18.09.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Bitkisel ürünler Eczanelerde satışa başladı | Bitkilerden gelen sağlık

Bitkisel ürünler Eczanelerde satışa başladı | Bitkilerden gelen sağlık

Bitkisel ürünler Eczanelerde satışa başladı | Bitkilerden gelen sağlık

Hastalık için Doktora gittiniz.Bir de baktınız reçetede  reçetede bir tutam nane, bir tutam tarçın, bir tutam adaçayı sabah öğlen akşam sıcak suda kaynatarak için  diye bir  yazı görürseniz artık şaşırmayın.

Sağlık Bakanlığı fitoterapi alan doktorların, hasta reçetelerinde bitkisel ürünlerde yazabileceğini onayladı. Sağlık Bakanlığı bitkisel üretimi ruhsatlayan firmaların Eczanelerde satışına izin verecek. Böylelikle doktorlarda artık reçetelerde bitkisel takviyeleri yazabilecek.

Fitoterapi eğitimi alan doktorlar özellikle, Dünyaca araştırılan nar çekirdeği, çörek otu tohumu yağı, kekik ve defne yaprağı gibi üretiminde sağlık bakanlığınca onaylı ve ruhsatlı ürünleri reçeteye ekleyebilecek.

Açıklamayı yapan kişi Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz.

Fitoterapi eğitimleri verildi!

Türkiye’de 9 aydan fazla 2 ayrı üniversitede fitoterapi eğitimi verildiğini doğruladı. Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul’da ise Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde 9 aydır fitoterapi eğitimi  alan  toplamda 120’i bulan doktorlar ve diş doktorları katıldı. Nisan 2015’te başlayan eğitimler bitmek üzere. Eğitime katılmayanların haricinde başka kişilerce bitkisel tedavi olarak açıklanması suç sayılacak.

Yaklaşık olarak 3100 sayısında internet sitesinde yüzde yüz tedavi olarak önerilen, çıkar amaçlı ve ne olduğu bilinmeyen bitkisel takviye satış sitelerinin kapatıldığını açıklayan Gürsöz, internette vatandaşların daha dikkatli olmalarını istiyor.

Bitkisel ürünler Eczanelerde satışa başlıyacak.Doktorlar reçetelerde bitkisel ürünler yazabilecek.

Bitkisel ürünler Eczanelerde satışa başlıyacak.Doktorlar reçetelerde bitkisel ürünler yazabilecek.

Reçetelerde Bitkisel Dönem Başlıyor!

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz’e göre hasta doktora geldiğinde balgam şikayeti varsa, bitki karışımlarını tavsiye edebilecek yada hasta da yüksek kolestrol görüp ona çörek otu yağı önerebilecek. Bunun yanında doktorların verdiği bitkisel ürünlerin yan etkilerinide anlatmak zorunda.

Fitoterapi eğitimler devam edecek ve 60 kişilik eğitime binden fazla talep geldi diyen Gürsöz’e göre hekimlerde bu iş için gerçekten istekli.

Amaç 2020 yılına kadar 100 kadar bitkisel ürün eczanelere girecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ