya çıkmıştı. Fakat bugüne dek yapılanların en büyüğü olan araştırmamızla bu bağlantıdan sosyoekonomik faktörlerin sorumlu olduğunu gösterdik diyor araştırmacılar.

Araştırma çerçevesinde 1976 yılından bu yana sürmekte olan uzun vadeli “Nursek ‘Health Study” araştırmasının verilerinden yararlanıldı.

Söz konusu araştırma çerçevesinde 38 yıl içinde 43,248 ölüm vakası kaydedildi.

Doğum tarihi ve kalp-dolaşım hastalıkları arasındaki ilişkiyle ilgili kesin mekanizmalar hala bilinmiyor ve bunlar yeni araştırmalarla öğrenilmeye çalışılacak. Araştırmacılar doğum ayı ve kalp-dolaşım hastalıklarına bağlı ölüm arasındaki ilişkide D vitamini üzerinde duruyorlar.

Çünkü D vitamini doğum ayına bağlı olarak çok veya daha az alınmış olabiliyor.

Ama bunun dışında daha iyi refah durumu da daha düşük kalp hastalıkları riskiyle ilişkilendirilebilir. Araştırmacıların düşüncelerine göre refah düzeyi daha yüksek olan aileler, doğumu sıcak yaz aylarına planlamıyorlar. Araştırma da özellikle kadınlar incelenmiş. Fakat bilim insanları erkeklerde de benzer sonuçların elde edilebileceğini söylüyorlar.

Kaynak: Birth month, birth season, and overall and cardiovascular disease mortality in US women: prospective cohort study, The BMJ, 18.12.2019Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.