18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

AMD Yeni İşlemcisi İle Kasıp Kavuracak: Karşınızda 32 Çekirdekli İşlemci

AMD Yeni İşlemcisi İle Kasıp Kavuracak: Karşınızda 32 Çekirdekli İşlemci

AMD Yeni İşlemcisi İle Kasıp Kavuracak: Karşınızda 32 Çekirdekli İşlemci

AMD, bildiğiniz gibi merak içerisinde beklenen işlemcileri Ryzen ile piyasayı kasıp kavurmuştu. Şimdi ise Naples adını verdiği 32 çekirdekli işlemcisi ile geliyor.

AMD, Mart ayının başı itibariyle piyasaya sunmuş olduğu Ryzen işlemciler ile tüketiciler tarafından çok ses getirmişti. Şimdi de Naples adını verdiği 32 çekirdekli işlemcisi ile kurumsal sistemler tarafından kullandırmayı amaçlıyor.

Aslında AMD, sunucu ve kurumsal amaç için kullanılan sistemler üzerindeki Intel hakimiyetine son vermek için böyle bir atak yaptı. Naples işlemcileri de Ryzen işlemcilerde olduğu gibi Zen mimarisini temel almıştır.


AMD Naples 32 Çekirdekli İşlemci Teknik Özellikleri

Öncelikle işlemci 32 çekirdekli bir yapıya sahiptir. Üzerinde 8 adet CCX birimi bulunduruyor. 32 çekirdek işlemci, 8 kanallı DDR 4 bellek desteği sunmaktadır. Üzerine entegre olan DDR 4 bellek kontrolcüsü de yer almaktadır. Ayrıca bu işlemciler 64 yollu PCI Express 3.0 desteğini de sunmaktadır. AMD‘nin Infinity Fabric olarak isimlendirmiş olduğu iç bağlar da mevcuttur. Ve Ryzen işlemci üzerinde görmüş olduğumuz SMT özelliği de bu işlemcilerde yer alacak.

Eğer Infinity Fabric teknolojisine gelecek olursak, çift işlemcili sistemler arasında iletişimi sağlamaktadır. Üstelik bu sistemler 2 TB Ram desteği de sunmaktadır. Naples işlemcileri, çift işlemcili sistemlerde 64 fiziksel ve 128 sanal çekirdek sunmaktadır. Naples işlemcilerin şu andaki en büyük rakibi Xeon E5-2600 modeli olmasına rağmen ona karşı da önde olduğu görülüyor. Naples işlemcileri, Zen mimarisi sebebi ile enerji verimliliği konusunda da tasarruf sağlamaktadır. Bu işlemcilerin 2017 yılının 2. çeyreklerinde piyasaya çıkması beklenmektedir.

Naples işlemcilerin tanıtımı sırasında birtakım testler yapıldı. AMD ve Intel aynı kapasiteli işlemciler karşılaştırıldı. Her iki sistemde de 44 çekirdek, 1866 MHz DDR 4 bellek kullanıldı. Ortaya çıkan sonuç ise bir hayli şaşırtıcıydı. AMD Naples işlemciler yarı yarıya daha performanslıydı. Ayrıca Intel işlemci bu testi 35 saniyede tamamladı. AMD Naples ise bu testi 18 saniye gibi bir sürede bitirdi.

Son olarak AMD Naples işlemciler için saat frekans hakkında bir şey açıklanmış değil. Ancak testlerin sonucuna bakarak söylemek gerekirse, Intel’in geride kaldığını rahatça söyleyebiliriz. Bakalım Intel sektördeki liderliğini sürdürmeye devam edebilecek mi? Bunu ilerleyen tarihlerde hep birlikte göreceğiz.Ayrıca bakınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ