20.07.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Beslenme ile ilgili bir bilgi tam 17 sene sonra uzmanlarca tavsiye ediliyor!

Beslenme ile ilgili bir bilgi tam 17 sene sonra uzmanlarca tavsiye ediliyor!

Beslenme ile ilgili bir bilgi tam 17 sene sonra uzmanlarca tavsiye ediliyor!

Şaşırıtıcı ama gerçek olan bir bilim dalıdır aslında beslenme. Beslenme ve bilim birbirlerine bağlıdır. Bilim adamları bir maddenin araştırmasını yapıp ta, sonucunu testlere alıp deneyler sonucu, otoriterlerce doğru kabul ediliyor. Daha sonra tüm sağlık örgütleri bunu yayınlıyor, akademik olarak üniversite eğitimlerindeki kitaplara alınıyor, tıbbi bilgiler statüsüne giriyor. Bu kitaplardan eğitim gören doktor yada diyetisyen mezun oluyor ve bunu herkese öğretmeye başlıyorlar.

2011 yılında Journal of Royal Society of Medicine yayınladığı rapora göre tam 17 yıl sürüyor. 60 yıl yaşayan birinin neredeyse 3’te 1’i kadar.

Bilimi ve beslenmeyi takip edenler için, yapılan araştırmaların neredeyse hepsi ingilizce. Bu yüzden yabancı dil her bilim ve bilimle uğraşanların bilmesi gereken bir neden.

Düşünün ki 15 yıldır Beslenme Uzmanlığı yapıp, sonrasında yeni güncellemeleri takip etmeyen biri sizce ne kadar etkili olabilir. Bunun için size en güzel örnek yumurta. Eskiden yumurtanın sarısındaki kolestrol nedeni ile günde 1 adetten fazla yemememiz gerektiği söyleniyordu. Şimdi öylemi masum yumurtadan birden fazla tüketilebilir. Canan Karatay, günde 3 yumurta yenmesi gerektiğini söylerken, herkes çok şaşırmıştı. Karatay güncel bilgileri takip ettiği için bu bilgiyi hemen verebildi.

Bir başka örnekte kolestrolü düşürmek için elma yemek gerekir. Bunla ilgili araştırma yıllar önce yapılmış, test süreçleri başarılı geçmesine rağmen

Bu yüzden takip ettiğiniz her kimse, onun güncel olduğunu gösteren belgeleri de araştırmak gerekir. Eğer bu konuyla ilgilenmek isterseniz yada ilgili iseniz Bilimsel makale ve dergileri de devamlı takip etmek gerekir.

Beslenme ile ilgili bir bilgi tam 17 senelik süreçte en uzun süre testler

Nasıl Takip Etmeli?

Özellikle FDA(ABD Besin ve İlaç Dairesi), NIH( ABD Sağlık Örgütü)NHS( İngiltere Sağlık Örgütü) , İngiltere Besin Araştırma Grubu ve  WHO(Dünya Sağlık Örgütü) ‘yu takip etmenizi öneriyoruz. Burada yapılan araştırmalar ile ilgili çalışmaların test süreçlerini de görebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ