DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Would could should ne demek? Nasıl kullanılır?

Would could should ne demek? Nasıl kullanılır?
A+
A-

İngilizce’de bir çok modal verb bulunmakta ve cümlenin anlamını ciddi şekilde değiştirebilmektedir. Bu yazımızda en çok kullanılan 3 modal, Would could should ne demek? Would, Could, Should nasıl kullanılır?


Would could should ne demek? Nasıl kullanılır?

Bu derste  would, could ve should kelimelerini nasıl kullanman gerektiğini detaylı anlatımlar ve örnek cümleler ile birlikte göstereceğiz.

Would, Could, Should modal verb listesinde bulunan yardımcı verblerdir. Tek başına değilde sonrasında gelen fiili modifiye ederler. Genellikle olasılıklar, tavsiyeler, yetenekler ve istekler gibi cümlelerde karşımıza bol bol çıkar. Eğer speaking yapmak istiyorsanız mutlaka öğrenmeniz gerekmekte.

Modal verb’den sonra gelen fiiller her zaman yalın halde olduğunu unutmamak gerekir. Bir çok modal verb var ama yazımızda Would, Could, Should modal verb’leri anlattığımız için olumsuz yapılarında wouldn’t, couldn’t ve shouldn’t yani sonuna not getirmeniz yeterli.

Şimdi örneklere başlayalım.

“I play.” “Ben oynarım.” basit bir cümleyi modal verb ile nasıl farklı hallere gireceğini görelim.

 • I could play. – Oynayabilirdim./Oynayabilirim.
 • I should play. – Oynamalıyım.
 • I would play. – Oynardım.
 • I might go. – Oynama ihtimalim var.

Mesela çok basit bir cümleye bakalım.

“I go.” bu cümle “Giderim.” demek.

Temel olarak modal verb in mantığını anladıysanız bir sonraki adıma geçebiliriz.


Would, could ve should kelimelerinin temel anlamları

Tek tek ayıralım.

1. Could

“Could” kelimesi, geniş zamanda yada gelecek zamanda, gerçekleşme olasılığı olan veya gerçekleşmesi mümkün olan eylemi anlatmak da kullanılır.

 • I could play the guitar. (Gitarı çalabilirim.)
 • I could turn back. (Geri dönebilirim.)
 • I could go out with her. ( Onunla dışarı çıkabilirim)
 • I could spend my time with my friends at the weekend. ( Hafta sonu arkadaşlarımla zaman geçirebilirim.)
 • We could eat out our family next week. ( Gelecek hafta ailemizle dışarıda yemek yiyebiliriz.)

“Could”, “can” modal verb in geçmiş zamanı olarak da kullanılabilir.

 • I could run faster during my youth. ( Gençliğimde daha hızlı koşabilirdim.)

Peki bunu nasıl ayıracağım derseniz, karşıdaki kişinin anlattığı konunun geçtiği zamandan yakalayabilirsiniz. Eğer kişi geçmişinden bahsediyorsa, yitirmiş bir yeteneğinden bahsetmek için could kullanır. Şayet geniş zamanda konuşuyorsa o zaman gerçekleşebilecek bir şeyden bahsettmek için could kullanmıştır.

 • “I could go to gym every day.” Geçmişteki yeteneklerinden bahsediyorsa ve o arada da spor yapmak ile ilgili düşüncesini de belirtmiştir. “Her gün spor salonuna giderdim.”
 • Arkadaşına genelde gün içinde neler yaparsın? diye bir soru sorduğunda, …..  diyip sıraladı ve “I could go to gym every day.” “Her gün spor salonuna gidebilirim.” diyebilir. Böyle bir ihtimal olabilir, gerçekleşmesi mümkün yani.

2. Would

Would kelimesi 3 farklı alanda kullanabiliriz.

 • Hayali bir durum söz konusu olduğunda; mesela büyük ikramiye size çıksa ne yapardınız? Hayal kuruyorsunuz ve deli olurdum diyorsunuz. “I would be crazy.”, “I would buy a cadillac.”, “I would go to Hawai.” gibi.
 • Geçmişte düzenli olarak yapılan bir eylemi belirtmeye yarar ama şu anda devam edip etmediğini anlatmaz. Örneğin lise arkadaşınızı gördünüz ve geçmişden konuşuyorsunuz. Diyorsunuz ki  “Ali çok iyi satranç oynardı.” , “Ali would play chess very well.”
  Başka bir örnek;
  I would get up early every sunday morning and go fishing with my uncle. (Her pazar sabahı erken kalkar ve amcamla balığa giderdim.)

3. Should

Modal verb’lerden should kelimesi, gerçekleşmesi gereken bir hareketi anlatmada kullanılır. Yani should, olması gereken bir şeyi anlatır.

Örneğin;

 • Gece geç oldu ve anneniz geç kalmanıza kızabilir. Bu yüzden kardeşinize, “We should go home.” ( Eve gitmeliyiz.)
 • Örneğin diyetisyene gittiniz ve yüzmenin çok kalori harcatan bir spor olduğunu öğrendiniz. Hızlı kilo vermek için gerçekleşmesi gereken bir eylem. “I should swim every day”, “Her gün yüzmeliyim.”

Would, could ve should ile ilgili örnek cümleler

 • When I was 4 years old, I could read. (Ben 4 yaşındayken okuyabiliyordun.) Geçmişte bir becerinizi anlattınız.
 • They could stay here tonight. (Onlar bu gece burada kalabilirler.) Gelecek zamanda gerçekleşme ihtimali olan bir eylem için kullandık.
 • It was dark, but She could see the birds in the sky. (Karanlıktı ama o gökyüzünde kuşları görebiliyordu.) Dikkat ettiyseniz ilk cümle başlarken simple past yani was ile başlamış, geçmiş olduğunu anlayabiliyorsunuz.
 • When my father was young, he would run 4 times a week. ( Babam gençken haftada 4 kez koşardı.)
 • My grandpa is sick. He should rest. (Büyükbabam hasta, dinlenmeli.)
 • I would go to fishing,  if I had time. ( (Hayal kuruyor)Eğer zamanım olsaydı, balığa giderdim.)
 • He shouldn’t drive very fast. (O çok hızlı araba sürmemeli. ) (Olması gereken eylemlerde should kullanıyorsak, olmaması gerekn eylemlerde de should not yani shouldn’t kullanabiliriz.)


Ayrıca bakınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.