DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Choose, select ve pick arasındaki farklar nelerdir?

Choose, select ve pick arasındaki farklar nelerdir?
A+
A-

En çok karıştırılan ingilizce karışık kelimeler listesinde bulunananlardan biri de seçmek fiilinin  karşılığı olan 3 kelime “Choose, select ve pick “. Bu yazımızda ingilizcede seçmek, choose select farkı, select pick farkı, choose pick farkı ve hangisinin nerede ve nasıl kullanıldığını göreceksiniz. What’s the difference between select and choose?


Choose, select ve pick arasındaki farklar nelerdir?

İngilizce cümle kurduğunuzda  seçmek fiilinin karlığında bu 3 kelimeyi görürsünüz. Choose, select ve pick.

Örneğin “choose a book”, “select a book” ve “pick a book” hepsi “bir kitap seç” anlamındadır. Fakat aralarında ince farklar vardır ve seçme tercihi kişilerin karşılacağı durumlara göre belirlenir.

Choose ve select arasındaki farkı öncelikle inceleyip ve ardından pick kelimesini inceleyeceğiz.

Select ve choose kelimelerini kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli 2 ayrıntıyı unutmayalım.

 1. Eğer  bir grup içinden bir şey seçilmesi isteniyorsa ve seçenekler kısıtlı yada sınırlı ise o zaman select kullanılır. Mesela ingilizce internet site üyelik formlarında, please select age grup yada please select your country gibi seçeneklere baktığınızda açılan kutuda sizin seçmeniz gereken kutucuklar önceden belirlenmiş ve sizin bunlardan birini seçmenizi şart koşar.
 2. Şayet tercih yapılacak şey, kişinin özgür seçme hakkına izin veriyorsa, bu gibi eylemlerde choose kullanılır.

Kısaca akılda kalması için  “select” kelimesinin “seçmek” ve “chose” kelimesininde biraz daha “bir tercihte bulunarak seçmek” anlamına geldiğini düşünebiliriz.

Şimdi select ile ilgili birkaç örnek cümle yapalım.

 • Bir adam markette sebze ve meyve reyonundaki kısımdan aynı limonların olduğu alandan, limon seçiyorsa, bu kişi için  “He is selecting lemons.” diyebiliriz.
 • Fırına giden bir kişi  aynı tip ekmeklerin içinden bir ekmek alıyorsa “select” kullanılır. “He selected one.”

Peki choose ne zaman kullanılır?

Select kullanırken dikkat ettiyseniz aynı grupta birbirlerine benzer şeylerden seçmek  anlamında kullanılır. Fakat bir oyuncakçıya giden birisi, farklı görünüşlerde olan oyuncakların seçimini kendi irade ve beğenisine göre yapıyorsa, kısaca özgürse o zaman choose kullanılır.

Yani tercihi kişi kendi özgür iradesi ile bir değerlendirmede bulunurak seçim yapması.

Eğer bir tercihte bulunuyorsan veya bir değerlendirmede bulunduktan sonra özgürce seçim yapıyorsan choose kullanılır.

Şimdi choose ile ilgili birkaç örnek cümle yapalım.

 • Diyelim bir çocuk  farklı özellikleri olan oyuncaklar arasından birini tercih ediyor ve seçiyor. O yüzden böyle bir durumda genelde “choose” kullanılır. The child  is choosing a toy.
 • Film izlemek isteyen birinin önünde hem TV hemde internet üzerinden bir sürü platform var. Kişi düşünmüştür ve Netfl*x’i seçmiştir. He chose (v2) a movie on Netfl*x and watched it.

Özetlersek;

 • Choose, kişisel tercihlere bağlı olup, özgür seçimdir.
 • Select ise, önceden belli olan örneğin yaşın yada doğduğun ülke gibi daha önceden belli olan şeylerin seçiminde kullanılır.

Pick ne zaman kullanılır?

Son olarak pick kelimesine bakalım. Bu kelime de seçmek anlamına gelir ama yine kendine has farklılıkları olan bir kelime. Pick eyleminin farklarını inceleyelim.

 1. Pick kelimesi de seçmek eyleminde ve birçok durumlarda choose ve select yerinin aldığını görebilirsiniz.  Fakat resmi konuşma ve yazılarda tercih edilmez.  Örneğin iş ortamı veya daha ciddi ortamlar içinde iken,  choose veya select kelimelerini kullanmak daha doğrudur.
 2. İkincisi pick eylem olarak kullanıldığında, seçmek ile beraber almak anlamını da taşımasıdır.  Biri size “Pick a card” derse anlam olarak,  “Bir kart seç ve al” demek anlamındadır.

Örnek cümleler;

 • She picked the banana. Sadece muzu seçti anlamına gelmez hem seçti hemde aldı anlamına gelir.
 • Choose a color for this room. Burada sizden odanız için kendi kafanıza göre bir renk seçmenizi ister.


Ayrıca bakınız

YORUMLAR

 1. Yaşar dedi ki:

  Bu yazı bana gerçekten yardımcı oldu. Bu genel ağ sitesinin sloganı “Bilginin deposu”. Fakat bu yazıda bir hata fark ettim. “She picked the banana. Sadece muzu seçti anlamına gelmez hem seçti (hemde) aldı anlamına gelir.” Bu cümlede “hem de” şeklinde yazılmalıdır ki bunu söylüyorum çünkü İngilizcede de bu “de/da” yazımını bilmemek size anlam hatası yapma konusunda sıkıntı çıkarır. Yazıyı yazan kişi bu konuda araştırma yapıp bir yazı yazarsa diğer insanlar da bilgilenir. Sevgi ve saygılarımla efendim.