DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Toplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir

Toplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir
A+
A-

Özellikle ülkemizde sıkça rastlanan, düğün, dernek ve asker gönderme merasimlerinde, havaya sıkılan kurşunun, çevredeki masum kişilere isabet eden, Toplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir? Yorgun Mermi ölümleri ve yaşanılan tehlikeler hakkında bir yazı hazırladık.


Toplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir?

Yorgun mermi, kurşunun ateşlendikten sonra belli bir mesafeye ulaşıp, hızını kaybederek düşüşe geçtiği andaki durumuna denmektedir. Kurşun; yorgun mermi durumuna geçtiği andan itibaren havada dönmeye başlamaktadır. Bu sebepten dolayı birine isabet ettiğinde, normal mermiden daha geniş bir yara açmaktadır. Ateşlenmiş olan bir merminin namludan çıktıktan sonra, yer çekiminin de etkisi ile hem hız kazanarak hem de daha dengesiz bir şekilde yere düşmesine yorgun mermi denir. Ateşlenen bir mermi, namludan çıktıktan sonra barutun yanması ile yaşanan patlamanın etkisiyle çok kuvvetli bir kinetik enerji ile ilerlemeye başlar. Bu sırada merminin sahip olduğu doğrusal hızda ilerleme haline zinde mermi denir.

Yorgun mermi kelimesi, ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında avcı uçakları ile yapılan hava savaşlarında yüksek miktarda mermi kullanılmasından dolayı pilotlar uçaklarla aynı hızda ilerleyen mermiler olduğunu fark etmişler. Uzmanlar da havada ve dengesiz bir şekilde hız kazanarak düşüşe geçen bu tip mermilere yorgun mermi adını vermişlerdir.

Toplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir? Merminin Hızını Kaybedip Düştükten Sonraki Hali

Toplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir? Merminin Hızını Kaybedip Düştükten Sonraki Hali

Ülkemizde de birçok yerde yorgun mermi kaynaklı ölümle sonuçlanan olayların sayısı yüksektir. Düğünlerde, kutlamalarda ya da merasimler sırasında ateşli silahlar ile kutlama yapan Türk halkı, ne yazık ki başka insanların yaralanabileceğini düşünmemektedir. Ayrıca bu tür yaralanmalarda, müdahalenin en kısa sürede ve ilgili sağlık personeli tarafından yapılması gerektiği de bilinmelidir. Aksi takdirde ülkemizde örneklerini gördüğümüz ve ölümle sonuçlanma oranları ciddi anlamda yüksektir. Ne yazık ki Türkiye’de birçok insanın yaralanmasına, felç kalmasına hatta ölmesine sebep olan yorgun mermi can almaya devam ediyor. Ülkemizde bu bağlamdaki yaralanma ve ölümlerin artmasında yaşanan bölgelerin özellikleri ve silah kullanma kültürlerinin önemi de büyüktür. Türkiye üzerindeki yaralanmalar ve ölümler incelendiğinde özellikle yaz aylarında teras ve çatı bölgelerinde yatma kültürünün fazlaca olduğu İzmir ve Adana illerinde sık görülmektedir.


Yorgun Merminin Oluşturduğu Tehlikeler

Yorgun mermi, medyada da maganda kurşunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok programda da tartışma konusu ve deney konusu olmuştur. Havaya sıkılan kurşunun, sonrasında kinetik enerjisini ve hızını kaybederek, dengesiz şekilde yere düşmesi insanların hayatları ile oynamaktadır. Atılan mermiler hedefini bulmadan düşüşe geçtiği zaman, çarptıkları yerde en yüksek etkisini kullanmaz. Ancak yine de ciddi yaralanmalara, ölüme ya da maddi hasarlara yol açabilirler.

Yine belirtildiği gibi ülkemizde çok ciddi yaralanma ve ölümlere neden olan yorgun mermiler konusunda, ne yazık ki toplum olarak bilgisiz ve duyarsız davranmaktayız. Yorgun mermi ile olan yaralanma ve ölümlerin en fazla olduğu dönemler genelde savaşlardır. 1991 yılında yapılan 1.Körfez Savaşı sonrasında Kuveyt’in Irak işgalinden kurtulması sebebi ile kutlamalar yapılmaktaydı. Kutlamalar sırasında havaya açılan ateşler sebebiyle 20 kişi hayatını kaybetmişti.

Toplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir?<strong data-lazy-src=

Diğer ülkelerde de buna benzer birçok olay meydana gelmiştir. Örnek olarak Latin Amerika ülkelerinde yılbaşı kutlamaları sırasında havaya gelişi güzel ateş edilmesi, bir kutlama şeklidir. Porto-Riko’daki yılbaşı kutlamaları sırasında her yıl yaklaşık 25 kişinin, yere düşen mermi çekirdekleri ile yaralandığı kayıtlanmıştır. Ayrıca bu 25 kişiden 2’si de hayatlarını kaybetmektedir. Daha da başka örnek vermek gerekirse; 1985 – 1992 yılları arasında Los Angeles üzerinde yaklaşık 118 kişi yorgun mermi sebebi ile yaralanmıştır. 118 yaralıdan 38 kişi de hayatlarını kaybetmiştir.


Yorgun Mermiler ve Gerekli Sorumluluklar

Yorgun mermiler ile ilgili yaranlama ve ölümlere bakıldığında, kural tanımadan ve sahip olduğu silahı gelişi güzel kullanan kolluk kuvvetlerinin bilinçsiz, dikkatsiz tutumlarının en önde gelen sebepler olduğu görebiliriz. Bunun dışında yapılan, yani hedef gözeten silah atışlarında tetiği çeken kişi ateşlediği silahın sosyal ve idari sorumluluğunu hissedecektir.

Buna istinaden havaya gelişi güzel ateş açan birisi, merminin yere düşerek, masum insanların yaralanmasına hatta ölmesine sebep olacağını maalesef ki düşünmemektedir. Bunun sorumluluğunda olmamaktadır. Bu sebeple yorgun mermi sonucu yaralanma ya da ölümler ile baş edebilmenin temeli eğitimden geçmektedir. Buna ilk olarak ta silah kullanan kişilere verilecek eğitimler ile başlanması gerekmektedir. Kişileri, sahip oldukları silahların sorumluluk ve tehlikeleri hakkında bilinçlendirmek gerekmektedir.

Sağlık personellerinin de bu tip yaralanmalara karşı bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi sağlanmalıdır. Bununla birlikte nedeni belli olmayan yaralanmalar ile karşılaşılan durumlarda, yorgun mermi olabileceğinin unutulmaması ve yaralıya müdahale ederken ilgili delillerin karartılmasına engel şekilde yapılmasına son derece dikkat edilmelidir. Bu konular ile ilgili basından bazı örnekleri de sizler ile paylaşmak isteriz.


Talihsiz İnşaat İşçisi Yorgun Mermi Kurbanı Oldu!

22 yaşındaki Mustafa Mandıralı isimli inşaat işçisi bu sabah işe giderken Bahçecik Kavşağı Otobüs Durağı yakınında nereden ve kim tarafından atıldığı belli olmayan ve “Yorgun mermi” diye tabir edilen merminin hedefi oldu. Merminin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan genç, hemen ambulansla Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Hayati tehlikesi bulunduğu belirtilen inşaat işçisinin tedavisi sürerken, Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri bölgede geniş çaplı inceleme başlattı.


Küçük Kız Yorgun Mermi Kurbanı Olmuş!

Beyoğlu’nda çalıştığı tekstil atölyesinde nereden geldiği belli olmayan ve omzuna isabet eden kurşunla hayatını kaybeden 13 yaşındaki Emine Demirel’in “yorgun mermi” kurbanı olduğu belirlendi.

Polis yaptığı çalışmada tabancanın ateşlendiği tekstil atölyesinin karşındaki tepe üzerinde bulunan kuş uçuşu 200 metre uzaklıktaki evi buldu. Balkonunda bir adet 9 mm boş kovan bulunan evdeki G.Y. adlı kadın gözaltına alındı. Polisin olayla ilgili kimlikleri belirlenen 2 kişinin yakalanması için çalışmalarını aralıksız sürdüğü belirtildi.

Hacı Ahmet Mahallesi, Yeni Yol Sokak üzerinde 2 Eylül 2013’te meydana gelen olayda bir tekstil atölyesinde çalışan 13 yaşındaki Emine Demirel, saat 16.30 sıralarında çalıştığı tezgahın üzerine yığıldı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre arkadaşları Emine Demirel’in yanına koştuklarında omzundan kanlar aktığını gördü. Olay sonrası hemen Okmeydanı Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne kaldırılan Emine Demirel tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Olay Sonrası Yetkililerin Açıklaması!

Yaşanan olay sonrasında polis talihsiz kızın olay sırasındaki duruş açışı ve merminin küçük kızın omzuna giriş açısını hesapladıktan sonra, merminin girdiği tekstil atölyesi penceresinden lazerle atış açısı ölçüm incelemesi yaptı. Yapılan incelemede kurşunun tekstil atölyesinin karşısındaki tepede bulunan ve kuş uçuşu 200 metre uzaklıkta bir evden ateşlendiği tespit edildi. Cinayet Büro Amirliği ekipleri tespit edilen eve yaptıkları baskında evde bulunan 25 yaşındaki G.Y. adlı kadını gözaltına aldı.

oplum Tarafından Maganda Kurşunu Olarak Bilinen Yorgun Mermi Nedir? |<strong data-lazy-src=

Yapılan incelemede evin balkonunda 9 mm çapında bir boş kovan bulundu. Kovan incelenmek üzere polis kriminal polis laboratuvarına gönderildi. Evin balkonunun 13 yaşındaki kızın öldüğü tekstil atölyesini tam cepheden gördüğü öğrenildi. Yetkililer 13 yaşındaki Emine Demirel’i öldüren kurşunun kriminal değimiyle yorgun mermi olarak adlandırılan merminin isabet etmesi sonucu öldüğünü söyledi. Ve Asayiş Şube Müdürlüğü’nde sorgulanan G.Y. adlı kadın olaydan haberi olmadığını söyledi. Genç kadın gönderildiği adliyede serbest bırakıldı.

Soruşturma sonucunda evde oturan ve bağlantısı olan iki kişinin kimlikleri tespit edildi.

Yorgun mermi, kurşunun ateşlendikten sonra belli bir mesafe kat edip daha sonra hızını kaybederek düşüşe geçtiği sıradaki durumu olarak belirtildi. Bu aşamada merminin havada dönerek ilerlediğini belirten yetkililer bir kişiye isabet etmesi halinde normal mermiden daha geniş bir yara açtığı söyledi.


Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.