18.08.2019 - Bilgi Deposu | Sanal Ansiklopedi

Topa kafa atılması hafıza kaybını tetikliyor!

Topa kafa atılması hafıza kaybını tetikliyor!

Topa kafa atılması hafıza kaybını tetikliyor!

Futbolda belki en güzel goller kafa ile atılan gollerdir.Kafa gollerinin futbolcular için özel bir anlamı olsa da, sağlık açısından beyin hücrelerinin ölümünü ve hafıza kayıplarına neden olduğu belirlendi.

İskoçya’da  Stirling Üniversitesi bu konuyla ilgili bir test yaptı.Kafa vuruşlarının beyin fonksiyonlarına etki ettiğine yönelik araştırma için bir grup futbolcu ile çalışma yapıldı. Bu çalışmada köşelerden orta yapan bir makine geliştirildi. Köşelerden üst üste 20 orta yapıldı ve her defasında kafa ile vuran futbolcuların beyin durumları incelendi. Araştırma EBioMedicine akademik tıp dergisinde yayınlandı.

Her ortanın futbolcular tarafından kafa ile sonlandırıldı. Sonuca bakıldığında kafa ile üst üste vuruş yapan futbolcuların hafıza güçlerinde yüzde 41 ile yüzde 67 oranlarında düşüş yaşandı. Ancak 1 gün sonra bu etki kayboluyor.

İskoçya’da  Stirling Üniversitesinde bu araştırma içinde bulunan Nörolog Magdalena Ietswaart aslında daha önce futbol oynayan kişilerin, kafaya aldıkları darbelerin erken bunaklığa gidebileceğini kanıtlamak istiyorlar.

Konuyla ilgili görüşleri alınan İskoçya Futbol Federasyonu’nun eski başkanlarından Gordon Smith, belli bir yaşın altındaki amatör futbolcuların tıpkı  ABD’deki gibi yasak getirilmesini istiyor.Fakat  Gordon Smith isteğinin kendisiyle uyuşmadığınıda itiraf ediyor. Eski günlere dönme fırsatı olsa kafa gollerini atmak için gene kafa atışlarına devam edeceğinden emin olduğunu da ekliyor.

Topa kafa atılması hafıza kaybını tetikliyor! | ABD'de küçük futbolcuların kafa vuruşu yapması yasak.

Topa kafa atılması hafıza kaybını tetikliyor! | ABD’de küçük futbolcuların kafa vuruşu yapması yasak.

Kafa vuruşları beyin hücrelerini mi öldürüyor?

Daha önceki yıllarda New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde bir araştırma yapıldı. Çocukluğundan beri futbol oynayan ve ara vermeyen kafa ile en çok vuruş yapan 32 amatör sporcu incelendi.Bu futbolcuların beyin ve sinir hücrelerini inceleyen difüzyon tensör görüntüleme (DTG) metodu ile incelemeye alındı.

Araştırmada bu futbulcuların beynin ak maddesinde bulunan, hasarlı sinir hücrelerinden bol miktarda bulundu. Yani kafa ile vurulan topların beyin hücrelerini zarar veriyor ve iyileşmediğide görüldü.

Araştırmaya göre topa bir yada birkaç kere vurmak sorun çıkartmıyor.Ama sürekli olarak kafa kullanıldığında bir zincirleme reaksiyon başlıyor.

Bu araştırma ABD’deki “Radiological Society of North America” adlı bilim dergisindede yayınlandı.Dergideki daha ayrıntılı verilen bilgilerde, kafa vuruşunun beynin özellikle beş bölgesinde hasara sebep olduğunu, dejeneratif olan beyin kanamasından ölen 59 yaşındaki  İngiliz futbolcu Jeff Astle’nin ölümüne de kafa vuruşlarının sebep olduğuna inanıyorlar.

Her 2 araştırma da sürekli kafa ile topa vurulmamalı, futbol oynayan kişilerin buna dikkat etmesi gerektiğini uzmanlar uyarıyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ