DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir?

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir?

Şekerin yerine yaygın olarak kullanılan Ksilitolün kaynağının Ahududu olduğunu biliyor muydunuz? Peki diyet yaparken, zayıflamayı düşünüp, şekersiz yapamayanların, bir avuç ahududu (100 kalori) ile şeker krizinden kurtulabileceğini biliyor muydunuz? Yazımızı okuduğunuzda neden hazır şekerli boş gıdaları tüketip, doğal süper besin Ahududunu tercih etmediğinizi sorgulayacaksınız. Sizlere Ahududu hakkında çok geniş bir yazı hazırladık. Ahududu nedir? Ahududunun tarihçesi yada hikayesi nedir? Ahududu nerede yetişir? Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir? Ahududunun yararları nelerdir? Ahududu hakkında yapılmış bilimsel araştırmalar nelerdir? Adet sancıları için Ahududu çayı nasıl yapılır? soruların cevaplarının uzmanlardan topladığımız bilgilerle cevap vermeye çalışacağız.


Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir?

Kırmızıdan (Rubus ideaus) siyaha (Rubus occidentalis) en iyi tanınan turuncu, mor ve sarıya kadar bilinen 200 den fazla ahududu çeşidi bulunmaktadır. Ahududu ailesinden Böğürtlen ve Çilek, Ahududu ile aynı ailedendir. Ahududu ve  Böğürtlen, çalı şeklinde meyvelerin toplu olduğu drupel adında “böğürtlen çalısı” meyveleri grubuna girmektedir.

Türkiye’de genelde çalı bitkileri grubuna girer ve aile grubuna da Orman meyveleri denmektedir.

Ahududu nedir? Ahududunun tarihçesi yada hikayesi nedir?

Ahududular, asıl olarak Küçük Asya ve Kuzey Amerika kıtalarında yetişmektedir. Tarihe bakıldığında Ahududular ile ilgili Roma İmparatorluğunun kayıtlarında bilgiler geçmektedir. Milattan Sonra 4. yüzyılda Romalılar, Ahududuları ehlileştirdikleri ve Ahududu ekimini Avrupa Kıtasına yaydıkları görülmektedir. 14. Yüzyıldan sonra, İngilizler Ahududu konusunda çok meraklı oldukları halen yaptıkları harika reçellerinden görülmektedir. Amerika Kıtasının keşfi ile 1700’lü yıllardan sonrada Kuzey Amerika’da New York’a götürülmesi ile o bölgede de Ahududu yaygınlaşmış, bölgede siyah cinsteki Ahududu ekimi 1800’lerden sonra başlamıştır.

Günümüzde Ahududu üreticiliğinden en çok para kazanan ülkelerin başında, Polonya, Rusya, Almanya, Avusturya, Macaristan, Şili ve ABD görülmektedir.

Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda, Fonksiyonel gıda olduğu görülen Ahududu, besin içeriği ile Süper Besinler grubuna girmektedir. Özellikle Ahududu kanser çalışmalarında ön plandadır.

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir? | Kara Ahududu

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir? | Kara Ahududu


Ahududu Süper Besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir?

Ahududu C Vitamini, fiber yada lif, fosfor ve selenyum açısından harika bir meyvedir. Özellikle Antioksidanlar grubunda hatırı sayılır bir yeri vardır. Fitokimyasallar bakımından da zengin oluşu onun tam bir hastalık avcısı konumuna getirmiştir. Fakat Ahududuyu taze olmadan dondurarak yada işlenmiş olarak konserve ürünlerine sokulduğunda, içeriğindeki zengin C Vitamini kayba uğrar. İyi haber ise içindeki diğer Antioksidanlara bir şey olmaz.

Fonksiyonel Gıda kendi kendine insan metabolizmasını etkileyen ve direk iyi yönden etki eden demektir. Ahududu da bu tarife uyuyor. Ahududunun içinde bulunan Kalp ve Damar sağlığı için işe yarayan bol miktarda Antosiyaninler vardır. Yüksek lif içeri Bağışıklık Sisteminin beyni olan Bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Serbest Radikalleri toplayarak onların haydut gibi sağlam hücrelerle kimyasal bağ kurmasını engelleyen Antioksidanlar ise Ahududunun içinde çokça bulunmaktadır.

Diyet yapanlar, zayıflamak isteyenler şeker konusunda kendilerinin ne kadar da paralar değil mi? Ah bir şekerli bir şeyler olsa da ama diyetimi de bozmasa diyorsanız, işte tam size göre bir meyve.  Bir avuç kadar ahududu kurusu yaklaşık olarak 100 kalori değerindedir. Diyet yada light ürünler yerine doğal meyve Ahududu yenmesi Sağlıklı beslenme için de harika bir tercih.

Okumadan GeçmeAntioksidan nedir? Antioksidanların yararları nelerdir?

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir? | Amerikan Ahududu

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir? | Amerikan Ahududu


Ahududunun faydaları yada yararları nelerdir?

  • Antosiyaninler ve C Vitamini yüksek gıdalar Antioksidan olduğu için Ahududu tartışılmaz bir Süper besindir. Kansere karşı korur, Kalp ve Damar hastalıkları için önleyicidir
  • Bağırsaklar, Bağışıklık sisteminin beyni olduğunu artık biliyoruz. İçerisindeki Lifler yada Posalar kaliteli Karbonhidratlardır. Bağırsakları çalıştırır ve yararlı bakteriler olan Probiyotiklerin çoğalmasına katkıda bulunur.
  • Düşük kalorili olduğu için günlük bir avuç içi Ahududu yemek, şişmanlatma etkisi göstermez. Obezite ve Diyabet hastaları için önemli bir şeker kaynağıdır.
  • Adet sancısı çeken Kadınlar, regl döneminde Ahududu yaprağı çayı içebilirler. Sancılı dönemi atlatmada yardımcı olabilir.
  • Ahududunun yaprağının çayı, mide bulantıları ve sabah yaşanan kusma sorunları için kullanılabilir.
  • C Vitamini yüksek olduğundan, taze Ahududu yiyerek hem Sinüzit önlenmesi hemde tedavisinde kullanılabilir.

Ahududunun Zararları nelerdir? Kimler kullanamaz?

Fazla tüketim her bitki için zararlıdır denebilir. Günlük beslenme menülerine bir avuç miktar ile desteklenebilir.

Hamile yada gebe kadınların Ahududu kullanmaları sıkıntılı olabilir. Doktora danışmadan tüketilmemelidir.


Bilimsel araştırmalarda Ahududu yemenin sağlık açısından harika faydaları nelerdir?

Ahududu Kansere karşı hayat kurtarıyor desek inanır mısınız? 2015 sonrası yeni yapılan araştırmaları açıkladığımızda belki de şaşıracaksınız. Ahududu yararlarını inceleyen bilim insanları, Yemek borusu kanseri olan Fareler üzerinde bir araştırma yaptı. Siyah ahududu özleri hasta Farelere verildi. Kanserli hücrelerin sayısında düşüş olduğu gözlemlendi.

Hamsterlerin kullanıldığı Ağız Kanserinde, Oral Tümörler ile ilgili yapılan araştırmada, Ahududunun tümörlerin durdurduğu görüldü. Siyah ahududunun içindeki Fitokimyasallardan ferulik asit ve beta-sitestrol kullanılan Ağız Kanseri çalışmasında, iyi huylu ve kötü huylu kanserli hücrelerin gelişimi ve yayılması durdurulduğu gözlemlendi.

Ahududunun Karaciğer kanserinde kullanılan araştırma sonunda, daha az hücre tekrarı olduğu gözlemlendi.

Diyabet hastaları için yapılan araştırma da ise, Ahududunun içindeki güçlü bileşim olan Antosiyaninler, zengin nişasta yemeklerinden sonra, yenildiğinde, kan şekerinin düştüğü gözlemlendi.

Obezite ve Yağlı Karaciğerler ile ilgili Fareler üzerinde bir araştırma yapıldı. yüksek yağlı beslenen obez Farelerin, beslenme öğünlerine Ahududu eklendi. Hem yağlı hemde ahududu ile beslenen Farelerin, yağlanmış karaciğerlerinde düzelme, kilolarında ise düşme gözlemlendi.

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir? | Kırmızı ve siyah Ahududu Anti-Kanserojendir

Ahududu Süper besin mi? Ahududunun faydaları ve zararları nelerdir? | Kırmızı ve siyah Ahududu Anti-Kanserojendir


Ahududu nasıl alınmalı? Nasıl seçilmeli? Nasıl saklanmalıdır?

Ahududu genelde paketlenerek satılır. Paketleri alırken küflenme olmadığını, paketleme yapılırken eğer kötü yapıldıysa hava alarak bozulmadığından emin olun. Bozuk ahududunun sağlık faydaları yok denecek kadar azdır.

Şayet aldığını Ahududu paketinde, Küflü ve çürük meyveler varsa ortadan kaldırın ve yıkanmamış ahududuları alınan kutulara tekrar koyunuz

Alınan taze ahududuları en çok 2 gün buzdolabında aynı tazelikte koruyabilirsiniz.

Eğer Ahududuları tüketilmezse dondurmayı düşünebilirsiniz. Eğer hepsini tek bir poşete koyarsanız, anlamı olmaz. Bunun için her bir ahududunu tek tek yıkayıp, aynı şekilde tek tek kurutun. bir tepsiye dizin ve derin dondurucuda dondurun. İlk hali gibi tek tek Donmuş ahududunu artık poşetlere koyup, 1 sene boyunca dondurucu da saklayabilirsiniz.


Ahududu Nasıl yenir? 

Ahududu meyve salataları için harika bir seçenektir. Yenmeden önce tek tek yıkayıp, tek tek kurutun.

Eğer kendiniz yada çocuklar için meyveli bir yoğurt yapacaksanız ahududunu blender ile parçalayıp, yoğurtla karıştırabilirsiniz.

Sabah sütlü müsli yada sütlü yulaf ezmeli gibi tahıllı gıda kahvaltılıklarında kullanılabilir.

Dondurmalarda, Waffle içi yada Kreplerin üzerine Ahududu ezmesini sürebilirsiniz.


Adet sancıları ve Mide Bulantıları için Ahududu Çayı nasıl yapılır?

Ahududunun faydaları içinde Kadınların en sıkıntılı dönemi olan Adet sancılarında kurtarıcı olduğunu söylemiştik. Aynı zamanda sabah kronik mide bulantıları içinde Ahududunun yapraklarından yapılan çay çok etkilidir.

Bunun için gerekli olan Ahududu yapraklarıdır.

250 ml kaynamış suyu bir cam bardağa koyulur, içine 1 çay kaşığı öğütülmüş Ahududu yaprağı atın ve 5 dakika kadar, ağzı kapalı demlenmesini bekleyin. Sıcak olarak yudum yudum içilmesi gerekir. Günde 3 yada 4 fincan içmek sancıları azaltacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.