25.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Yozgat’ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO’ya başvurulacak

Yozgat’ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO’ya başvurulacak

Yozgat’ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO’ya başvurulacak

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yıllardır restorasyonu yapılan Roma döneminden kalma termal bazilika yani hamam, için UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınıp yıllar boyu korunması isteniyor.

Yozgat Müze Müdürlüğü ve Sarıkaya Belediyesi ortak kazı çalışmalarında, gün yüzüne çıkan tarihi yapının tanıtımı için Valilik ve Kültür Bakanlığı’da tanıtımlarına devam etmekte.

2016 Ekim ayında Van Kalesi Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştı. Aynı yolu izleyip bir an önce bu koruma listesine girilmesi isteniyor.

Yozgat'ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO'ya başvurulacak | Kazı çalışmaları başlamadan önceki bakımsız hali

Yozgat’ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO’ya başvurulacak | Kazı çalışmaları başlamadan önceki bakımsız hali

Bulunan antik parçalara göre  2000 senelik bir yapı olan “Basilica Therma” Romalılar tarafından bir şifa kaynağı ve dini bir merkez olarak kullanılmış. “Basilica Therma” Roma hamamının içerisinde sıcak jeotermal suyu bulunan dünyada İngiltere ve Yozgat’da olmak üzere iki tarihi yapıdan birisi olması nedeni ile Dünya Kültür Mirası listesine alınması gerektiği de düşünülmektedir. Restore edilip etrafı kamulaştırıldıktan sonra kazı çalışmaları hızla devam eden yapının, sütünlarının altına doğru inilmesi ile yarı olimpik bir havuz çıkmıştı. Havuzun sıcaklığı 49 dereceye yakın. Yapılan kazı çalışmalarında Tarihi Hamamın arkasında da 2 küçük havuz daha çıktı.

Yozgat'ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO'ya başvurulacak | Kazı çalışmaları devam ederken

Yozgat’ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO’ya başvurulacak | Kazı çalışmaları devam ederken

Roma’nın eski inançlarının simgeleri de bulunmakta. Bu yapının yapıldığı tarih belki de 2000 seneden daha fazladır. Örneğin yılan figürü, Roma Mitolojisinde sağlık tanrıçasını işaret etmekte. İçinde bir çok sağlık ve temizlik tanrıçalarının heykelleri de bulunan tarihi hamam da, en somut parça MS 140’lara ait Roma sikkeleri bulundu. Bulunan işaretlere göre şu anda dünyada en eski tedavi merkezi sayılabilir.

Yozgat'ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO'ya başvurulacak | Yeni halinde havuz bölümü ortaya çıkarıldı

Yozgat’ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO’ya başvurulacak | Yeni halinde havuz bölümü ortaya çıkarıldı

Yozgat’ın turizm açısından da değeri olan bu yapıyı ziyarete özellikle şu an hristiyan turistler gelmekte. Gelmesinin özellikle nedenlerinden biri, Roma İmparatorluğunun hristiyanlığa geçişin ilk yıllarına ait vaftiz taşı da buradaki termal havuzun içinde bulunması. Üzerinde de haç işareti bulunmakta.

Yozgat'ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO'ya başvurulacak | son hali "Basilica Therma"

Yozgat’ın Tarihi Roma Hamamı için UNESCO’ya başvurulacak | son hali “Basilica Therma”

Kazılar devam edip, koruma alanı için değer oluşturmaya devam ediliyor. Yerli ve yabancı turistlere daha iyi bir görüntü sağlamak için aynı zamanda dünya tanıtımı için UNESCO’nun Kültür Mirasları Listesine girmek çok önemli bir ayrıntı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ