18.06.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Tik ağacı ile yapılmış bahçe mobilyaları alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tik ağacı ile yapılmış bahçe mobilyaları alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tik ağacı ile yapılmış bahçe mobilyaları alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tik ağacı sadece Uzak Doğu’ya ait ağaçtır. Myanmar bilinen adlarıyla Burma ya da Birmanya’da ve Endonezya’da yetişen özel bir ağaçtır. Tik ağacı genelde mobilya sektörünün aradığı bir ağaçtır. Çünkü tik ağacı dış koşullardaki mobilyaları kötü hava koşullarına karşı dayanaklıdır.

Fakat alacağınız ürün acaba Tik ağacının hangi kalitesi?

Tik Ağacının 2 grupta değerlendirmeliyiz. 1. grupta devlet kontrolünde olan Tik ağaçları zamanı geldiğinde, belli olgunluğa eriştiğinde kesilerek, fırınlanır, kurutulma ve stoklama özel fabrikalar tarafından yapılır. Özel fabrikalar devletten ürün paylarını alarak anlaşır. Bu tik ağacı malzemeleri grubunun en iyileridir.

2. grup ise özel mülk sahiplerinin kendi alanlarında ürettikleri tik ağaçlarıdır. Devlet kontrol etmez, herkes ticaretine göre üretim yapar. Önemli olan malın satışı olduğu için kontroller göz ile yapılır ve hemen kesilir. Ağacın yaşına bakılmaksızın olgunlaşmamış ağaç el ve makine ile kesilerek stoklanır. Fakat kurutulma işlemi yapılmadığından bu ürünler çok hassastır. Maalesef piyasada satılan tik ağacı malzemeleri genelde bu gruptan yapılmış bahçe mobilyaları ile doludur.

1.grup ile 2. grup arasındaki fark ise neredeyse yarı yarıyadır. Bu yüzden bahçe mobilyasında alırken mutlaka bunu sorun. Yoksa diğer yaz eve geldiğinizde bahçede mobilyaların şişip ve çatlamış sürprizi ile karşılaşabilirsiniz.

Tik ağacı ile yapılmış bahçe mobilyaları alırken nelere dikkat etmeliyiz? | Yeni cilalanmış tik ağaçlı bahçe oturma grubu

Tik ağacı ile yapılmış bahçe mobilyaları alırken nelere dikkat etmeliyiz? | Yeni cilalanmış tik ağaçlı bahçe oturma grubu

Tik Ağaçı ile yapılmış bahçe mobilyalarının bakımı nasıl yapılır?

Tik ağacı kendinden yağlı olduğu için, zamanla hava koşullarından deforme olabilir. 6 ayda bir, yılda 2 kere tik yağı ile bakımını yapabilirsiniz. Tik yağı ile çizikler ve aşınmalarda ortadan kalkacaktır.

Tik ağacı ile yapılmış bahçe mobilyaları alırken nelere dikkat etmeliyiz? | tik ağaçlı bahçe oturma grubu bakımı yapılmadığında gri rengini alır ama tik yağı ile cilalanırsa eski haline döner

Tik ağacı ile yapılmış bahçe mobilyaları alırken nelere dikkat etmeliyiz? | Tik ağaçlı bahçe oturma grubu bakımı yapılmadığında gri rengini alır ama tik yağı ile cilalanırsa eski haline döner

Eğer açık bir balkon yada terasta yada bahçede duruyorsa, rengi griye dönüştüğünde korkmayın. Yağlandıktan sonra tıpkı eskisi gibi olur. Fakat kapalı ortamda duruyorsa bakımı en fazla senede 1 kere, isterseniz yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ