DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kale Grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak

Kale Grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak

Dillerde devamlı dolaşan Milli savaş uçağımız nihayet TF-X üretilmeye başlayacak. Aslında temelde biraz sonra açıklayacağımız Türkiye ve İngiltere hükümeti arasında Ocak 2017 tarihinde imzalanan anlaşma fiili olarak başlıyor. Türkiye tarafından özel şirketlerimizden Kale Grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak. Burada Rolce Royce firması sizleri yanıltmasın. Çünkü Rolls Royce firması 1971 yılında iflas etti ve uçak sektöründe yaptığı üretim tarafı İngiliz Hükümeti tarafından satın alındı. Yani Türkiye’yi Kale Bodur, İngiltere’yi ise Rolls Royce firması temsil ederek, ortak bir şirket olunacak. Yeni kurulan şirketin Yüzde 51 hisse sahibi Kale Bodur olacak. Tamamıyla yerli olmasa da kırma yerli uçağımız Vatana ve Millete hayırlı olsun diyoruz.

Artık F-16 Savaş Uçakları, yerini milli savaş uçağımız TF-X’e bırakacak.

Şimdi sizlere bu haberin kaynağına inip, elimizden geldiği şekilde bilgilendirmeye çalışacağız.

Kale Grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak!

2016 yılında yerli savaş uşağımız TF-X üretilecek ve artık kendi savaş uçağımızı kendimiz yapacağımız ile ilgili haberleri duymuşsunuzdur. 28 Ocak 2017 tarihinde ABD ziyareti sonrası Türkiye’ye gelen İngiltere Başbakanı Theresa May, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım ile görüşmüştü. Bu görüşme sonrasında İngiliz savunma ve havacılık şirketi BAE Systems ile 100 milyon İngiliz Sterlini karşılığında anlaşma yapılmıştı. Bu anlaşmanın artık fiziksel boyutu bugün belli oldu.

Türkiye Devletini Kale Grubu temsil edecek, İngiltere Devletini ise Rolls-Royce firması temsil edecek.

Rolls-Royce dediğimizde herkesin aklına o harika arabalar geliyor. Fakat bu firmanın üretiminin yüzde 90’ı uçak sektörü ile alakalı. 1971 yılında iflas eden firmanın havacılık kısmını İngiliz Hükümeti aldı.

Kale Grubu ise meşhur seramik firması ve gerçekten kaliteli ürünler üretip, Avrupa’da 3. sırada olup, Dünyada 13. sırada bulunarak Milli gururumuzdur. Fakat Kale grubu sadece seramik değil, makine ve parça imalatı, savunma, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, nakliye, turizm ve gıda alanlarında da isim yapan bir devasa şirket haline gelmiştir.

Kale grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak | TF-X

Bu iki şirket Ülkelerin garantörlüğü ile yeni bir üretime geçiyorlar. Şirket önce TF-X savaş uçağının motorunu yaptıktan sonra, sivil havacalık işine de girmeyi planlıyor.

Hatırlarsanız Binali Yıldırım 28 Ocak 2017 yılında yaptığı açıklamada, İngiliz Havacılık ve Savunma şirketi BAE System ile TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ)‘nin beraber TF-X Türk savaş uçağını geliştireceğini açıklamıştı. “Bizde ülkeler olarak arkasında olacağız” demişti.

TF-X projesi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii şirketi (TUSAŞ) tarafından hazırlanan bir projeydi. Aslında Projeyi hazırladı biçti hesapladı ve bunu yapabilir mi diye fizibilite yaptığını düşünüyoruz. Projenin devletin şirketi değilde özel şirkete verilmesinin nedeni anlaşılmış değil.

Kale Grup tarafından yapılan açıklamada, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii şirketinin (TUSAŞ) projesi TF-X savaş uçağı projesini devir alıp, fiili olarak başlayacaklarını belirtti.

Kale Grup aslında uçak motorları ile ilgili parça üretim yapıyor. Dünya genelinde isim yapmış Sivil Havacılığın önemli markaları Boeing, Airbus, Spirit, Northrop Grumman, ve Lockheed Martin’in bazı temel motor parçalarını ve montaj işlerini de yapabiliyor.

Kale grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak | TF-X

Kale grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak | TF-X maketi


TF-X uçağında EJ200 motoru mu kullanılıyor?

Fakat 2015 yılının sonunda, Rolls Royce Türkiye CEO’su Patrick Regis, bir açıklama yapmıştı. “Türkiye’nin tasarlayacağı TF-X olarak adlandırılan Milli Savaş Uçağı Projesi ihalesine EJ200 motorunu öneriyoruz “demişti. Bu ihaleye EJ200 motorunu öneriyoruz. EJ200’ün seçilmesi durumunda teknoloji transferinden, satış haklarına kadar çok önemli bir teklif paketiyle geliyoruz” diye konuşmuştu.

Şimdi Ortaklık 2017 Mayıs ayında yapılıp, üretim yapılacak diyoruz. Fakat 2015 yılının sonunda Rolls Royce Türkiye CEO’su Patrick Regis’in açıklamalarına göre EJ200’ü motor olarak önereceklerini söylüyor. Acaba TF-X uçağında EJ200 motoru mu kullanılacak?

Aynı zamanda Yerli tankımız ALTAY’ında motorunu yapan MTU şirketinin, ortağının Rolls Royce olduğunu biliyor muydunuz?

Ne zaman TF-X’ler semalarımızda uçacak?

Türk Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020 yılından sonra, F-16 uçakları yavaş yavaş yerini TF-X’lere bırakacak.

Kale grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak | F-16 savaş uçağı

Kale grubu İngiliz Rolls Royce ile yerli savaş uçağımızı yapacak | F-16 savaş uçağı


Rolce-Royce ve Kale Grubu firmaları

Kale Grubu, 1973 yılında Çanakkale’de işe başlayan İbrahim Bodur tarafından kurulmuştur. 17 şirket ve 5 binden fazla çalışanı bulunun, seramik ve yapı malzeme grubu üretiminde Türkiye’de ilk sırada, Avrupa’da ilk 5’lerin arasında, Dünyada da ilk 15’in arasındadır.

Rolce-Royce firması ise 1904’de araba üreten Henry Royce ile araba satan Çarlz Stewart Rolls, aynı yıl ortak olup, yeni bir şirket kurmuştur. Rolce-Royce adı her iki ortağın soyadlarıdır. Lüks arabalar yapmak şirketin ana ilkelerinden biridir. Wright Kardeşler ile yeni bir ortaklık yapıp, uçak motorları yapımında Avrupa’nın birinci şirketi haline geldi. 1915 yılında I. Dünya Savaşında müttefiklere zırhlı araçlar üretip, 1939 yılında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerinin bazı uçakların motorlarını değiştirdi. Jet motorları üretiminde ilk sıraları aldı. Fakat 1971 yılında borçlarını ödeyemez hale geldi.  İflas bayrağını çekti. İki üretim modeli olan firmanın otomobil kısmına dokunmayarak, sadece havacılık üretim kısmını yani en büyük pastayı İngiliz Hükümeti satın aldı.

Şimdilerde ise Rolls Royce’un dünyada 8 ülkede arge yapan Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi (AMTC) üsleri bulunmakta. Türkiye’de de AMTC kuran Rolls Royce, aslında çok bildiğiniz ve yerli Tankımız ALTAY’ında motorunu yapan MTU firmasınında ortağı.

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.